Uzmanlardan annelere uyarı

Perşembe, Eylül 29, 2011, 23:54
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Van İpekyolu Devlet Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Özlem Ulaş Artor, anne sütünün şeker, kalp ve bazı kanser türlerindeki hastalıklara karşı koruyucu özelliğine sahip olduğunu belirtti.

Bebek beslenmesi ile ilgili gazetecilere bilgi veren Artor, özellikle anne sütünün faydalarına değindi. Bebeklerin beslenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Artor, bu nedenle bebeklik çağındaki beslenme alışkanlıklarının bütün hayatı etkilediğini söyledi, Artor, “Sağlıklı alışkanlıklar edinirse sağlıklı bir geleceği olacak. O yüzden sağlıklı bir gelecek için bebek çağı beslenmesi çok önemli. Ve bu dönemdeki en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü hiçbir hastalığı içinde barındırmıyor.

Bebeğe uygun olan besinleri içeriyor. Hastalıklara karşı koruyucu özelliğine sahiptir, ayrıcı da hastalıklara karşı da koruyucudur. Çok sık rastlanan hastalıklardan olan şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerine karşı anne sütü koruyucudur. Anne sütü ruhsal yönden de bebeği besler. Anne ve bebek arasındaki ruhsal bağı destekler. Anne sağlığı açısından da anne sütü çok önemlidir. Emziren annelerde meme kanseri daha az görülür” dedi.

“İKİ YAŞINA KADAR MUTLAKA ANNE SÜTÜ VERİLMELİ”

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, daha sonra ek besinlere başlanmasını öneren Dr. Artor “İlk süt yani ağız sütü çok önemlidir. Ağız sütü hastalıklara karşı daha koruyucudur. Anne iyi beslenmeli, iyi dinlenmeli ve iyi uyumalı ki sütü de daha fazla olsun ve bebeğine daha faydalı olsun. İlk 6 ay sadece anne sütü 6 aydan sonra ek besine başlanır. Ama 2 yaşına kadar mutlaka anne sütü verilmeli. Yani ilk doğduğu günden 2 yaşına kadar anne sütü hiç kesilmemeli. İlk 6 aydan sonra anne sütünün yanına yoğurt, meyve püresi gibi ek besinler eklenmelidir” ifadelerini kullandı.

SABAH

Yorum Yaz


.