Yeni trend detoks tatili

Pazar, Haziran 8, 2014, 0:34
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla


Hava kirliliği, hareketsizlik, stres ve dış etkenler vücutta toksinlerin birikmesine neden oluyor. Bu toksinler zamanla çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Önceden önlem almak istiyorsanız son yılların trendi detoks tatilini tercih edebilirsiniz. Tatil sözüne aldanmayın. Güneşlenmek yerine doğa yürüyüşü yapacak, kızartma yerine haşlama yiyecek, animasyon izlemek yerine yoga ya da pilates yapacaksınız!

Detoks, son yıllarda çok sık kullandığımız kelimelerden. Latince ‘detoxikation’den geliyor. Herhangi bir yolla vücudumuza giren ya da vücudumuz tarafından üretilen ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmak anlamına geliyor. Vücudu toksinlerden arındırarak sağlığı koruma, vücuttaki sıvıların asitleşmesini önleme ve asit-baz dengesini koruma amaçlı yapılıyor.

Ne var ki günümüzde detoks daha çok kilo vermek için uygulanan bir program halini aldı, pek çok detoks merkezi açıldı. Hatta çoğu kişi yurtdışına giderek detoks otellerinde haftalarca konaklayıp kendileri için hazırlanan programları uygulamaya başladı. Son yıllarda Türkiye’de de sayısı artan bu otellerde hem tatilinizi yapabiliyor hem detoks programını uygulayabiliyorsunuz. Belki ‘Detoks tatili bile olsa, tatil tatildir’ diye düşünebilirsiniz ama ne var ki hiçbir şey düşündüğünüz gibi olmayacak! Neden mi? Gelin, bir detoks otelindeki rutine bakalım…

Otele yerleştiniz ve hemen denize indiniz. Deniz pırıl pırıl. Yüzdünüz, yüzdünüz yoruldunuz. Şezlongunuzda dinlenirken, hararetinizi bastırmak için soğuk bir şeyler içmek istediniz. ‘Meyve kokteyli hiç de fena olmaz’ diye düşünürken ilk hayal kırıklığını, garsonun size getirdiği çimen suyuyla yaşayabilirsiniz! Zira detoksta içecekler genelde otların suyundan hazırlanıyor. Dolayısıyla çok fazla lezzet beklemeyin, sağlık bakımından değerlendirin.

AÇIK BÜFEDE YEŞİL MERCİMEK!

Siz yine de keyfinizi kaçırmadan tatilinize devam ederken öğle yemeği saati geldi. Şimdi ne güzel açık büfe salatalar, et yemekleri, kızartmalar vardır orada değil mi? Hayır, yok! Restoranda gözleriniz bir köfte, patates kızartması, makarna, terayağlı pilav, kısır, patates salatası ararken karşınıza sebze yemeği çıkacak! Et veya balık da yok değil. Ama hepsi buharda pişirilmiş… Salata büfesinde ise filizlenmiş mercimek, bol bol yeşillik, renkli biberler, haşlanmış sebzeler göreceksiniz. Yemekten yüzünüz gülmedi belki ama tatlı konusunda az da olsa şansınız var. Tabii oteldeki diyetisyeninizin izni olduğu sürece… Tatlı büfesinde çikolatalı, sütlü ve şerbetli tatlılarla biraz olsun keyfiniz yerine gelebilir. Odanıza çıktığınızda meyve tabağınızda fındık, ceviz ve badem gibi yiyecekler de görürseniz anlayın ki onlar acıktığınızda midenizi bastırmak için diyetisyeniniz tarafından gönderildi. Unutmadan söyleyelim; susadığınızda tabii ki normal içme suyu içebiliyorsunuz ama genelde bu tarz otellerde her yerde alkali su göreceksiniz. Hatta Türk kahvesinin yanında gelen su bile alkali.

MÖNÜNÜZ ÇİĞ Mİ OLSUN YEŞİL Mİ?

Türkiye’deki detoks otelleri çoğunlukla Bodrum’da ama Marmaris, Kuşadası, Sapanca’da da pek çok yeni otel açıldı. Birçoğu konseptini detoks oteline çevirirken bazıları da hem tatil hem detoksu birleştirdi.

Onlardan biri, adını siyah inciden alan Sianji Well Being Resort. Bodrum’daki otel, geçen yıl Avrupa’nın en iyi wellness ve spa oteli seçildi. Ortadoğu ve Anadolu kültüründeki terapi ve uygulamalarıyla Uzakdoğu terapilerini harmanlayarak farklı bir konsept yaratan otelde kafein, sigara gibi bağımlılığı olanlar için, taze ve özel olarak hazırlanan sebze ve meyve karışımlarıyla sıvı detoksu uygulanıyor. Ayrıca ‘raw food’ adı verilen           programda çiğ sebze, meyve, filizler, kuruyemiş ve yağlı tohumlardan oluşan bir mönüyle sadece çiğ beslenebilirsiniz. Üstelik çiğ beslenmeyi hayat felsefeniz yapmak istiyorsanız, oteldeki yemek kursuna katılabilirsiniz. Sianji’de yer alan diğer detoks programlarından biri de yüzde 80 alkali, yüzde 20 asidik beslenme diyeti olan 80/20 alkali diyeti. Asidik yeme alışkanlığından vazgeçmek istemeyen ve kilo vermek isteyenler için dengeli beslenmeyi öğreten bir beslenme biçimi. Bu programda alkali besinlerin olduğu bir mönü mevcut. Mönü zayıflatma amaçlı olmasa da kilo vermenizi sağlıyor.

Bodrum’daki başka detoks oteli ise LifeCo. Arınma ve zayıflama programlarının yer aldığı otelde 7-21 gün arası konaklayabiliyor, master ve yeşil detoks programlarını uygulayabiliyorsunuz.

YEDİ GÜNLÜK DİYET PROGRAMI

Kuşadası’ndaki Natur-Med Doğal Tedavi ve Termal Kür Merkezi, herkese detoksu öğretmeyi ve hayatlarının bir parçası haline getirmeyi hedefleyen bir otel. Dr. Yaşar Yılmaz’ın önderliğinde hazırlanan programların uygulandığı otelde detoksun yanı sıra kolon hidroterapi, oruç gibi arınma tekniklerini de uygulayabiliyorsunuz. Yeşil içeceklerle, taze sebzelerle yapacağınız arınma diyetleriyle, kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca bol mineralli termal sular, orman yürüyüşleri, nefes egzersizleri, pilates, yoga, meditasyon, su içi egzersizler, sağlık seminerleri ve ozon tedavisi, kolon hidroterapiyle de detoksunuzu destekleyebilirsiniz.

GÜNÜN SÜRPRİZİ BONBON ŞEKERİ

Manolya Hotel-Apart Marmaris’te, işletmecisi Birleşmiş Milletler On yıllık Biyolojik Çeşitlilik 2012 ödülünün sahibi İlyas Bublis’in hekimlerden, yoga eğitmenlerinden, bir vejetaryen, bir de meditasyon öğretmeninden oluşan ekibi var. Bu ekip yedi günlük detoks programları hazırlıyor ve insanın bedeni, ruhu ve zihnini huzura erdirmeyi hedefliyor. Otelde programların çoğunluğu açık havada yapılıyor. Hayvansal ve işlenen gıdalardan, teknik iletişimden ve sosyal medyadan tamamen kopmanız gerekiyor. Yeşil beslenmenin dışında akşam sizi bir sürpriz bekliyor. Canınız tatlı isterse, bonbon şekeri kurtarıcınız olacak! Detoks otellerinden biri de Sapanca’daki Richmond Nua. Yeşillikler içindeki otelde detoks programlarına katılabiliyor, gününüzü yoga, pilates ve doğa yürüyüşleri yaparak geçirebiliyorsunuz. Richmond Nua’da önümüzdeki hafta bir de bilinçli ve daha iyi bir yaşam için Wellness Day etkinliği olacak. 14 Haziran’daki organizasyona ABD’li yazar Kristina Vanni, spa ve wellness gurusu Rona Berg ve USA Today yazarı ve blogger Kitty Bean Yancey katılacak.

SİGARA KAFEİN ALKOLDEN KESİNLİKLE UZAK DURUN
‘Detoks demek, bahar yorgunluğundan uzaklaşmak, vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak demek’ diyen Diyetisyen Ferin Batman, detoksun insan hayatı için çok önemli olduğunu söylüyor: “Zaman içinde hem yediğimiz besinlerden, hem de çevresel etmenlerden dolayı vücudumuzda toksinler artar. Bu durum vücutta ‘oksidatif stres’ dediğimiz bir takım metabolik sonuçlara neden olur. Stres ve kötü çevre koşulları da eklendiğinde vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz etkiler. Beraberinde de bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi sorunları, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dolayısıyla da dış güzellik kadar içten başlayan toksinlerden arındırma programlarına ihtiyaç var.”
Batman sigara, kafein ve alkolden uzak durulması, mangalda pişirilmiş besinlerin yenilmemesi, çok fazla katkı maddesi içeren gıdaların tüketilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor. Batman ayrıca, kalp, diyabet, kanser, tansiyon hastaları, yaşlılar, gebe ve çocukların dışında herkesin detoks yapabileceğini de söylüyor. Ferin Batman, son zamanlarda pek çok detoks otelinin açılmasına da dikkat çekiyor: “Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, kilo problemlerine çözüm arayışı daha da artıyor. Son yıllarda dünyada yaygın olan beslenme ve spor ilişkili kamplar Türkiye’de de artmaya başladı. Hatta ben de bir otel için bir detoks kampı gerçekleştireceğim. Kişiye özel detoks programları ve beslenme eğitimleri planlayacağım. Sonuçta şu bir gerçek ki; metropol yaşantısında kendine bakmaya fırsat bulamayan, beslenmeyle ilişkili sorunları olan, zayıflamak isteyen kişiler için diyetisyen eşliğinde yapılan kısa süreli ve bilinçli antioksindanlardan zengin detoks uygulamaları güzel sonuçlar veriyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bunu açlık diyetlerine dönüştürmeyin!”
Tıp eğitimi almayanların program uygulamasıtam bir şarlatanlık!
Beslenme Danışmanı Dr. Yasemin Bradley ise konuya farklı açıdan yaklaşıyor ve “Diyet, oruç tutmak, özellikle bazı yiyecekleri yemek veya hiç yememek, bağırsakların temizlenmesi gibi yöntemlerle detoks uygulandığı iddia ediliyor. Bir tıp doktoru olarak detoks adıyla sunulan bu yöntemleri sadece ‘para ve vakit kaybı ‘olarak nitelendiriyorum” uyarısında bulunuyor. Bradley, bilime dayanmayan açıklamalara kulak tıkamak gerektiğini söylüyor: “Detoks yapmaya gidenlerin çoğunun niyeti kilo vermek. Sanırım “Kilo vermeye gidiyorum” demek yerine “Detoks’a gidiyorum” demek onlara daha havalı geliyor! Detoksla zayıflayıp da kilosunu koruyan birine rastlamadım. Bir-iki gün doktor kontrolünde yapılan adına ‘detoks’ denilebilecek bir hafifleme, temizlik programının zararı olmaz, aksine kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ama tıp eğitimi almamış insanların program uygulamasını yanlış buluyorum ve bence bu yapılan tam bir şarlatanlık! Kısacası vücudumuzda temizlik yapan birçok organımız var. Biz sakin olduğumuz, stresten uzak yaşayıp, sağlıklı besinler yediğimiz zaman zaten bu görevi yerine getiriyor. Yani vücut kendi kendini temizliyor.”
stargazete.com
Yorum Yaz


.