Yumurtanın Bilinmeyen Faydaları

Salı, Nisan 12, 2016, 20:01
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yumurta, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinleri arasındadır. Anne sütünden sonra besin değeri en yüksek olan gıdaların başında gelmektedir. Bu sebeple de günlük tüketilen besin grubunda yer alır. Son dönemlerde kötü kolesterolü de yükseltme konusunda aklanan yumurtanın, iyi kolesterolün yükselmesinde etkili olduğu söyleyebiliriz.
Günde bir tane yumurta tüketen bir kişi, o gün içinde alması gereken kolesterol miktarının yarısını karşılamış olur. Bu sebeple gün içinde tüketeceği diğer besinlerin seçimini buna göre yapmalıdır.
Yumurtanın sağlığımız açısından pek çok faydası bulunmaktadır.  Tam anlamıyla zengin bir protein kaynağı diyebiliriz yumurta için.
Yumurtanın kırmızı ete oranla daha fazla protein içerdiğini söyleyebiliriz. Ekonomik olması sebebiyle de herkesin tüketme şansı olan bir yiyecektir. Günlük almanız gereken protein ihtiyacınızı bir tane yumurta tüketerek karşılayabilirsiniz.
Kas kitlesinin artmasında ve enerji verme konusunda oldukça etkili olan yumurta, özellikle sporcular için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalar, bir hafta boyunca tüketilen altı adet taze yumurta ile enerji üretiminizde yüksek oranda artış sağlanabileceğini gösteriyor.
Omega 3, kişinin genel anlamda sağlığını koruyabilmesi açısından oldukça önemli olan yağ asitleridir.
Kanser, kalp rahatsızlıkları ve kronik pek çok hastalıklardan da korunma sağlayan omega 3, yumurtada yüksek oranda bulunmaktadır. Omega 3 eksikliği olan kişilerde halsizlik, ciltte kuruluk, hafızada görülen zayıflık ve kalp hastalıklarıyla beraber kan dolaşımında da zayıflama gibi sorunlar ortaya çıkar.
Vücudun ihtiyacı olan omega 3 yağ asitlerini, günlük tüketilen yumurta ile karşılamak mümkün. Yumurtanın içeriğinde tüm B grubu vitaminleri mevcuttur. Bu sebeple de yumurta, kasların ve kalbin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.
Aynı zamanda büyüme ve gelişmede, sinir ve sindirim sistemlerinde, bağışıklık sisteminde ve proteinin vücutta doğru şekilde işlenmesine de vesile olur.
Yumurta, bilhassa B7 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.
Böbrek hastalıkları, meme ve kolon kanseri ve katarakt gibi pek çok hastalık B vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardır.
Yumurta, kolin bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kolin, B kompleks vitaminlerinden biri olmakla beraber vücudun fonksiyonlarının normal bir şekilde ilerlemesinde etkili olan bir bileşendir.
Sinir hücreleri arasında gerçekleşen iletişimi korurken aynı zamanda da hücre yapısının korunmasında da büyük etkiye sahiptir. Kolin, kan yoluyla yağların karaciğere taşınmasında da etkili olan bir bileşendir.
Nörolojik hastalıklarla beraber karaciğer rahatsızlıkları ve damar tıkanıklığı şikayetleri, kolin eksikliği olan kişilerin karşılaşacağı rahatsızlıklardır. Tüketeceğiniz bir tane yumurtada yaklaşık olarak 80 ile 100 mg arasında kolin bileşeni ihtiyacınız karşılanmış olur.
Halsizlik, zihinde zayıflama ve hipotrioid gibi pek çok rahatsızlık, selenyum mineralinin yetersizliği sonucunda ortaya çıkar. Günlük selenyum tüketimi yaklaşık olarak 70 mcg kadardır. Günlük tüketilen bir yumurta ile ihtiyacınız olan selenyum mineralinin yüzde yirmisini karşılamış olursunuz.
D vitamini eksikliği çocuklarda görülen astıma sebep oluyor. Yetişkinlerde ise kanser, bilişsel güçlük ve kalp rahatsızlıklarının görülmesinde etkili oluyor. Bu sebeple, D vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz en iyi yöntem yaklaşık 15-20 dakika güneşte durmak olsa da böyle bir imkanı olmayanların yumurta tüketerek D vitamini eksikliğini giderebileceklerini söyleyebiliriz. D vitamini ender gıdalarda bulunur. Yumurta da bu nadir gıdalar arasında yerini alıyor.

KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.