Yanlış kozmetik seçimi güzelliği çalar

Pazar, Ocak 1, 2012, 0:47
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Güzelleşmek uğruna servet harcamaktan çekinmediğimiz kozmetik ürünler doğru seçilmezse faydadan çok zarar getirebilir! Yanlış kozmetik seçimi; ciltte hassasiyet, egzama ve renk değişikliği gibi yan etkilere neden olabilir

Günümüzde kadınlar kadar artık erkeklerin de vazgeçilmezleri arasına giren kozmetik ürünlerde, doğru seçim yapmak çok önemli. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, yanlış kozmetik seçimiyle ilgili uyarılarda bulundu:
KATKI MADDELİ ÜRÜNLER: İçinde çok sayıda hammadde ve katkı maddesi yer alan kozmetikler genel olarak güvenilirdirler. Ancak ürünlere bağlı istenmeyen yan etkiler de olabilir. Etkilerin bir kısmı ürün kullanımından hemen sonra gelişir, bir kısmı da uzun süre sonra başlar. Kozmetiklerden kaynaklanan istenmeyen etkiler; kozmetik tahammülsüzlüğü, ciltte hassasiyet, egzama, akne, deride renk değişikliği, kullanılan bölgede görülen yan etkiler ya da nadiren ürünün kana geçmesinden kaynaklanan sistemik yan etkilerdir.
KOZMETİĞE TAHAMMÜLSÜZLÜK: Kozmetik tahammülsüzlüğü; ciltte yanma, batma, sızlama ve gerginlik gibi bulgularla kendini gösterir. Kozmetik ürünün her uygulanmasından sonra şikayetler belirir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Oluşmasında duyu sinirleri hassasiyetinin sorumlu olduğu kabul edilir. Bu yakınmaya sahip kişilerin alkol, vitamin A, alfa hidroksi asit gibi cildi tahriş edici ürün kullanmaması gerekir. Hassas ciltler için hazırlanmış temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucular bu kişiler için uygun seçeneklerdir.
ŞAMPUAN EGZAMA YAPABİLİR: Egzama; kozmetiklerin neden oldukları bir diğer yan etkidir. Sabunlar, göz makyaj ürünleri, nemlendiriciler ve şampuanlar tahrişe neden olabilecek kozmetik ürünlerdir. Reaksiyon ürün kullanımından hemen sonra gelişebileceği gibi, uzun süre kullanım sonrasında da başlayabilir. Ürünün kullanıldığı bölgede yanma, batma ve kaşıntı gibi bulgular bulunur. Hasta ürünü kullanmaya devam ettiğinde kızarıklık, pullanma ve kepeklenme saptanır.
YAĞLI KREM SİVİLCE YAPAR: Sivilce tarzı oluşumlar kozmetik kullanımı sonrası gözlenebilecek bir yan etkidir. Genellikle kapalı komedonlar şeklinde kendini belli ederken bazen iltihabi sivilceler de görülebilir. En sık yağlı yüz kremleri bu etkiye neden olur.
GENİTAL TEMİZLİĞİ ABARTMAYIN: Kozmetiklere bağlı bölgesel yan etkiler görülebileceği gibi, çok nadiren de olsa, deriden emilip sistemik dolaşıma geçmesinden kaynaklanan yan etkiler de oluşabilir. Örneğin; genital bölge temizleyicilerinin sık ve yoğun miktarda kullanımı özellikle kadınlarda idrar yollarının tahriş olmasına sebep olur.

PARFÜM CİLDİNİZİ LEKELENDİRMESİN
Kozmetikler içinde bulunan bazı maddeler, güneş gören alanlarda ultraviyole ışınlarıyla kimyasal reaksiyona girerek ciltte tepkiye neden olabilir. Parfümler, bergamot yağı ve tıraş losyonları bu tepkilere neden olabilecek kozmetik gruplarıdır. Ciltte kızarıklık, su toplaması ve renk artışı gibi bulgular gözlenir.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Öncelikle cilt tipine uygun kozmetik ürün seçilmeli. Yağlı cilde sahip kişiler; cildi kurutucu ve su bazlı; kuru cilt yapısındakiler ise alkol içermeyen nemlendirici ürünleri tercih etmeli.
Göz çevresine, o bölge için hazırlanmış ürün dışındaki kozmetikler uygulanmamalı.
Çok fazla kozmetik aynı anda kullanılmamalı.
Ürünlerin kapakları kapalı tutulmalı, havayla teması engellenmeli.
Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli. Renk, kıvam, koku değişikliği olan ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler kullanılmamalı.
Kişi kozmetik ürünün içeriğinde bulunan bir maddeye karşı önceden reaksiyon göstermişse, yeni kozmetik seçiminde o maddenin bulunup bulunmadığına dikkat etmeli.
Makyaj çıkartılmadan yatılmamalı.
Kozmetikler, başka biriyle ortak kullanılmamalı.
Kozmetiklerden kaynaklanan herhangi bir istenmeyen etkiyle karşılaşıldığı zaman, hemen o ürünün kullanımı kesilmeli ve dermatoloğa başvurulmalı.

SABAH

Yorum Yaz


.