ZAYIF İNSANLARIN SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLARI!

Pazartesi, Ekim 12, 2015, 13:55
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bu bilgiler işinize yarayabilir…

1-­ Akşam yemeğini erken yerler.
Uzmanların akşam yemeklerinin erken mi yoksa geç saatlerde mi yenmesi gerektiği konusundaki tartışmaları sürüyor.

Obesity’de yayımlanan yeni bir çalışma ise, geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı ile kilo alma arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kanıtlıyor.

Nortwestern University araştırmacıları 52 kişinin beslenme alışkanlıklarını incelediği araştırmada akşam saat 8’den sonra düzenli olarak yemek yiyen insanların daha fazla kalori aldıklarını ve vücutlarındaki yağ oranının daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Bu konuda verilebilecek tavsiye ise şöyle:

1-Yatağa girmeden 3 saat önce mutlaka yemeyi kesmelisin. Bu sayede, uykudayken vücudun depoladığı yağı artırmak yerine, yağ yakmaya meyilli oluyor.

2­- Her gün tartılırlar.
Düzenli olarak tartılmak, kilo kontrolü açısından oldukça önemli. University of Minnesota’dan bilim insanları, her gün tartılan insanların, tartılmayanlara oranla 2 kat daha fazla kilo verdiklerini ortaya koyuyor.

3-Kendilerini ödüllendirirler.
Sağlıklı bir beslenme rutinine sahipsen, mutlaka bir ödül sistemine de sahip olmalısın. Kalori sınırlandırması getirilen bir diyette, sağlıklı kaçamaklar için her daim şans vardır.

4­-Diyet ve egzersiz önerilerini takip ederler.
Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz ve beslenmeye dair tavsiyelere açık olmak, insanların daha sağlıklı beslenme ve hayat tarzı seçimleri yapmasına yardımcı oluyor.

5­- Kahvaltı yaparlar. The American Journal of Epidemology’deki bir araştırmaya göre kahvaltı yapmayan insanların obez olma riski 4.5 kat daha yüksek. Kilo vermeyi hedefleyenler için, protein ve lif açısından dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yapmak şart.

6-­ Sağlıklı atıştırmalıklar
Gün içerisinde sağlıklı atıştırmalar yapmak, zayıf kalma konusunda oldukça yardımcıdır. Nutrition Journal’da yayımlanan bir araştırmaya göre, az şekerli ve yüksek proteinli atıştırmalıklar kilo verdiriyor.

7­ -Su içerler.
Bütün metabolik faaliyetler için hayati önem taşıyan su üzerine yapılan bir araştırmada, 173 kilolu kadının beslenme planlarına fazladan 1 litre su eklenmiş ve kilo verdikleri gözlemlenmiş.

8- Tam tahıllıları tercih ederler. American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanmış olan bir çalışmaya göre, beslenmelerine tam tahıllıları ekleyenlerin göbek yağları, eklemeyenlere oranla daha fazla erimiş. Tam tahıllılar sindirime de yardımcıdır.

9­-Baharatlı yemekler yerler.
British Journal of Nutrition’da 1999 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre, baharatlı yiyecekler kilo vermeyi tetikliyor. Özellikle kırmızı biber bu konuda oldukça yardımcı.

10­-6­8 saat arası uyurlar.
Düzenli ve yeterli uykunun birçok sağlık faydası bulunuyor.

Harvard University araştırmacıları, günde 6 saatten az ya da 8 saatten fazla uyuyan insanların kilo alma eğilimi olduğunu; 6­8 saat arasında bir uykunun ise oldukça faydalı olduğunu belirtiyorlar.

11- Stresle baş edebilirler.
American Journal of Epidemiology’de yayımlanan bir araştırmaya göre stres kilo aldırıyor. Stresli olduğun zaman vücudun kortizol salgılıyor. Kortizol ise vücutta yağ depolanmasına neden oluyor.

Stresten uzak durmak için en ideal yol ise yogadan geçiyor.

12-­ Merdiven kullanırlar.
Bazen küçük tercihler büyük şeyleri değiştirir. Yürüyen merdiven yerine, merdivenleri yürüyerek çıkmak ise bunlardan birisi.

13­-İyi çiğnerler.
American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışmaya göre, yemekleri çok ve yavaş çiğnemek daha az kalori alımını sağlıyor.

Araştırmanın bir başka bulgusu ise, yavaş çiğnemenin açlığı kontrol eden hormonları dengelediği yönünde.

14­-Yemekten sonra yürüyüş yaparlar.
Yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmak hem kalori yakmana hem de sindirim sistemini çalıştırmana yarar. Ayrıca kan şekerini düşürür ve vücudunun yağ depolama ihtimalini azaltır.

15­- Sağlıklı besinleri tercih ederler.
Zayıf insanlar beslenme tercihlerinde daima sağlıklı besinlere yer verirler. Mutfaklarında her daim taze meyve ve sebzeler, etraflarında ise sağlıklı atıştırmalıklar bulunur.

16­- Gülmesini bilirler.
2006 yılında International Journal of Obesity’de yayımlanmış olan bir araştırmada, her gün 15 dakika gülmenin 10­40 kalori yakılmasına yol açtığı belirtiyor.

Bu miktar sana yeterli gelmeyebilir; ancak kahkahaların hayatının geneline ne kadar da olumlu yansıyacağını düşündüğünde fikrin kesinlikle değişecek.

17­- Protein tüketirler.
Nutrition Metabolism’de yayımlanan bir çalışmada, beslenme planlarındaki protein miktarını %30 artıran insanların gün içerisinde 450 kalori daha az aldıkları ortaya konulmuş.

Kas kütlesini artırmak, metabolizmanı hızlandırmak ve doymak için mutlaka protein tüketmelisin.
Woman’s Health

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.