Yaz meyveleri ve faydaları

Perşembe, Mayıs 28, 2015, 15:02
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yaz meyveleri yavaş yavaş tezgahlardaki yerlerini aldı. Yaz meyveleri ve faydaları nelerdir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, yaz meyveleri de tezgahlardaki yerini aldı. Organik ürünler tüketmenin yanı sıra, meyveleri mevsiminde tüketmek de sağlık açısından oldukça önemli. Üzüm, erik, çilek ve karpuz gibi yaz meyvelerinin faydaları sağlık açısından büyük öneme sahip olduğu gibi bu besinlerin minerallerini kaybetmeden tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Yaz meyvelerinin faydaları nelerdir?

Karpuzun faydaları: Yaz döneminde en çok tüketilen meyveler arasında yer alan karpuz, içerdiği A ve E vitaminleri ile kansere karşı koruyucu etkisi bulunan bir meyvedir. Bunun yanı sıra, kilo yapmayan ve büyük oranda su içeren karpuz, vücuda enerji ve su depolayarak, yaz aylarındaki su kaybını önler. Aşırı tüketimi şişkinlik yapabilir. Bu nedenle gün içinde farklı zamanlarda, aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Böğürtlenin faydaları: Enerji ve sağlık deposu olarak bilinen ve son derece lezzetli bir meyve olan böğürtlen yaşlılığa bağlı oluşan hafıza kayıplarını belli ölçüde engeller. İshal gibi sorunların da önüne geçtiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra güzellik sağlayan meyveler arasında olduğu bilinen böğürtlenin, taze iken bol miktarda tüketilmesi, sağlık açısından önemli faydalar sağlıyor.

Çileğin yararları: Vitamin ve mineral açısından en zengin meyvelerden biri olan çilek, içerdiği A, B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Olgunlaşmış çileğin fazla yumuşamamış durumda iken tüketilmesi, şeker oranı açısından önemli olduğu gibi, sahip olduğu mineral ve vitaminlerin kayba uğramaması açısından da son derece önemlidir. Çileğin faydaları arasında antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Eriğin faydaları: Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan erik, detoks özelliğinin yanı sıra, içerdiği antioksidan özelliği ile de en faydalı meyveler arasında yer almaktadır.

Kayısının faydaları: Kurutulmuş olarak da tüketilen bu meyve, taze şekilde tüketildiğinde vücut açısından son derece önemli faydalar sağlar. Kemik ve kas yapısını güçlendirici etkiye sahip olan kayısının beynin düzenli çalışmasını sağlayan özelliği de bulunmaktadır. Kayısı, diş sağlığı için de önemlidir. Dişleri daha sağlam yapar. Kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller.

Dutun faydaları: Dut, birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara, böbreklerdeki ağrılara, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesi de dutun faydaları arasındadır.

Kirazın faydaları: Cildi korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üzümün faydaları: Üzümdeki B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller iyi bir besin kaynağıdır. Anti kanserojen özelliğe sahip olan üzüm, özellikle yaz aylarında sıkça tüketilmelidir.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.