Üçüncü yüz nakli sona erdi

Cumartesi, Mart 17, 2012, 23:42
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Türkiye’nin 3. yüz nakli ameliyatı sona erdi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Dekanı ve Gazi Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Sacit Turanlı yüz nakli ameliyatının saat 22.00  sıralarında sona erdiğini bildirdi.

Ameliyatın çok başarılı geçtiğini ve hastanın yoğun bakım servisine  alındığını belirten Turanlı, “Hasta ne kadar yoğun bakımda kalacak?” sorusu  üzerine, bunun iyileşme sürecine bağlı olduğunu, şimdiden birşey  öngörülemeyeceğini söyledi.

20 YAŞINDA KAHRAMANMARAŞLI

Türkiye’nin üçüncü yüz nakli operasyonunun  gerçekleştirildiği Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Dekanı ve Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sacit Turanlı, 6 yıl önce ateşli silah yaralanmasıyla burun,  üst çene, damak ve üst dudak bölgesinde çok ciddi doku kaybı olan 20 yaşındaki Kahramanmaraşlı genç bir bayana nakil yapıldığını bildirdi. Turanlı, operasyonun en önemli kısmı olan damarların ve siniryerin dikilmesi işleminin tamamlandığını söyledi.

Turanlı, üniversite tıp fakültesi hastanesinde düzenlediği basın  toplantısında, sözlerine, vericinin ailesine teşekkür ederek başladı. Turanlı,  “En acılı, en sıkıntılı günlerinde böyle bir bağış yaparak, bir takım insanların  yüzünü güldürdüler, çok büyük bir iyilik ve hayır işlediler” dedi.

Nakil yapılan hastanın Kahramanmaraşlı 20 yaşında genç bir bayan olduğunu  açıklayan Turanlı, hastanın 6 yıl önce ateşli silah yaralanmasıyla burun, üst çene, damak ve üst dudak bölgesinde çok ciddi doku kaybı meydana geldiğini,  düzeltme amaçlı 35’in üzerinde ameliyat yapıldığını belirtti.

Turanlı, vericinin dün gece İstanbul’da hayatını kaybeden 28 yaşındaki  genç bir bayan olduğunu, durumun haber verilmesi üzerine, Doç. Dr. Selahattin  Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan ve Diş Hekimliği Protez Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr.  Mustafa Koçaklı’dan oluşan ekibin Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağıyla  İstanbul’a gittiğini anlattı. Vericiden burun, üst dudak ve üst çene kemiğini  içeren kompozit dokunun alındığını ifade eden Turanlı, nakil yapılacak hastanın  da Kahramanmaraş’tan Ankara’ya getirildiğini ve ameliyatın saat 10.30 sıralarında  başladığını kaydetti.

TÜRK TIBBININ GELDİĞİ NOKTADAN GURUR DUYUYORUZ

Doç. Dr. Özmen başkanlığındaki 12 kişilik ekip tarafından yapılan  ameliyatın devam ettiğini açıklayan Turanlı, “Ameliyatın en önemli kısmı olan  damarların ve sinirlerin dikilmesi işlemi bitmiş durumda. Damarlardaki  kanlanmanın başarılı olduğunu gördük. Ameliyatın sonlandırılma çalışmaları başladı” dedi. Bu aşamadan sonra yüzün deri kısmının kapatılması işlemine  geçileceğini anlatan Turanlı, bunun da en az 1.5 saat sürebileceğini söyledi.

Turanlı, verici aileye teşekkürünü yineledi ve “Doktor olarak, sağlık  çalışanları olarak Türk tıbbının geldiği noktadan gurur duyuyoruz” dedi.  Ameliyatı yapan ekibe ve ameliyatta görev alan diğer personele de teşekkür eden  Turanlı, hastanın durumunun rahatlamasından sonra, önümüzdeki günlerde konunun  bütün ayrıntılarıyla anlatılacağını belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Turanlı, hastanın tüfekle ateş  edilmesi sonucu yaralandığını ifade ederek, alıcı ve vericinin durumlarıyla  ilgili bilgileri ailelerin vermesini daha doğru bulduklarını, bu nedenle açıklama  yapmayacaklarını söyledi.

Nakil olabileceği haberinin dün akşam saatlerinde verildiğini anlatan  Turanlı, ekibin İstanbul’a giderek yüzü ameliyatla alması ve Ankara’ya dönünce  nakil operasyonuna başlaması nedeniyle uykusuz ve yorgun olması nedeniyle  açıklama yapmayacağını bildirdi.

Başka bir soru üzerine, doku nakillerinde uygunluğun önemli olduğunun  altını çizen Turanlı, verici ve alıcı arasında yaş farkı yakın olduğu için uygun  olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Turanlı, “Damak, üst çene, burundan bahsettiniz. Bu tam bir yüz nakli  değil, kısmi bir yüz nakli mi?” sorusunu, “Öyle de yorumlayabilirsiniz” diye  yanıtladı.

Daha önce Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde saçlı yüz nakli  yapılacağının açıklandığının anımsatılması üzerine de Turanlı, o hastanın uygun  doku bulunamadığı için sırada beklediğini belirtti.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Türkiye’de yüz nakli yapılan ilk kadın hasta, geçen yılın Kasım ayında  Organ Nakli Haftası nedeniyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde düzenlenen  törene annesi ile katılmış ve organ bağışı çağrısı yapmıştı.

Kahramanmaraş’ta elindeki silahın patlaması sonucu yüzü parçalanan genç  kız, yeni bir yüze sahip olmak için organ bağışı beklediğini söylemişti.

Yüzü parçalandığı için yemek yiyemediğini, insan içine çıkamadığını dile  getiren hasta, organ bağışının artmasının kendisi gibi hastaların yeniden hayata  dönmesini sağlayacağını belirtmişti.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.