Zerdeçal sağlık için gerçekten faydalı mı?

Pazartesi, Nisan 25, 2016, 23:01
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Zerdeçal, sahip olduğu parlak sarı-turuncu rengi kurkumin isimli bir bileşiğe borçlu. Kurkumin maddesinin faydalı etkileri hayvan çalışmalarında gösterildi, ancak bulguları insanlarda da geçerli kabul etmek için erken olduğu kaydedildi.Yapılan laboratuvar…

Zerdeçal, sahip olduğu parlak sarı-turuncu rengi kurkumin isimli bir bileşiğe borçlu. Kurkumin maddesinin faydalı etkileri hayvan çalışmalarında gösterildi, ancak bulguları insanlarda da geçerli kabul etmek için erken olduğu kaydedildi.

Yapılan laboratuvar ve hayvan çalışmaları, zerdeçalda bulunan kurkumin bileşiğinin antioksidan, anti inflamatuar, kanser kaşıtı ve sinir koruyucu etkilerini gösterdi. Ancak kısa bir süre önce,  Linus Pauling Mikrobesin Bilgi Merkezi‘nden Barbara Delage zerdeçalla ilgili mevcut literatürü inceleyerek kurkuminin insanlara da fayda sağladığını öne sürmek için henüz erken olduğunu söyledi.

Kurkumin biyoyararlanımı oldukça zayıf

Dr. Delage, konuyla ilgili iyi nitelikteki klinik insan çalışmalarının sayısının çok az olduğunu, kurkuminin biyoyararlanımınının çok zayıf olduğunu söyledi.

Yani, kurmunin insan vücudunda fazla duramıyor ve bileşenin sadece küçük bir bölümü vücut tarafından emiliyor.

Dr. Delage, kurkuminin daha iyi emilim özelliği gösteren formunu geliştirmek için yapılan çalışmaların devam ettiğini, ancak elde edilen ürünlerin güvenlik ve verimlilik yönünden denenmesi gerekeceğini ifade etti.

Bazı bilimsel çalışmalardan zerdeçal için olumlu sonuçlar alındı

Laboratuvar çalışmaları kurkuminin inflamasyon aracı maddelerini engellediğini gösterirken, farelerle yapılan çalışmalar kurkuminin kalın bağırsak iltihabını hafiflettiğini, eklem iltihabındaki bağışıklık tepkilerini baskıladığını ve travmatik beyin hasarında sinir inflamasyonunu azalttığını tespit etti.

Bazı küçük klinik denemeler, kurkuminin eklem iltihabıyla görülen sertliği ve şişmeyi yatıştırma konusunda steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar (NSAID) kadar etkili olduğunu ve ülseratif kolitin şiddetini azaltmak için kullanılan bazı standart ilaçlardan daha etkili olduğunu belirledi. Ancak Dr. Delage, “birkaç küçük çalışmayla hiçbir şeye karar veremezsiniz. Üstelik fazlasıyla kuşkucu olmak zorundasınız, çünkü biyoyararlanımın oldukça az olduğunu biliyorsunuz,” dedi.

Bir başka klinik deneme, kurkumin ve diğer bileşiklerin sindirim üzerindeki etkisini değerlendirdi ve kurkuminin H. pylori enfeksiyonu bulunan insanlarda bulantı, şişkinlik ve mide ağrısını iyileştirdiğini, ancak reflüye etki etmediğini belirledi. Ancak bu çalışmada karşılaştırma yapabilecek bir kontrol grubu yoktu.

Diğer klinik denemeler, kurkuminin diyabet veya prediyabet hastalarında insülin hassasiyetini iyileştirebileceğini ve inflamasyonu azaltabileceğini ortaya koysa da, bu konuda daha büyük çalışmalar yapılması gerekiyor. Alzheimer ve depresyon hastalarında kurkuminle yapılan klinik denemelerden farklı sonuçlar alındı.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.