Yaz tatilinde bilgisayar mı, spor mu

Cumartesi, Haziran 14, 2014, 22:33
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Okulların tatile girmesiyle milyonlarca öğrenci, bu uzun süreci nasıl geçireceğini planlamaya başladı. Uzmanlar ise hareketsizlik ve obezite ilişkisine dikkat çekerek ailelere “Çocuğunuzu bilgisayara mahkum etmeyin” diyor.

Antalya Halk Sağlık Müdürü Murat Özdemir, yaz tatili nedeniyle aileleri uyararak, çocukların bilgisayara mahkum edilmemesi, mutlaka fiziksel bir aktivite yaptırılması gerektiğini bildirdi. Özdemir, ilk, orta ve lisede eğitim gören milyonlarca çocuk ve gencin karnelerini alarak uzun bir tatil dönemine girdiğini belirterek, ailelerin tatil dönemi için bir zaman planlaması yapmazsa çocukların bu dönemde bilgisayarın esiri olabileceği uyarısında bulundu. Türk toplumunda fazla kilolu ve obez sayısının attığına işaret edek Özdemir, çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazanmasının sağlıklı büyüme ve gelişmeye katkı sağladığını vurguladı.

Spor okulları ya da denize götürün

Hareketsiz yaşamın başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olduğunu kaydeden Özdemir, şunları söyledi: “Çocuklarınızı yaz tatili boyunca televizyon, bilgisayar başına veya internet kafelere mahkum etmeyin. Onlara vakit ayırın ve hareket etmeleri için motive edin. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklarda fast food, abur cubur alışkanlığı çok fazla, bunları sınırlamak lazım. Artık trend slow food (yavaş yemek). Hiçbir şey yapamıyorsanız çocuklarınızı sokağa çıkartın, orada oynasınlar. Havuza, denize götürün, imkanınız varsa mutlaka spor okullarına verin. Çocuklukta kazanılan spor alışkanları kalıcıdır.”

KAYNAK : stargazete.com
Yorum Yaz


.