Zevk alma ile hamilelik arasında bağlantı bulundu

Perşembe, Mayıs 20, 2010, 22:11
Cinsellik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İngiltere’nin en saygın tıp fakültelerinden biri olan Imperial college’da çalışma yapan Jinekoloji Profösörü Robert Winston, kadının zevk aldığı ve orgazma ulaştığı bir cinsel birleşmeden sonra hamile kalma olasılığınin artıyor olabilicegini soyledi.

Cinsel birleşme sayısının artmasıyla hamilelik olasılığının arttığı, kadının hamile kalabilmesi için erkeğin mutlaka orgazma ulaşması gerektiğinin bilinen gerçekler olduğuna dikkat çeken Winston, İngiltere’de istatistiksel bilgilerin ortalama bir çiftin normal bir cinsel birleşme sayısıyla bir ay içinde hamileliği gerçekleştirme oranının yüzde 18 olduğuna dikka çekti.

Kadının hamile kalabilmesi için cinsel ilişki kadar ilişkiden aldığı zevkin de önem taşıdığına inandığını belirten Prof. Winston, hamileliğin gerçekleşmesi için ilişkinin sadece erkeğin orgazmıyla sonuçtlanmasının yetmediğine, kadının da orgazma ulaşması gerektiğine inandığını belirtti.

Erkeğin spermlerinin harekete geçmesi için orgazmın şart olması nedeniyle hamilelik için erkek orgazmının ‘’olmazsa olmaz’’ görüldüğünü, ancak kadın orgazmına ‘’somut faydası olmayan’’ bir detay olarak bakıldığını hatırlatan Prof. Winston, konuyla ilgili çalışmalarına 20 yıl once Hammersmith hastanesinde çalışırken başlamış.

Çalışma sırasında çiftlere cinsel yaşamlarıyla ilgili en özel soruları sorduklarını, özellikle de kadının ilişkiden aldığı zevk üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Winston, 1000 kadın hastanın verdiği yanıtları inceleyip, bunları üç gruba ayırdıklarını belirtti.

Birinci grubu oluşturan kadınların sağlıklı kadınlar olduklarını ve sağlıklı erkeklerle birliktelik yaşadıklarını kaydeden Prof. Winston, diğer iki grubu ise, tüpleri tıkalı ya da hasarlı kadınlarla, hormonal problemleri bulunanların oluşturduğuna işaret etti.

Sağlıklı kadınlara yeniden sorular yönelttiklerini ve hamile kalamamaları için hiçbir görünen sebep bulunmayan bu kadınların büyük bölümünün zevk almadıkları cinsel birliktelikler yaşadıklarını, ya hiç ya da çok az organzm yaşadıklarını söylediklerini belirten Prof. Winston, ‘’hiç bir sebep bulunamadığı halde bazı kadınların çocuk sahibi olamamasının ardındaki nedeninin bu olabileceğini bu nedenle düşünüyoruz’’ dedi.

Teorisinin bilimsel izahını da yapan Prof. Winston’a gore orgazm sırasında vajina ve rahim adalelerinde meydana gelen kasılmalar sayesinde uterusa daha çok sperm taşınabiliyor. Ayrıca organzm sırasında vücudun salgıladığı oxytocin adlı ‘’zevk hormonu’’ da vajina ve rahimdeki bu kasılmaları arttırıyor.

Ancak bilim çevreleri Prof. Winston’ın teorisini ‘’tartışmalı’’ buluyor ve hayatında hiç orgasm olmamış pek çok kadının da hiç güçlük çekmeden çok sayıda çocuk doğurabildiğini hatırlatıyor.

Prof. Winston ise bu eleştirileri dikkate alarak, bu konuda daha çok araştırma yapacaklarını vurguluyor.

Yorum Yaz


.