Usta sinemacı Tarık Akan son yolculuğunda

Pazar, Eylül 18, 2016, 17:28
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hayatını kaybeden ünlü sinema sanatçısı Tarık Akan için anma töreninin düzenlendiği Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izdiham yaşandı. Muhsin Ertuğrul’daki törenden sonra Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılındı.

Usta sinemacı Tarık Akan son yolculuğunda

66 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Tarık Akan son yolculuğuna uğurlanıyor. Tarık Akan için ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Ünlü sanatçının ailesinin isteği üzerine Tarık Akan’ın cenazesinin tören alanına getirilmediği öğrenildi.

TARIK AKAN İÇİN MİNİ BELGESEL

Anma töreni Nebil Özgentürk’ün hazırladığı bir mini belgeselle başladı. Taş Mektep öğrencileri, Akan için besteleri seslendirdi.

Öğrencilerin ardından ünlülerden oluşan bir koro da sahneye çıktı. Piyanist Fazıl Say da piyanonun başına geçerek Tarık Akan’ın en sevdiği parçaları çaldı.

TARIK AKAN’IN KIZI ÖZLEM ÜREGÜL BABASINI ANLATTI

Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Özlem Üregül, “Onca film belgesel şöhretin arasında bizimle hiç aksatmadan tüm sevgisiyle ilgilendi. Babam ne düşünüyorsa onu yaşardı.Hayattaki duruşunu kişisel hayatına da yansıtırdı. Biz üç kardeşiz, bizi hepimizi ayrı ayrı çok sevdi ve her zaman her konuda bizi eşit sevdi. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitliktir. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Hepimiz sevgide birleşiyoruz. Türkiye insanının gerçek dert ve sevinçlerini filmlerine aktardı. Yaptığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunların yaparken sevenlerinin gücünü her zaman hissetti. Biz babamı kaybetmedik, Türkiye Tarık Akan’ı kazandı. Şimdi bu bayrağı bize devretti. Bu bayrak çoğalarak devam edecek. Benim güzel babam sevgiyle sonsuzluğa. Seni çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

52 YILLIK ARKADAŞI HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLADI

Tarık Akan’ın 52 senelik arkadaşı ‘Kozalak Zeki’ lakaplı Zeki İrfanoğlu, gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, “Ölmeden bir süre önce bir yerde otururken, ‘Bu kadar maddi gücümüz var, Amerika’ya neden gitmiyoruz dedim. ‘Atatürk gitti mi, ben niye gideyim?’ dedi. Tarık 52 yıllık arkadaşımdı. Siz Tarık Akan’ı kaybettiniz, ben canımın yarısını kaybettim” şeklinde konuştu.

“SON ZAMANLARDA YOĞUN BAKIMDAYDI, ACI HİSSETMEDİ”

Anma töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tarık Akan’ın oğlu Barış Üregül, “Söylenecek pek bir şey yok. Açıkçası hepimiz üzgünüz. Anmaya geldik elimizden geldiğince. Ömrümüz boyunca anmaya devam edeceğiz diyecek bir şeyim yok. Hep beraberdik. Nazım Hikmet Vakfı’na teşekkür etmek istiyorum. Fazıl Say’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi babamın arkadaşıydı. Burada bugün eserini çalacak olması anlamlı ve güzel. Babamın arkadaşlarına, bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son zamanlarda yoğun bakımdaydı. Acı hissetmedi” dedi.

Muhsin Ertuğrul’daki törenden sonra, Tarık Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’ne getirildi. Tarık Akan’ın hayranları ve sevenleri cami avlusunu doldurdu. İkindi namazından sonra Akan’ın cenaze namazı kılındı.
Cenaze namazına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.Tarık Akan için helallik çağrısına cami avlusunu dolduran kalabalık hep bir ağızdan helal olsun diye cevap verdi.
Tarık Akan’ın cenazesi Bakırköy’de düzenlenecek tören için camiden alındı. Tarık Akan’ın cenazesi Bakırköy’deki Zuhurat baba mezarlığında toprağa verilecek.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.