Uzmanlardan verem uyarısı

Pazartesi, Kasım 7, 2011, 23:41
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TOSAGEM) Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, çoklu ilaca dirençli verem olgularının ülkemizde her geçen yıl daha da arttığını belirterek, aileleri erken teşhis konusunda uyardı.

Prof. Dr. Nazmi Zengin, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı bir rapora göre 2010 yılında 8.8 milyon kişinin vereme yakalandığını, 1.4 milyon kişinin de bu nedenle öldüğünü belirtti. Aynı rapora göre dünya genelinde veremden ölümlerin 2010’da 20 yıl öncesine göre yüzde 40 gerilediğini ifade eden Zengin, buna karşın halen milyonlarca kişinin verem olmaya ve bu nedenle ölmeye devam ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Zengin, rapordaki yüzde 40 azalmanın bir başarı olduğunu ancak öne çıkarılan bu başarının çoklu ilaca dirençli verem olgusunu göz ardı ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Evet verem azaldı ama ilaçlara cevap vermeyen verem arttı. Bu tip vereme yakalananların sadece yüzde 16’sı tedavi edilebiliyor. Hem de çok sayıda, çok pahalı ilaçları çok uzun süreler kullanmak kaydıyla… 2012’de tüm dünyadaki verem olgularının yüzde 92’sinin bulunduğu 97 ülkenin verem için harcayacağı toplam paranın 4.4 milyar ABD doları bulması bekleniyor. Bu paranın çok önemli bir kısmı tanıya ve ilaca duyarlı olguların tedavisine gidiyor. Çoklu ilaca dirençli vereme ayrılan para ise çok yetersiz kalıyor.”

Çoklu ilaca dirençli verem hastalarının sayıları artıyor

Çoklu ilaca dirençli verem olgularının ülkemizde de her yeni tanı konan bin olgunun 9’unda görüldüğünü dile getiren Zengin, çoklu ilaca dirençli verem olgularının ülkemizde her geçen yıl daha da arttığını, 2009 yılında 222 kişiye çoklu ilaca dirençli verem tanısı konduğunu, bu rakamın 2010 yılında 250’ye çıktığını bildirdi.

Sayıca az gibi olmakla birlikte bu olguların hem tedavi maliyetinin çok yüksek hem de tedavi sonuçlarının başarısız olduğunu anlatan Zengin, ”Veremin tedavi süresini kısaltacak ya da çoklu ilaca dirençli verem tedavisinde iyileşme sağlayacak 10 yeni ilaç var. Bunların bazıları 2012 ve 2013 yıllarında hastaların kullanımına sunulabilir. Ayrıca 10 tane yeni aşı için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar uzun zaman alıyor. Bunların en az birinin hastalara ulaşması için daha 5-6 yıla ihtiyacımız var” diye konuştu.

Tedavide erken teşhis çok önemli

Veremin her yaş grubunda ortaya çıkabileceğini vurgulayarak uyarılarda bulunan Zengin, şöyle devam etti:

”Anne babalar mutlaka çocuklarına küçük yaşta verem aşısını yaptırmalı. Verem şüphesi olan kişilerle temasta çok dikkatli olmamız gerekiyor. Türkiye’de en önemli sorun yarım kalan tedavilerdir. Yarım kalan tedavi nedeniyle bu hastalık sürekli yeniliyor. Bu nedenle verem hastalarının tedavilerini mutlaka tam yaptırmaları gerekiyor. Hastalıkta erken teşhis de çok önemli. En ufak şüphede ayrıntılı akciğer ve balgam muayenesi yaptırılmalı.”

Zengin, veremin bir ”sosyal hastalık” olduğunu, hastaların ekonomik şartlarının hastalığı tetikleyebildiğini, bu nedenle özellikle iyi beslenmeye konusunda çok dikkatli olunması, alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.