Türkiye’de meme kanseri alarmı

Pazartesi, Kasım 4, 2013, 19:03
Kadın Sağlığı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de batı ile kıyasladığında meme kanseri 10 yıl daha erken görülüyor.Uzmanlar kansere yakalanma riski artsa da hastalıktaki ölüm oranının azaldığına dikkat çekiyor.

AVRUPA’DAN 10 YIL DAHA ERKEN

Türkiye’de kadınlar meme kanserine, Avrupa’ya oranla 10 yıl daha erken yakalanıyor. 7 bin 500 kadın üzerinde yapılan araştırmada Avrupa’da 61-62 olan meme kanserine yakalanma yaşının Türkiye’de 51-52 olduğu ortaya çıktı.

TEDAVİDE UMUT VERİCİ GELİŞMELER VAR

Meme kanserinin görülme sıklığı artsa da tedavide umut verici gelişmeler var. Mamografinin yaygınlaşması ve tümöre göre uygulanan tedavi yöntemleri, meme kanserine bağlı ölümlerde ciddi bir düşüş sağladı. Erken evrede teşhis etme imkanıyla tamamen iyileşme şansı yükseldi.

AYDA ÜÇ DAKİKA YETİYOR

Uzmanlar, meme kanserinde farkındalığı artırmak için “Ayda 3 dakikanızı ayırarak yaşamınızı uzatın” sloganını benimsedi. Düzenli mamografi çektirme alışkanlığının yanısıra her kadının ayda bir, 20 yaşından itibaren kendi kendine meme muayanesi yapması tavsiye ediliyor.

Uzmanlara göre, kansere yakalanma endişesiyle iki memesini birden aldıran Angeline Jolie’nin durumu da farkındalığı yükseltti.

F5HABER

Yorum Yaz


.