Yeşil çay cildi tazeliyor

Cuma, Ekim 9, 2015, 20:31
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Antioksidan içermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen yeşil çay, cilt kırışıklıklarına da iyi geliyor.

Sağlık açısından önemi sayesinde her mevsim çokça tüketilen yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, günde üç kez vereceğiniz yeşil çay molasının hem ruhu hem de bedeni genç tuttuğunu belirterek yeşil çayın ayrıca güzellik iksiri olduğuna da dikkat çekiyor.

Yüksek antioksidan içeriğiyle cildin yenilenmesine de katkı sağlayan yeşil çay, kolajen üretimini de destekliyor. Cilde esneklik sağlayan özelliğiyle yaşlanmayla mücadelede oldukça etkili olan kolajen, kırışıklıkların doldurulmasında ve cildin esnekliğinin artmasında önemli bir role sahip. Cildin en üst tabakası olan epidermisin güçlenmesine katkı  sağlar.

Cilt lekelerine de iyi geldiği belirtilen yeşil çayın, özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalan kişiler tarafından da tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yeşil çay ile ilgili yapılan bir araştırmada, yeşil çayın yağ oksidasyonunu artırdığı ve insülin hassasiyetini dengelediği de belirlenmiş. Böylece vücudumuzda depolanan yağlar, enerjiye çevrilerek yakılıyor ve özellikle karın bölgesindeki yağlar azalıyor.

Farklı kültürlere ve farklı beslenme alışkanlıklarına sahip topluluklar ile yapılan çalışmalarda, düzenli olarak yeşil çay içmenin damar tıkanıklığı riskini azalttığı ve özellikle koroner arter hastalığına yakalanma oranını önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiş. Bu çalışmalardan elde edilen genel sonuç ise, günde 3 bardak yeşil çay tüketmenin kalp krizi riskini %11 oranında düşürdüğü yönünde.

Yeşil çay saçın görünümünü de geliştiriyor. Cilt ve saç sağlığını korumak için güzellik uzmanlarının önerdiği doğal ürünler arasında yer alıyor. Saçı yeşil çayla durulamak, saç derisinde kuruluğa neden olan cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olurken, kuruluğa bağlı olarak görülen kepeği önemli oranda azaltıyor.

Uzmanlar, ortalama bir fincan yeşil çayda 50-150 mg. arasında polifenol bulunduğunu belirterek, günde 2-3 fincan yeşil çay tüketilmesini öneriyor. Birçok yararı olmasına karşın kafein içeren yeşil çay, huzursuzluk, uykusuzluk ve baş ağrısı da yapabiliyor. Bu nedenle kafein hassasiyeti olanların yeşil çayı fazla tüketmemesi gerekiyor.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.