Yepyeni ayakkabılarımız var

Pazar, Mart 11, 2012, 0:12
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İpekyol, müşterisinin isteklerini dinledi ve 70 parçalık bir ayakkabı koleksiyonu hazırladı. Ayakkabılar, İpekyol kıyafetlerini tamamlamak için üretildi

Türkiye genelinde 120 mağazaya ulaşan İpekyol’un ilk butiğinde, Şişli’deydim. Ziyaretimin sebebi, dikim ve tasarım konusunda iddialı İpekyol’un 1 Mart itibariyle satışa çıkan ayakkabıları denemek. Gözlerim yeni sezon kıyafetlere kaysa da ayakkabılara odaklanmak, bir markanın ürettiği ilk ayakkabılarının rahatlığını, şıklığını ve işçiliğini incelemekle yükümlüyüm. Mağaza müdürü ve markanın 14 yıllık çalışanı Dilek Hanım, üretilen 70 modelden mağazalara dağıtılan 35 ayakkabıyı gururla anlatırken, marka yöneticilerinin sözlerini doğrularcasına “Müşterilerimiz mağazadan kıyafetleri tamamlanmış olarak çıkmak ister. Bu yüzden biz, eskiden etraftaki ayakkabıcılardan destek alır, kıyafetleri sağdan soldan ayakkabı desteğiyle gösterirdik. Müşteriler sonra, yan mağazaya geçip ayakkabıları da satın alırdı. Yıllarca İpekyol yöneticilerine ayakkabı ihtiyacımızı anlattık. Sonunda sesimizi duydular,” diyor. Uzun lafın kısası İpekyol, müşterisinin sesini dinleyip, talebe cevap veriyor. Peki ne var bu koleksiyonda?

ORTOPEDİK LOAFERLAR
Ayakkabılar dört ana seri olarak hazırlanmış. İş kıyafetlerini tamamlaması için babetler, loaferlar ve orta boy topuklu ayakkabılardan oluşan ‘Business’ ile gece kıyafetleri ile birlikte kullanılması için renkli saten, deri ve Swarovski taşlarla süslü stilettolardan oluşan ‘Elegant’ serisi, sürprizi sevmeyen geleneksel kadınların tercihi olacak gibi. Bir de ‘Smart Trendy’ ve ‘Smart Casual’ adı verilen koleksiyonlar var. Bu iki seride, modayla biraz daha haşır neşir olan kadınlar için hasır platform topuklar, neon renkli ince topuklular, kurdeleli, boncuklu terlikler gibi alternatifler mevcut. Elime gelen her modeli, ilgilisi için inceliyorum. Kişisel zevkime en uygun modeller loaferlar. Aslına bakarsanız, serinin en hatasız, işçiliği en kusursuza yakın olan modelleri de bunlar. Gerçek deriden üretilen loaferlar, kullanana hayatı kolaylaştırmak için ortopedik olarak tasarlanmış; tabana yastığa benzer bir destek konulmuş. Yine aynı serinin üyesi babetler, loaferlara kıyasla daha sert, fakat doğru kalıplarla ve detaylara özen gösterilerek üretilmiş. İpekyol, ayakkabı kalıplarını çıkartmadan önce dört farklı grupla denemeler yapmış. Ne yazık ki, bazı modellerde numaralar tam tutarken, özellikle platformlu hasır modeller üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor. Benim denediğim yılan derisi, hasır platformlu modelde ayakkabının sol tarafı ayağıma tam olurken, sağ teki enine doğru biraz daha bol durdu. Ama mağaza yetkilileri, eleştirilerimi hemen yetkililere ileteceklerine kuşku bırakmıyor. Koleksiyonun en zayıf halkası ise orta boy topuklu ayakkabılar. Bazı modellerde yapıştırma yerleri gözle görülürken, bazı orta boy topuklu ayakkabıların tabanları yere tam basmıyor, bazılarının numaraları tutmuyor. İpekyol, yapımı ve kullanımı en kolay ayakkabı modelini hafife almış gibi duruyor. Babetler 129 liradan başlıyor, Swarovski taşlı gece ayakkabıları 259 liraya kadar çıkıyor. Benim gördüğüm kadarıyla İpekyol, müşterisini memnun etmeyi biliyor. Halihazırda her kadını mutlu edecek olan ayakkabılar daha da ustalıkla üretilecek gibi duruyor.

SABAH

Yorum Yaz


.