Yağmuru Önceden Bilmek Artık Mit Değil

Pazartesi, Ocak 26, 2009, 0:10
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yağmur yağacağını önceden hissetmek hakkında bugüne kadar etrafımızda konuşmalar duymuş, veya bizzat kendimiz yaşamışızdır. Bilimsel olarak yapılan bir çalışma ile bu ilginç olayın gerçek olduğu ortaya çıkarıldı.

Türk doktorların yaptığı araştırma sonucu, özellikle romatizmal hastalıkları olan kişilerin yağmuru önceden hissedebilmesinin bilimsel nedenlerini açıkladı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halis Süleyman başkanlığından 6 kişilik ekip, romatizması olan hastaların yağmur yağacağını önceden hissetmesinin nedeniyle ilgili çalışmasını tamamladı.

Yapılan çalışmada, bulutlu ve yağmurlu havanın vücuttaki kortizonu düşürdüğü, böylece ağrıları artan hastanın ”yağmur yağacağını” önceden hissettiği belirlendi.

Doç. Dr. Süleyman, yaptığı açıklamada, yağmurlu ve bulutlu havalarda inflamasyon denilen romatizmal ağrıların arttığını belirterek, ”Şimdiye kadar bu ağrıların artış nedeni tam olarak bilinmiyordu.

Doç.Dr.Süleyman, yaptıkları araştırmada bunun vücuttaki kortizon ve adrenalin seviyesine bağlı olduğunu belirlediklerini ekledi.

Romatizmal İlaçlar ve Ağrı

Yağmurlu ve bulutlu havalarda romatizmal hastalıkları olanların ilaç kullanmalarına rağmen ağrılarının arttığını vurgulayan Süleyman, romatizmal ağrılara karşı kullanılan antiinflamatör ilaçların vücuttaki kortizon düzeyini koruyup, adrenalin düzeyini düşürerek ağrıyı azalttığını kaydediyor.

Kullanılan ilacın etkisiyle ağrının azaldığına anlatan Doç. Dr. Süleyman, şunları söyledi:

”Yaptığımız araştırmada yağmurlu ve bulutlu havalarda vücuttaki kortizon düzeyinin düştüğünü gördük. Özellikle nemli bölgelerde yaşayanların en büyük sorunu olan romatizmal hastalık ağrıları bulutlu havalarda artıyor. Ağrıları artan hasta da tecrübe sonucu yağmur yağacağını tahmin edebiliyor.”

Çalışmalarının romatizmal hastalıkların tedavisi için yeni umutlara neden alabileceğini ifade eden Süleyman, ”Bundan sonra yağmurlu ve bulutlu havalarda vücuttaki kortizon ve adrenalin seviyesi düşme nedenini belirlemek için çalışma yapacağız” dedi.

Romatoid artrit ve diğer ağrı sorunlarınızın belirtileri, risk faktörleri ve tedavileri için lütfen RealAge Kronik Ağrı Yönetim Merkezi’ni ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yorum Yaz


.