Zamana “DUR!” de…

Çarşamba, Mart 17, 2010, 0:55
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Estetik dünyasında yeni trend; hücre enjeksiyonu. Artık, kendi hücrelerinizle olduğunuzdan çok daha genç göstermeniz mümkün. Nasıl mı? İşte yanıtı…

Son zamanlarda en çok konuşulan güzelleşme yöntemlerinden biri olan hücre enjeksiyonunun temelini kök hücreler oluşturuyor. Yüzde 90 oranında başarı sağlayan yöntemi, 30 yaşını geçen herkesin koruyucu ya da tedavi edici amaçlı olarak yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bu tedavinin etkisiyse 5-7 yıl arasında değişiyor. Peki, nedir bu hücre enjeksiyonu ve nasıl bir etkiyle gençliğe geri dönmeyi sağlıyor? Bu soruların cevaplarını Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar’dan aldık.

Hücre enjeksiyonu nedir?

İnsan bedenini oluşturan yapıların ve organların köken aldığı ana hücrelere kök hücre denir. Kök hücreler diğer hücrelerden bazı özellikleriyle ayrılır. Belirli bir gruba özelleşmiş değillerdir. Uygun sinyalle her grup hücreye dönüşme yetenekleri vardır. Plastisite adı verilen bu özellikleriyle, örneğin kan hücresi kemik hücresine dönüşebilir. Erişkinlerde bulunan kök hücrelerin görevi, bulundukları dokunun onarımını ve devamlılığını sağlamak. Ancak çoğu dokuda çok az sayıda kök hücre bulunur. Onlar da doku yaralanması gibi bir nedenle aktive edilmedikçe sessiz kalırlar.

Tıpta, hücreler çok farklı tedavilerde kullanılıyor. Estetik cerrahide, hücre enjeksiyonu dediğimiz zaman, etken maddenin kök hücre olduğu enjeksiyonlar akla geliyor. Yağ enjeksiyonu yapıldığı zaman, etken madde kök hücredir; yağ dokusu sadece taşıyıcıdır ve onun verilmesini kolaylaştırır.

Nasıl uygulanır?

Şu anda en çok kullanılan kök hücreden zengin yağ hücresi oluşturma basamakları şunlar:

1- Yağ dokusu alımı (No touch-dokunmadan teknik gibi hücrelere olabildiğince az hasar vererek uygulanır)
2- Rejeneratif hücrelerce zenginleştirme (Bazı cihazlar yardımıyla yapılır)
3- Hücre karışımının elde edilmesi
4- Mikroenjeksiyon (Bal peteği şeklinde yüzü şişirmeden verilir. Doğru teknik yüzün bozulmuş geometrisini düzeltir. Yüzü şekillendirir, yeniden onarımı harekete geçirir ve yapısal destek verir)

BOTOKSTAN FARKI

Botoks, mimik kaslarının çalışmasını engelleyerek kırışıklıkları yok eder. Mimik kaslarının olmadığı yerlerdeki sorunlar üzerine etkisi yoktur. Cildi gençleştirmez, sadece genç görünmesini sağlar. Hücre enjeksiyonları içinse sınırlama yoktur, her yere yapılabilir. Sadece cildin genç görünmesini sağlamaz, aynı zamanda cildi gençleştirir.

Endoskopik yüz gençleştirme

Özellikle kendisini yorgun ve mutsuz ifadeyle belli eden ‘orta yaş’ yaşlanma bulgularının giderilmesinde, endoskopik yüz gençleştirme ve anlam estetiği popüler olmaya başladı, işlem, yüzü aşağı doğru çeken yapıların ve kötü mimik kaslarının gevşetilmesiyle yüzün yer değiştirmiş dokularının yerine iadesidir. Yüzü yukarı doğru çeken yapılar rahatlayacağı için, yüz doğal bir şekilde aşağı doğru olan ifadesinden kurtulmuş olur. Bu nedenle elde edilen sonuç tam bir geriye dönüştür. Alın, şakak, yanak, ağız çevresi ve boyun gençleştirme için kullanılabilir. Bazı bölgeler için kalıcı botoks etkisi yapar.

Plasenta Whitening Terapi

Plasenta Whitening Terapi’de plasenta’dan yola çıkılır. Fakat burada kullanılan plasenta, koyun plasentasıdır. Plasentanın içinde doğuştan cildimizde olan fakat zamanla yok olan, cilde yararlı, gençliğini, güzelliğini, pürüzsüz ve ışıltılı görünümünü veren maddeler vardır. Bu, plasentanın kojik asit, hyaluronik asit, kollojengliycol, sodium hyaluronat, kollojen, kojik asit, trimetilglisin, tokoferol, C ve E vitamini içermesi anlamına geliyor. Bunlar kırışık açıcı, hücre yenileyici yastık vazifesi gören ve yaş ilerledikçe yok olan maddelerdir. Yöntem uygulama öncesi hazırlıktan sonra, maske şeklinde uygulanır, ilk olarak cilt temizlenir. Maske, 20-30 dakika arası yüzde kalır. Sonrasında cilt altı saat yıkanmaz. Dört mevsim uygulanabilir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Akne ve güneş lekesi problemleri olan genç ciltlere de uygulanır. Her yaş gurubuna, özellikle 30 yaş sonrasına tavsiye ediyoruz. Hücre yenilenmesi, mimik kırışıklıklarının azaltılması, cildi nemlendirmek, cilt lekelerini açmak, toksik maddeleri deriden uzaklaştırmak, antioksidan etki, akne aktivitesini azaltmak cilde hem elastik hem de dolgunluk kazandırmak, derinin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sağlanmak amaçlanır. 1-1.5 ay süreyle haftada iki kez uygulanmalıdır.

Meme büyütme için de kullanılıyor

Hücre enjeksiyonu hangi bölgelerde sonuç verir?

Hücre enjeksiyonları onarım ya da hacim gerektiren her yere yapılabilir. En fazla uygulandığı yer yüz olsa da, BRCA-1, BRCA-2 pozitif olan ya da pozitif aile öyküsü verenler dışında kalan kişilerde meme büyüme ve dikleştirme için de kullanılır. Bir beden büyütme sağlar. Yara izi bırakmaması ve yumuşak bir sonuç vermesi en önemli avantajlarıdır. Hücre enjeksiyonları, kalçadaki hacim eksiğini gidermek ya da dikleştirmek için de kullanılır. Kalça implantlarıyla birlikte kullanımı da uygundur. Bu tarzda kalça estetiğine Brezilya stili denir.
‘Geliştirdiğim ve uluslararası yayımlanmış tekniğim olan ‘superdry’ teknikle, hücre enjeksiyonları kombine edilirse bacak şekli çarpık, dalgalı, O ya da X olanlarda iyi sonuçlar da alınıyor.’

Hücre enjeksiyonlanyla her zaman genç kalmak mümkün mü?

“Her doğum günü kutlamana daha genç gir!” trendi yayılmaya başladı. Hücre enjeksiyonlanyla bunu sağlamak mümkün. Bütün bilimsel çalışmalar kök hücrelerle ilgili potansiyeli açığa çıkarmıştır. Bu inanılmaz hücreler, plastisite özelliğine sahipler. Bunun anlamı, insan bedenindeki tüm dokulara dönüşebilmeleri. Kendilerini sonsuz klonlayabilirler. Bu açıdan ölümsüzler. Tek başına kök hücre terapisinin, gençleşme için henüz sınırları tam belirlenmiş olmasa da, kök hücreden zengin yağ hücre enjeksiyonları, gençleşmenin ya da yaşlanmayı geciktiren uygulamaların en başında yer alıyor.

Her zaman tekrarlanması gerekir mi?

Kök hücreden zengin hücre enjeksiyonlarında yüzde 90 kalıcılık olduğu, etki süresininse 5-7 yıl sürdüğü söylenebilir. Unutulmaması gereken nokta, bu hücreler verildikten bir süre sonra zirvede etki gösterirler, daha sonra onlar da yaşlanmaya başlar. Kendi hücrenizin saflaştırılıp verilmesinin hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Kök hücre içeren hücre transferleri

1 – Yağ hücresi enjeksiyonu
2 – Yağ dokusu nakli
3 – Kök hücreden zengin yağ hücresi enjeksiyonu
4 – Aktive edilmiş kök hücreden zengin yağ hücresi enjeksiyonu
5 – Kök Hücre nakli

Yorum Yaz


.