Zeki Alasya’ya veda

Pazar, Mayıs 10, 2015, 18:46
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Karaciğer hastalığı dolayısıyla 22 Nisan’dan beri tedavi gördüğü hastanede vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, son yolculuğuna uğurlandı.

Levent Camisi’nde öğle vakti düzenlenen cenaze töreninde, Alasya’nın eşi Jülide Atak, kızı Zeynep Alasya ve eski eşi Oya Mella taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP genel başkan yardımcıları Akif Hamzaçebi ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, eski şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, HDP milletvekili adayı Celal Doğan’ın yanı sıra, Kadir İnanır, Tarık Akan, Melek Baykal, Edip Akbayram, Orhan Gencebay ve eşi Sevim Emre, Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Nuri Alço, Yonca Evcimik, Halit Kıvanç, Alişan, Çağla Şıkel, Kubat, Zafer Ergin, Şevket Çoruh, Özgür Ozan ve Nevra Serezli gibi isimler katıldı.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in aralarında bulunduğu pek çok kişi cenazeye çelenk gönderdi.

Alasya’nın tabutunun üzerine daha önce giydiği Fenerbahçe forması serildi, kenarlarına üzerine “Sevgili Zeki ağabey, seni unutmayacağız”, “Sevgili Zeki Alasya güle güle” yazılı kağıtlar iliştirildi.

ZİNCİRLİKUYU’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Zeki Alasya’nın tabunun önüne bir de fotoğrafı konuldu. Ayrıca Beşiktaş Belediyesi’nce caminin girişine, Alasya’nın dev fotoğrafının bulunduğu pankart asıldı.

Alasya’nın cenazesi, kızı Zeynep Alasya’nın da saf tuttuğu cenaze namazı sonrasında alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşındı. Zeki Alasya’nın cenazesi daha sonra götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“KAYBI GERÇEKTEN ÇOK DERİN”

Alasya’nın cenazesinde saf tutan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yıllar önce Alasya’yı Sıraselviler’de Devekuşu Kabere’de izlediğini belirterek, “Daha sonra o Türkiye’de ki bütün evlerin konuğu oldu. Onunla güldük, onunla ağladık. Kaybı gerçekten çok derin. Sanat dünyasının başı sağ olsun, hepimizin başı sağ olsun. Böyle değerler az yetişiyor. Üzgünüz, ailesine, sanat dünyasına başsağlığı diliyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Metin Bey ile ne konuştunuz?” sorusuna ise “Başsağlığı dileklerimi ilettim sadece” diye yanıt verdi.

“KONUŞAMAYACAĞIM, ÇOK ÜZGÜNÜM”

Alasya’nın Devekuşu Kabere ve bir çok projede birlikte çalıştığı Nevra Serezli ise, “İki gündür bütün anılar aklımda. Hiçbir şey demiyelim ne olur. Filmlerini hatırlayın… Hep derler ya seyirciler, ’Sizin kasetlerinizle büyüdük. Ezberledik bütün Devekuşu Kaberininkileri’ diye, birden aklına geliyor her şey tabi” diye konuştu.

Cenazeye katılan Emel Sayın, herkes gibi çok üzgün olduğunu belirterek, “Çok iyi bir arkadaştı, çok önemli bir sanatçımızdı. Çok ani oldu. Çok üzgünüm başımız sağ olsun” derken, Nükhet Duru, gazetecilerin sorularına, “Konuşamayacağım, çok üzgünüm” diye yanıt verdi. Alasya cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.