Üzüm ve muz kolesterole yararlı mı zararlı mı?

Cumartesi, Haziran 26, 2010, 21:53
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kolesterolü yüksek olan hastalar, ilacı bir kenara bırakıp, çareyi üzüm ve muzda arıyor. Oysa onlar da sağlığa zararlı etkiler yapabiliyor

Kolesterol ilaçlarının hastalara yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu; uzun süreden beri bitmeyen bir tartışma konusu… Bu tartışmadan olumsuz etkilenen yüksek kolesterol hastaları, ilaçlardan uzaklaşıp çareyi bitkisel yollarda arıyor. Oysa ilaçlarını bırakarak yalnızca bitkisel yolla kolesterolü düşürmeye çalışmak; çeşitli sağlık risklerine davetiye çıkarmak anlamına gelebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, muz ve üzümün kolesterolle ilişkisini şöyle açıkladı:
ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ: Üzümü normal bir gıda gibi tükettiğinizde, yani sık sık ve fazla miktarda yemediğinizde bir zararı olmayabilir. Ancak üzüm çekirdeğinde veya kabuğunda bulunan proantosiyanidin ve reservatrol denilen maddelerin özellikle hayvanlarda safradaki yağ miktarını artırdığı görülmüştür.
MUZ: Her gün aşırı muz yerseniz kalbinizi durdurabilirsiniz. Haftada 2-3 muz tüketebilirsiniz ancak bunun üzerindeki muz tüketimi kanda bazı mineralleri toksik seviyelere çıkartabilir.

Yorum Yaz


.