Türkiye’nin en güzel 10 kanyonu

Pazar, Mayıs 15, 2016, 22:25
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Anadolu, doğanın bize sunduğu en etkileyici oluşumlardan kanyonlar bakımından oldukça zengin. Trekking, fotoğraf ve doğa tutkunuysanız ve hâlâ bu kanyonlara gitmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Yedi jüri üyemizin ilk tercihi Valla Kanyonu oldu.

ALANINDA UZMAN İSİMLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 10 KANYONUNU SEÇTİ

Sedat Kalem – WWF Türkiye Temsilcisi, Murat Köksal – Atlas Dergisi Yayın Direktörü, Sinan Çakmak Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni, Dicle Tuba Kılıç – Doğa Derneği Başkanı, Ersin Demirel – Yürüyüş rotaları rehberi, Yücel Sönmez Hürriyet Seyahat Editörü, Esra Ergin – Dağcı, Tunç Fındık – Dağcı, Ali Nasuh Mahruki – AKUT kurucusu, Hale Taşkın -Dağcı

En etkileyici VALLA KANYONU / KASTAMONU

Küre Dağları Milli Parkı’nda bulunan kanyon 800 metreye uzanan derinliğiyle dünyanın en derin ikinci kanyonu unvanını taşıyor. Yücel Sönmez, “Sadece Türkiye’nin değil gezegenin en etkileyici kanyonlarından biri. İnsana kendinin ne kadar küçük olduğunu hissettiriyor” diyor.

Mutlaka korunmalı – KÖPRÜLÜ KANYON / ISPARTA ve ANTALYA

Adını üzerinde bulunan tarihi iki köprüden alan kanyonda rafting yapılabilmekte. Dicle Tuba Kılıç, “Hem turizmi, hem biyoçeşitliliği hem de temiz su kaynağı olmasından dolayı mutlaka korunması gereken bir cennet” diyor. 14 km. uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun kanyonlarından.

SAKLIKENT KANYONU / MUĞLA ve ANTALYA

Antalyalıların yayla niyetine kullandıkları kanyon 18 km uzunluğa ve 200 metre yüksekliğe sahip. Zeminde yol alan Karaçay oldukça şiddetli bir şekilde akıyor. Bu yüzden kanyona 200 metrelik tahta bir köprüyle giriliyor. Unutmadan Ksantos Antik Kenti buraya çok yakın.

SANSARAK KANYONU / BURSA

Eşsiz bir doğaya sahip olmasına rağmen çoğu kimse buranın adını bile duymamış. Bu sayede korunan kanyon usul usul akan Kayalı Dere boyunca yer yer genişleyip daralan 7 km’lik parkuruyla doğa yürüyüşü için mükemmel bir bölge.

500 yıllık Osmanlı yerleşimi olan Sansarak Köyü’nü de mutlaka gezin.

IHLARA VADİSİ / AKSARAY

Hasan Dağı’ndan püsküren lavların oluşturduğu, 14 km. uzunluğundaki kanyon yer yer 110 metre genişliğe ulaşıyor.

Hristiyanların kayalara oyarak yaptığı sayısız barınak, kilise ve mezar vadi boyunca yer alıyor. Ayrıca gün batımında eşsiz bir manzarası var.

YAZILI KANYON / ISPARTA

Sütçüler İlçesi’ndeki kanyon adını içerisindeki bir kayada Yunan şair Epiktetos’un şiirinin olduğu kaya yazıtından alıyor.

Esra Ergin, “Hem tarihi hem doğası hem de tırmanış yapılabilen harika bir yer” diyor. Önemli bir yürüyüş rotası da olan bölge Aziz Paul buradan geçtiği için Hristiyanlar tarafından kutsal sayılıyor.

KÜPKAYA KANYONU / ORDU

Yeşillikler içindeki Ulubey ilçesinde yer alan kanyon iki km. uzunluğa ve beş ile 20 metre arasında değişen genişliğe sahip. Balık tutmak, kano sporu yapmak, yüzmek ve fotoğraf çekmek için harika bir doğası var.

Kamp yapmaya müsait alanlara da sahip kanyonun içerisinde bir de şelale bulunuyor.

CEHENNEMDERESİ KANYONU / ARTVİN

Çok sarp ve derin bir kanyon olduğu için yöre halkı tarafından ‘Cehennem Deresi’ olarak isimlendirilen kanyon Ardanuç’ta bulunuyor. Kanyonda yeterince turistik bir altyapı bulunmuyor.

Girişten ilerledikçe yüksek kayalıklarda geniş mağaraları göreceksiniz. Kaya oluşumları harika fotoğraf kareleri sunuyor.

GÖYNÜK KANYONU / ANTALYA

Kemer Göynük’te bulunan kanyon yazın güneşin kavurduğu Antalya’da, doğada serin bir gün geçirmek isteyenlerin akınına uğruyor. Yüzme alanları, şelaleleri ve trekking parkuruyla huzur ve eğlence vaat ediyor. Dünyanın en iyi yürüyüş parkurlarından biri olan Likya Yolu’nun bir bölümü de kanyondan geçiyor.

Türkiye’nin en güzel 10 kanyonu
KARANLIK KANYON / ERZİNCAN
37 yıldır yaz aylarında düzenlenen Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali burada yapılıyor. Özellikle BASE jumping tutkunlarının ilgisini çekiyor. Fırat Nehri’nin kolu olan Karasu’nun aktığı kanyon ABD’deki Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük kanyonu.
KAYNAK : hürriyet.com.tr
Yorum Yaz


.