Yaşamak için kullan

Cuma, Aralık 2, 2011, 0:53
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

33.3 milyon insanı etkileyen hastalık için tüm dünyada etkinlikler düzenleniyor. İnsan Bağışık Yetmezliği Virüsü (HIV) ilk kez 1 Aralık 1981’de tanımlandı. Bugün dünyada 33.3 milyon kişinin HIV ile yaşadığı tahmin ediliyor.

HIV 30 yıl önce ilk kez 1 Aralık 1981’de tanımlandı. İnsan bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve tedavi edilmediği takdirde bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren virüs, vucudun direncini kırarak hastalık etmenlerine açık ve savunmasız bırakıyor.

İlk tanımlandığı günden itibaren üzerinde çalışılan ve mücadele edilen bu virüsle ilgili, tanımlanmasından 7 yıl sonra düzenlenen uluslararası bir kongrede, 1 Aralık tarihi “korunmayı ve farkındalığı” arttırmak amacıyla “Dünya AIDS Günü” ilan edildi.
Türkiye’de ise ilk HIV vakası 1985 yılında açıklandı.

HIV/AIDS, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ölümcül hastalıklar listesinden çıkartılarak kronik hastalıklar listesine alındı. 1996’dan bu yana mevcut gelişmiş ilaç seçenekleriyle kontrol altında tutulabilir hale geldi.

Bilim çevreleri, HIV pozitiflerin tedavilerine erişebildikleri ve devam ettikleri sürece işlerine, okullarına, yaşamlarına devam edebileceğini, gerekli önlemlerle bebek sahibi olabileceklerini kanıtladı. Bugün dünyada 33.3 milyon kişinin HIV ile yaşadığı tahmin ediliyor.

ÖNYARGILAR VE AYRIMCILIK

Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek, yaptığı açıklamada, HIV’in insan hayatı üzerindeki 30 yıllık yolculuğunda en çok öne çıkan ve önyargılar yaratan kavram’ın AIDS olduğunu belirtti.

Bilgi ve bilgilendirme eksikliği, çeşitli toplumsal normların baskıcılığı ve farkındalık yoksunluğu nedeniyle HIV/AIDS tanısı almış kişilerin uzun yıllar ayrımcılığa maruz kaldığını ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
“İlk tanının konduğu günden bugüne kadar, otuz yıl boyunca, HIV/AIDS bilimsel gelişmelerle kontrol altına alınabilir noktaya gelindi. Ancak yaratılan önyargı ve korkularla mücadele etmek çok zor. Son yıllarda artan bilinç ve HIV/AIDS konusunda çalışan kişi ve kurumların çabalarıyla gerçeklere daha sağlıklı ulaşabiliyoruz. Bugün dünyada tahmini olarak 33.3 milyon kişi HIV ile yaşıyor ve bunların yüzde 48’i kadın. Sağlık Bakanlığı’nın Haziran 2011 resmi verilerine göre Türkiye’de 4 bin 826 kayıtlı HIV vakası bulunuyor. Şimdi bize düşen görev HIV’den korkmak değil, erken tanı ve tedavi için test yaptırarak, korunmaktan sonraki ikinci önlemi almaktır. Unutmayalım ki HIV, diğer bulaşıcı hastalıklardan farklı ya da daha kötü değildir.”

hürriyet.com.tr.

ROMANYA

Yorum Yaz


.