Yemekler tuzsuz pişmeli herkesin tuzu ayrı olmalı

Perşembe, Ocak 22, 2009, 21:43
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 3 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ESRA TÜZÜN

Tiroit hastalarının beslenmeleri çok önemli. Bu hastaların, özellikle iyotlu besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Doç. Dr. Alptekin Gürsoy, tiroit hastalarının iyotsuz, ailenin diğer fertlerinin ise iyotlu tuz kullanmaları gerektiğini söylüyor..
Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alptekin Gürsoy, tiroit hastaları için en uygun mönüyü verdi:

* Hipotiroit ve hipertiroit hastaları nasıl beslenmeli?
Hipotiroit hastalarının günlük beslenmesi normal bireylerden farklı değildir. Hipertiroit hastalarının ise iyotlu tuzdan kaçmaları gerekir. Piyasada, kendiliğinden tuzluklu iyotsuz tuzlar satılıyor. Ailedeki diğer kişilerin iyot almalarını sağlamak için yemekler tuzsuz yapılmalı. Hasta kendi tabağında iyotsuz tuz, ailedeki diğer kişiler ise iyotlu tuz kullanmalıdır.

* Herkes iyotsuz tuz mu tüketmeli?
Hipertiroidi olanlar dışındaki tüm tiroit hastaları iyotlu tuz tüketebilir. Daha önceki yıllarda, nodüler guatrı veya Hashimoto hastalığı gibi tiroit hastalığı olanlarda iyotlu tuz tüketimi yasaklanıyordu. Fakat yapılan bilimsel çalışmalarda bu tür bir kısıtlamanın hiçbir önemi olmadığı görüldü. Hatta iyot eksikliğinin, özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda ve çocuklarda ciddi sorunlara yol açabileceği öne sürüldü.

İLAÇLARA DİKKAT
* Tiroit hastaları iyottan uzak mı durmalı peki?
Mümkünse iyot içeren ilaçlardan, öksürük şurupları, bazı vitaminler, kalp ritmini düzenleyen bazı ilaçlar, radyolojik görüntüleme için kullanılan boyar maddelerden kaçınılmalıdır. Özellikle şişmanlık için kullanılan, bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan tedavilerde yoğun iyot içeriği olabiliyor. Bu nedenle özellikle tiroit hastalarının bu tür tedavilerden uzak durması gerekir.

RİSK ÇOK DEĞİL
* Karalahana tiroit hastalığına yol açar mı?
Ülkemiz gibi iyodu yetersiz bölgelerde guatr oluşumu için en önemli risk faktörü iyot eksikliğidir. İyot eksikliğinin dışında, nodüler guatrda rol oynayan önemli bir faktör de; besinlerle alınan guatrojenlerdir. Doğal guatrojenler, ilk olarak turpgiller grubu bitkilerdeki tioglikozidlerde gösterilmiştir. Bu maddeler iyot gibi tiroit bezi tarafından tutulmakta ve bu şekilde guatrojenik etkileri ortaya çıkmaktadır.

* Başka hangi besinler doğal guatrojendir?
Tatlı patates, akdarı, manyok otu gibi yer bitkileri de doğal guatrojenlerdir. Fakat bu tür besinlerin guatra yol açabilmesi için çok yüksek miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ülkemizdeki günlük beslenme alışkanlığı çerçevesinde karalahana ve benzeri bitkilerin guatr oluşumuna yol açması pek mümkün değil.

* Tiroit hastalarına yasaklı yiyecekler var mı?
Yiyecekler için özel bir önlem gerekmez. Tüm besin türleri rahatlıkla tüketilebilir. Her ne kadar bir kısım besin türlerinin guatrojen olabileceği bilinse bile, Türkiye’de günlük kullanımda tiroit hastalığına sebebiyet vermesi mümkün değildir. Ama zehirli guatr, tiroit hormonlarının yükselerek kontrolden çıkması ile tehlikeli bir hale gelebilir. Zehirli guatrı olan hastalar, özellikle iyotlu tuzdan uzak durmalıdır. Zehirli guatr, görme kaybına kadar gidebilir…

Kimler iyotsuz gıda tüketsin

Nodüler guatrı, hipertiroidi olanların iyotsuz tuz yemeleri gerekiyor. Aşırı iyot alımında ‘Hashimoto tiroidi’ oluştuğu için bu gibi durumlarda iyotlu besinlerin tüketimi sınırlandırılıyor. Ayrıca düzenli egzersiz yapın. Egzersiz, troit bezinin salgısının ve salgılanan tiroit hormonuna karşı doku duyarlılığının artmasını sağlar. Metabolizma yavaş çalışıyorsa, egzersizle metabolizma hızı artırılabilir.

Tiroit hastası olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

* Kelp gibi yosunların tüketiminde dikkatli olmalısınız.
* Sarmısak, su teresi ve yumurta sarısı gibi besinleri fazla tüketmemelisiniz.
* Troit hormonlarının çalışmasını azaltan yiyecekleri (guatrojenik besinler) aşırı almamalısınız. Brokoli, turp, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, hardal otu, kırmızı turp ve şalgam guatrojenik besinlerdir.
* Mantar ve bira mayası aşırı tüketilmemelidir.
* Yer fıstığı, çam fıstığı ve darı tüketimlerinde de dikkatli olmalısınız. Bu besinleri pişirerek tüketmeniz daha uygun olabilir.
* Diyetinizle; ihtiyacınıza uygun, yeterli düzeylerde iyot (iyotlu tuz, deniz ürünleri ve sarmısak) aldığınızdan emin olmalısınız.
* Selenyum seviyesini dengede tutmak için mercimek, mantar, ayçekirdeği ve susam tüketmelisiniz.
* Çinko bakımından zengin badem, tofu, istiridye, yengeç, tavuk ve hindi gibi gıdalar yeme alışkanlıklarınız arasında olmalı.
* E, A ve C Vitamini’ni yeterli miktarlarda aldığınıza emin olun.

Her yaşa ayrı miktar

Günlük iyot ihtiyacı, 100 ile 300 mikrogram (mcg) arasında değişiyor. 0-6 ay arasında iyot eksikliğinde; guatr, hipotroidi, mental gerilik görülebilir. 7-12 ay arası günde 130 mcg iyot tüketilmeli. Bu miktarda iyot almayan bebeklerde; guatr, hipotiroit, beyinsel fonksiyon bozukluğu ve büyüme geriliği görülebilir. 1-8 yaş günde 90 mcg, 9-13 yaş 120 mcg, 14 yaş üstü ise 150 mcg iyot tüketmeli. Gebelikte ise bu miktar günde 220 mcg olmalı.

Besinlerin iyot içeriği

* Balık ve deniz ürünleri: 30 mcg
* Bakliyat: 3.33 mcg
* Beyaz peynir: 8.5 mcg
* Ekmek: 0.54 mcg
* Yumurta: 3.8 mcg
* Süt: 2.5 mcg
* Su: 0.24 mcg
* Tavuk: 9.52 mcg Aşağıda, bazı besinlerin 100 gramındaki iyot miktarını bulabilirsiniz.

Tiroit ilaçları kilo aldırır mı?

Hipertiroidi durumunda, metabolizmanın hızlanmasına bağlı olarak iştahın artmasına rağmen hastada kilo azalması olur. Tedavi ile tiroit hormon seviyeleri normale geldiği zaman kilo verilmesi durur, hasta kaybettiği kiloları geri alır. Çoğu hasta kilo vermekten memnun olsa da, bu durumun patolojik olduğunun bilinmesi gerekir. Tedavi ile tekrar kilo almaya başlayan hasta bu durumu sıklıkla alınan tedavi ile ilişkilendirir. “Bu ilaçlar bana kilo aldırdı” gibi ifadeler çok sık söylenir. Ama bu durum, tedavi ile değil, metabolizmanın normale dönmesi ile ilgilidir.

İyotsuz tuz bulamayan kaya tuzu da kullanabilir

* Eğer yeteri kadar iyot alınmazsa tiroit hastalığı oluşur. Hastalığı önlemek için; önceden bilinen bir tiroit hastalığı olmayan çocuklar, erişkinler ve gebe kadınlar iyotlu tuz yemelidir.

* Nodüler guatrı, hipertiroidisi (tiroit bezi çok çalışanlar veya zehirli guatrı olanlar), hipotiroidisi (tiroit bezi az çalışanlar) olan hastalar özellikle İyotsuz Tuz yemeliler. Bu tür hastalar iyotlu tuz yedikleri takdirde hastalıkları şiddetlenmektedir. Nodüler guatrlı bir hastada alınan iyot, nodülün fazla çalışmasına neden olur. Tiroit bezinin aşırı çalışmasıyla terleme, çarpıntı, zayıflama, sinirlilik ve ellerde titreme olur.

* Anti-TPO antikoru kanlarında yüksek olan hastalar, iyotlu tuz yediklerinde tiroit bezinin az çalışmasına neden olur. Hastalığı olanlar da iyotsuz tuz yemelidir.

* İyotsuz tuz, süpermarketlerde veya bakkallarda satılmaktadır. Bu tuzları bulamayanlar ise kaya tuzu yiyebilirler. Ailede bir kişi iyotsuz tuz yiyecekse, yemekler tuzsuz pişirilmeli ve herkes kendi tuzunu kullanmalıdır.3 Yorum yazıldı.

  1. majestic yorumu - Cuma, Mayıs 8, 2009, 3:14

    Ben de hipotiridi hastasıyım.Tiroid hormonlarının az çalışması iyot eksikliğinden oluyorsa neden iyotsuz tuz kullanmalıyız,anlamadım doğrusu.Ben iyotlu tuz kullanıyorum ve euthyrox diye de bir ilacım var devamlı içtiğim.Ara ara doz ayarlaması yaptırmak için 2-3 ayda bir kontrole gidiyorum.Yaklaşık 8-9 senedir hipotiroidi hastasıyım ama asla ve asla iyotsuz tuz kullanmamam söylenmişti bana,şimdi, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu anlamadım bu uzmanları.Bugün, doğrusu bu, diyorlar, yarın yanlış.Artık neye ve kime göre tedavi olacağız bilemiyorum,kınıyorum böyle tutarsızlıkları.İnsan sağlığının bu kadar değersiz olması, beni çok üzüyor her gün biraz daha.

  2. drqubit yorumu - Pazar, Şubat 13, 2011, 18:33

    bende de guatr ve hipertiroid var ve fakat iyot eksikliğinden kaynaklandığı için iyotlu tuz yemem gerektiği de söylenmişti fakat aslında iyotlu tuzdan ve iyot yüksek besinlerden uzak durmam gerekiyor. hipertiroidi olanlar iyotsuz tuz yesin deniyor zaten burada, bi terslik yok yani. 

  3. ali yorumu - Pazartesi, Aralık 26, 2011, 20:46

    belkide bilinçsizce kullanılan bu ıyotlu tuzlar bırcok kişiyi hipertroidle buluşturdu.ıyot ıyı olabılır ama fazlasıda zararlı.acaba tuzların içersindeki konulan iyot miktarı gerçekten bilinçli olarakmı konuluyor.belkide ıyotlu tuz ama daha az ıyotlu olabılır.bakanlık umarım bu konuda işi sıkı tutuyordur.Yorum Yaz


.