Ucuz ve kaliteli giyimin adresi sosyete pazarları

Pazar, Ekim 11, 2015, 16:13
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kentin bir çok semtinde kurulan ‘Sosyete pazarları’, en son moda kıyafetleri her kesimden müşterilerine sunmasıyla tanınıyor. Mağazalarda yüzlerce lira olan ürünleri bu pazarlarda yarı, hatta 4’te bir fiyata bulmak mümkün…

Alışveriş yapmak denince hepinizin aklına ilk olarak AvM’lerin geldiğini tahmin edebiliyorum. Oysa ki İstanbul’daki ‘sosyete pazarları’ AvM’lerdeki markalara nazaran çok daha uygun fiyatlı ürünlerle dolu. Kalite standartları çok yüksek olan markaları bir kenara koyarsak, pazardaki ürünlerin çoğunun mağazalardakilerden bir farkının olmadığını da söylemek isterim. istanbul’da 20’ye yakın sosyete pazarı kuruluyor. Haftanın farklı günleri, farklı semtlerde kurulan bu pazarların çoğunu gezdim. Bu pazarların çoğunun olmazsa olmazı giriş ve çıkış kısımlarında kurulan gözleme ve bardakta mısır stantları. Bir sosyete pazarına gidiyorsanız eğer, ya kokusuna dayanamayıp bir bardak mısır alıp yiye yiye gezeceksiniz, ya da alışveriş sonrası başlayan açlık duygunuzu bir gözlemeyle sona erdireceksiniz.

‘10 HOL’ BULUNUYOR

Pazarlar genelde harflerle isimlendirilmiş hollerden oluşuyor. Bir sosyete pazarında yaklaşık 10 hol var. Tabii bu hollere meyvesebze tezgâhları dahil değil. Onlar genelde ayrı bir pazar olarak, pazaryerinin bir başka bölümünde kuruluyor. Bu pazarların ‘sosyete’ sıfatını almalarının en temel sebebi, giyecek tezgâhlarındaki ürünlerin yılın kıyafet modasını bire bir takip ediyor olması. Pazarlarda markasız ürünler dışında, bilindik markaların ihraç fazlası ürünlerini de bulmak mümkün. Bu durum da ucuza, güzel ürün almak isteyen herkesi, özellikle de kadınları bu pazarlara yönlendiriyor. Hal böyle olunca girişte cipini park edip pazardan alışveriş yapan kadınlarla da karşılaşmak mümkün oluyor. işte bu da bu pazarlara ‘sosyete pazarı’ denmesinin bir diğer sebebi.

HER ÇEŞİT ÜRÜN VAR

Sosyete pazarlarında bir insanın kendisi ve evi için almayı düşündüğü her şey var. Kıyafet, iç çamaşırı, gümüş takı, parfüm, kozmetik, güneş gözlüğü, banyo paspası, halı, perde, battaniye hatta porselen yemek takımı bile var. Bütün bunlara ek olarak bir de ‘pazarlık payı’ var tabii… Gerçi pazarlıksız olarak da fiyatlar mağazalara kıyasla epey uygun. Bu pazarların çoğunda aynı pazarcılar tezgâh açtıkları için hangisine giderseniz gidin hemen hemen aynı fiyatlarla karşılacaksınız.

EN POPÜLER SOSYETE PAZARLARI

Kadıköy Salı Pazarı

İstanbul’un en büyük pazarlarından. Meyve-sebze, kıyafet, takı, porselen yemek takımı satan tezgâhları bile var. Salı günü kurulan pazarın yeri ise Kadıköy’de Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu arkasındaki pazar alanı.

Bahçeşehir Pazarı

Bahçeşehir’deki daimi pazar alanı Pazartürk’te kuruluyor. Son yıllarda en popüler pazar oldu. Ürünleri mağaza kalitesinde. Hatta bazı fiyatlar, pahalı bile sayılabilir. Talep fazlalığından dolayı hem salı hem de cumartesi kuruluyor.

Yeşilköy Pazarı

Yeşilköy-Florya arası sahil yolunda Çiroz mevkiindeki daimi pazar yerinde kuruluyor. Pazarda son moda tüm kıyafetler, ihraç fazlaları ve takı örnekleri var. Talep o kadar fazla ki çarşamba günleri Florya-Yeşilköy arasında gün boyu trafik yaşanmasına sebep oluyor.

Etiler (Ulus Sosyete Pazarı)

“Sosyete pazarı” olarak ünlenen ilk pazardır. Eskiden Ulus’taydı şu an Ortaköy’de Dereboyu üzerinde ISPARK arazisine Perşembe günleri kuruluyor. Akmerkez ve Metrobüs istasyonlarından pazar alanına ring sefer yapılıyor.

Beylikdüzü Pazarı

Beylikdüzü Adakent’te pazar günleri kurulan pazarda, kıyafetten organik ürünlere kadar çok geniş yelpazede ürünler satılıyor.

1 TAYT FİYATINA 2 PANTOLON 1 KAZAK

Sosyete pazarlarında, mağazalarda 70-90 lira arasında satılan kışlık bir taytı 25 liraya almak mümkün. Kot fiyatları 30-35 lirası arası. 20 liraya ise güzel bir kazak almak mümkün. 25 liraya bir banyo paspası ya da 60 liraya kalın çift kişilik bir battaniye alabilirsiniz. Tabii mağaza fiyatına göre ucuz fakat bir pazarda satıldığı için göze pahalı gelenler de var. Mesela 12 kişilik porselen yemek takımı fiyatı 3.500 lira iken fiyatı 50 TL olan kolyeler de bulmak mümkün.

KAYNAK : haberturk.om

Yorum Yaz


.