Unutkanlığa karşı ilaç gibi öneriler!

Pazartesi, Şubat 5, 2018, 23:41
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gelecek planı yapamıyor ve sorumluluktan kaçıyorsanız; unutkanlıkla karşı karşıya olabilirsiniz! Her yaşta yaşanabilen unutkanlık çok küçük belirtilerle kendini ele veriyor.

Unutkanlık, erkenden fark edilip tedavi edilmezse kişiye hayatı zindan edebiliyor. Spordan bulmacaya, geziden arkadaşlık ilişkilerine kadar pek çok şey unutkanlığa iyi geliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Psikolog Berra Baş, önemli tavsiyelerde bulundu.

 

HAYATINIZI KABUSA ÇEVİREBİLİR

Unutkanlık tedavi edilmediğinde, korkunç hallere sebebiyet verebilir. Sınavlarda berbat bir sonuç alınmasına neden olarak, bilgilerin uzun süreli bellekten geri çağrılmasına engel olabilir ve özgüvenin düşmesine yol açar. En sevdiklerinizin özel günlerini, toplantı saatlerini ya da şehir içinde ne kadar hızla yol almanız gerektiğini unutturabilir.

Trafik kazalarının en büyük sebebi dikkatsizlik değil de nedir? Unutkanlık; bir insanın, en çok da kendi kendinizin hayatına mal olabilir. Unutkanlıklarınız sebebiyle, kendinize ve etrafınızdakilere hayatı zindan etmenize sebep olabilir. Yani, zaten zor olan yaşam savaşındaki tüm dayanağımızı, aklımızı elimizden alabilir. Demans’a dönüşebilir. Bir süre sonra zihninizi boş bir levha gibi bomboş edebilir.

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN!

İşte, unutkanlığı geç olmadan fark edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken belirtiler: Dikkatsizlik, işe/okula geç kalmak, sorumluluklardan kaçmak, zamanı yönetememek, gelecek planı yapamamak, stresle başa çıkamamak, değersiz hissetmek, yargılanmaktan korkmak, daha önce kolay öğrenilen bilgileri hafızada tutmakta zorlanmak, hayata dair tutkuların azalması ve kolay pes etmek…

 

İŞTE İLAÇ GİBİ ÖNERİLER

1- BULMACALARA YER AÇIN
İlla çengel bulmaca çözmek zorunda değilsiniz, kelime avı bile oynasanız nöral ağlarınız kuvvetlenecektir.

2- KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINIZI ŞEKİLLENDİRİN

Unutmayı engellemek için, zihninizin esnek kalmasına fırsat tanımalısınız. Bu, hiç şüphesiz yeni bilgiler ve yeni hobiler edinerek sağlanmaktadır.

3- YENİ SOSYAL VE EĞİTİMSEL KLÜPLERE KATILIN

Eğer çok monoton bir yaşamınız varsa, bu durum sizde depresyona sebebiyet verebilir. Bu bağlamda, yenilik en güzel tedavidir.

4- ARKADAŞLARINIZLA DAHA SIK BULUŞUN

Bakış açılarınızın genişlemesini sağlayan, size tebessümüyle enerji veren dostlarınıza sarılın ve hayatı yaşanabilir kılın. Bu durum, sosyal ihtiyacınızın doyuma ulaşmasını sağlayacak ve diğer işlerinizde de motivasyonunuzun daim olmasına destek olacaktır.

5- SUDOKU ÖĞRENİN 1000’LİK YAPBOZ YAPIN

Dikkat gelişiminde bu tür aktiviteler çok fayda sağlamaktadır. Odaklanma gücünü arttırmaktadır. Mental iz sürmeyi geliştirmektedir.

6-YENİ YOLLAR KEŞFEDİN

Harita becerileriniz ne kadar gelişirse, o kadar bellek bozukluklarına engel olabilirsiniz.

7-SEYAHATLER PLANLAYIN

Yaşamı ertelemeyin, tadını çıkartın. Hayata dair tutkularınızı gerçekleştirdikçe, unutkanlık azalır.

8- SAĞLIĞINIZIN KIYMETİNİ BİLİN

Kendinize özenli davranın. Eleştirmeyin, yargılamayın. Sadece özelliklerinizi geliştirmek için çabalayın.

9-AJANDA KULLANIN

Unutkanlıklarınız azalana kadar, her gün yapılandırılmış programlar belirleyin ve uygulayın.

KAYNAK : sabah.com.tr

 

 

 

Yorum Yaz


.