Yılın son ve en büyük görsel şöleni bu gece

Çarşamba, Aralık 13, 2017, 22:07
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bu gece Geminid meteor yağmuru var! Bu harika gök olayı açık havada şehir dışından gözlemlenebilecek.

Yılın son meteor yağmuru olan Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru, 13-14 Aralık gecelerinde en görkemli halini alacak. Işık kirliliğinin az olduğu, şehir merkezlerinden uzak bölgelerde çıplak gözle izlenebilecek göktaşı yağmurunda, saatte 120’ye yakın göktaşının düşmesi bekleniyor.

Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin her yıl hazırladığı ve yılın en önemli gök olaylarıyla günlük olarak gök cisimlerinin konumlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı Gök Olayları Yıllığı‘na göre yılda 8 kez göktaşı yağmuru yaşanıyor. Bu göktaşı yağmurları, ocak ayında Quadrantid (Dörtlük), nisanda Lyrid (Lir), mayısta Eta Aquarid (Eta Kova), temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova), ağustosta Perseid (Perse), ekimde Orionid (Avcı), kasımda Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılıyor.

Gökyüzündeki görsel şölenler arasında en öne çıkan, ağustos ayında saatte 90’a kadar göktaşının izlenebildiği Perse ve 13-14 Aralık’ta gerçekleşecek ve saatte 120’ye kadar göktaşının izlenebileceği İkizler meteor yağmurları. Halk arasında “yıldız kayması” olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler göktaşı yağmurunu, 3200 Phaethon kuyrukluyıldızı oluşturuyor.

Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteroid kuşağındaki cisimlerin zaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, böylece göktaşlarının güneş sistemine dağıldığını, bazılarının dünya üzerine düştüğünü, bunların çoğunun da atmosferde yandığını söyledi. Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında, ışık yoğunluğunun az olduğu ve bulutsuz havada izlenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Halil Kırbıyık, göktaşlarının atmosfere girerken yandığı için ışık çıkarttığını ve yıldız gibi göründüğünü, ancak yıldızla hiçbir alakası olmadığını dile getirdi.

 

Perse meteor yağmuru, Türkiye’den de izlenebilecek.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.