Ülkü Adatepe son yolculuğunda

Cuma, Ağustos 3, 2012, 21:50
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, son yolculuğuna uğurlandı.

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Ulu Önder Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, son yolculuğuna uğurlanıyor. Adatepe’nin Türk bayrağına sarılı naaşı, Teşvikiye Camisi’ne getirildi.

Adatepe’nin öldüğü kazada yaralanan ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Adatepe’nin eşi Emin Öke Adatepe cenaze törenine katılamadı. Adatepe’nin oğulları ve akrabalarının hazır bulunduğu cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Teşvikiye Camisi’nin bulunduğu caddeye, Şişli Belediyesi tarafından, üzerinde Ülkü Adatepe’nin çocukken Atatürk’le çektirdiği bir fotoğrafının bulunduğu ve ”Atamızın yadigarı Ülkü Adatepe’yi kaybettik, başımız sağ olsun” yazılı büyük boy afiş asıldı.

Annesinin vefatını televizyondan öğrendi

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adatepe’nin oğlu Ali Kemal Doğançay, Amerika’da yaşadığını ve annesinin vefat haberini Türk televizyonlarından öğrenen arkadaşlarından duyduğunu belirterek, olayı duyunca şok yaşadığını söyledi.

İki gündür uyku uyumadığını dile getiren Doğançay, annesiyle en son birkaç gün önce konuştuğunu kaydetti.

Annesinin her yıl kasım ayında Amerika’ya yanına geldiğini ve aynı güne denk geldiği için orada doğum günlerini beraber kutladıklarını anlatan Doğançay, ”Telefon konuşmamızda bana bilet alacağını ve kasım ayında geleceğini söylemişti. Bu yaşanan kaza olacak şey değil. Acısı çok büyük. Allah kalanlara uzun ömür versin” dedi.

Ülkü Adatepe’nin küçük oğlu Ahmet Kemal Doğançay ise kendisinin de uzun yıllar Amerika’da kaldıktan sonra son 15 yıldır Türkiye’de bulunduğunu ve annesiyle birlikte yaşadığını dile getirerek, İstanbul’da annesiyle Atatürk ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Ahmet Kemal Doğançay, annesinin kendilerine anlattığı Atatürk ile ilgili anılarını herkese duyurmak amacıyla bir televizyon kanalı kurma çalışması içinde olduklarını ifade ederek, Fenerbahçe’de açılacak Uygar TV’yi kurma çalışmalarını daha da hızlandıracaklarını ve bu kanal sayesinde Atatürk’ü Türkiye’nin her yerine anlatabileceklerini aktardı.

Annesinin bu konuda kendisine daima destek verdiğini de dile getiren Doğançay, ”Kazayı duyunca çok şaşırdık, çok üzüldük. Yalnız kaldık ama bundan sonra tüm yurttaşlarımızla, Atatürk’ün çocukları ile hep beraber çalışacağız” diye konuştu.

”Bu insanı taşırken değerini bileceksin”

Ahmet Kemal Doğançay, annesinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili olarak da kendisinin Amerika’da yarış kariyeri olduğunu ve çeşitli yarışlara katıldığını anlattı. Doğançay, hangi süratte ne tür kazalar olacağının belli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Düz yolda, o hava şartlarında o kazanın o şekilde olması normal değil. Ya şoför uyumuştur ya da aşırı sürat vardır. Annemin kolu kırıktı, tedavisi yapılmıştı. Hasta bir kadın taşıyorsun, Türkiye’nin büyük bir değerini taşıyorsun. Bu insanı taşırken değerini bileceksin. Bu çok önemli bir mesuliyettir. Yavaş gidilmesi, dikkat edilmesi gerekirdi. Şoförün hatalı olup olmadığına bilirkişi karar verecek ama böyle bir sürat olmamalıydı. Eğer ortada bir şey yokken araç kendi devrilmişse her şey apaçık ortadadır.”

Doğançay, aracı kullanan şoförden şikayetçi olup olmayacaklarının sorulması üzerine de buna daha sonra karar vereceklerini, şu an acılarını yaşadıklarını söyledi.

SABAH

Yorum Yaz


.