Yeni trend: Şeffaf ve çevreye duyarlı ürünler

Pazar, Nisan 25, 2010, 19:26
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Doğaya dönüş, çevreye saygı gibi kavramlar dekorasyonda da kendini gösteriyor

Artık mobilya firmaları da koleksiyonlarını tasarlarken şeffaf, doğal ürünlere yer veriyorlar. Milano Mobilya Fuarı’ndan yeni dönen Koleksiyon Home Mobilya Genel Müdürü Ayşe Malhan ayağının tozuyla dünya ve Türkiye’deki trendleri anlattı.

* Koleksiyon mobilya ne zaman kuruldu, kaç yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyor?

Koleksiyon, 1972 yılında mimar Faruk Malhan tarafından kuruldu, o tarihten itibaren de “tasarım hizmetinde bir endüstri” olarak tanımlanmakta. Geniş tasarım hacmi, üretim kolaylıklarıyla kültür ve iş merkezleri, dinlenme tesisleri, ofis ve ev ortamları için tasarım, mobilya ve aksesuar çözümleri üretiyoruz.

* Koleksiyon’u diğer firmalardan farklı kılan nedir?

40 yıla yakın süredir tasarım yapan bir firma olarak, tasarım anlayışımızı; “Evrensel değerleri yerelde, yerel değerleri de evrenselde yoğurmak” olarak tek bir cümleyle özetleyebiliriz. Firma olarak daha iyi bir yaşam uğruna bazen bir şehir, bazen bir bina, bazen bir obje, kimi zaman da küçücük bir detay tasarlayabiliriz. Bizim işimiz budur.

* Ürünleriniz daha çok klasik mi, yoksa modern mi?

Üç ayrı temada gruplaşan ürünlerimiz var; klasik çağdaşlar, büyük kent yaşamı ve kentten kaçış duygusunun doğa özlemlerini merkeze alarak farklılaşmak. Yalın, hafif, duyguya hitap eden, yormayan ve her zaman olduğu gibi geçmiş ve kültürle ilişkili tasarımlar…

Perdeden yastığa her şey bütünlük içinde olmalı

* Ağırlıklı olarak ürünlerinizde hangi malzemeleri tercih ediyorsunuz?

Doğal ahşap kaplamalar, özellikle ceviz, teak ve meşe renkleri, pamuk ve keten içerikli kumaşlar daha çok kullandığımız malzemeler. Ayrıca lake, cam ve metal kullanımları ile kompozisyonlarımızı çeşitlendiriyoruz.

* Modern bir ev dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Evlerimiz, yaşam tarzımızı yansıtır. Mobilyasından perdeye, aydınlatmalarından yatak, yastık, örtü ve çarşaflarına kadar evi oluşturan her şeyin bir bütün içinde olması; davetkâr, sade ve içten olması gerektiğini düşünüyorum. Eve bütünsel bir bakış açısı ile yaklaşmak, bütünden parçaya gitmek önemli.

Dingin mekanlara sığınma isteği var, evler önem kazandı

* Dünyadaki mobilya trendlerinden bahseder misiniz?

2010 yılı dekorasyon eğilimlerinin ana fikri iki maddede özetlenebilir; yaşadığımız mekânlarda kullandığımız renklerde ve formlarda doğaya yaklaşmak ve doğaya saygılı malzemeler kullanmak. Stresli, gürültülü ve sıkıntılı gündelik koşuşturmaların sonunda kendinizi doğada hissedeceğiniz huzurlu ve dingin mekânlara sığınmak isteğinden yola çıkarak evlerimiz daha önem kazandılar. Evlerimizin yeni dekorasyon eğilimlerine uyması için mobilya ve aksesuarlarda doğal dokulu, boyasız ya da organik boyalı kumaşlar, doğayı evlere taşıyacak bitkisel desenler tercih edilmeli.

* Milano’daki mobilya fuarında neler gözlemlediniz?

İtalya’nın Milano kentinde her yıl düzenlenen mobilya fuarı, mobilya sektörünün en büyük ve en önemli fuarı… Trend anlamında dünyadaki eğilimin de işgal yaratmayan, şeffaf, doğal, çevreye duyarlı kurgular ve ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Etnik-eklektik olarak tanımlanabilecek, hybrid temasında farklı kültürlerin elementlerinin karıştırılması ile oluşan tasarımlar ve mekanlar geçen seneki gibi bu sene de varlığını sürdürüyor. Bir yandan zanaate atıflar yapılırken bir yandan da teknolojinin ve malzemenin sınırları keşfedilmeye çalışılıyor. Kriz ile birlikte alevlenen tüketim, lüks, ekoloji gibi kavramlar sorgulanmaya devam ediliyor.

* Ürünlerinizin tasarımında nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz Koleksiyon Home olarak artık her şeyin insan için, aklın ve bedenin iyiliği için yapıldığına inanıyoruz. Eve, bedene ve sağlığa dönüşü tasarım anlayışımızın merkezine alıyoruz.

Yorum Yaz


.