Türk olduğu ortaya çıkan yabancı ünlüler

Çarşamba, Eylül 14, 2016, 18:05
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Bolat, ünlü şarkıcı Shakira başta olmak üzere, ‘El Turko’ lakaplı Arjantin Eski Devlet Başkanı Carlos Menem ve 2007 yılında dünyanın en zengini seçilen Carlos Slim’in kökenlerinin Osmanlılara dayandığını söyledi.

‘Los Turcos’ kelimesinin İspanyolca ‘Türkler’ manasına gelse de, tanımlamanın etnik olmayıp Osmanlı Devleti’nden Latin Amerika’ya göç eden topluluğu ifade ettiğini belirten Doç. Dr. Gökhan Bolat, “Bu tabir 1840’lardan itibaren Osmanlı Devleti topraklarından Latin Amerika’ya göç eden farklı etnik ve dini gruplardaki bütün Osmanlı vatandaşlarını ifade etmek için kullanılmıştır” dedi.

Bolat, Latin Amerika’da yaşayan ve Los Turcos olarak tanımlanan topluluğun, 1840 ile 1951 yılları arasında, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nden Latin Amerika topraklarına göç eden, Arap, Ermeni ve Yahudilerden oluştuğunu belirtti.

Bolat, bu isimlerin arasında 2007, 2010 ve 2011 yıllarında Forbes Dergisi tarafından dünyanın bir numaralı zengini olarak seçilen Meksikalı iş adamı Carlos Slim’in bulunduğu belirtti.

Bunun yanında 1989-1999 yılları arasında Arjantin’i yöneten ve yönetimde olduğu dönemde ‘El – Turko’ lakabı ile kendisine hitap edilen Carlos Menem’in de ‘Los Turcos’ topluluğundan olduğunu ifade ettti.

Bolat ayrıca, Barcelonalı futbolcu Gerard Pique’nin hayat arkadaşı olan ve Lübnan kökenli şarkıcı Shakira’nın ise en bilinen örneklerden biri olduğunu söyledi.

Bolat ayrıca, “Şu an sayamayacağımız ama halen daha Latin Amerika ülkelerinde bakanlık görevinde bulunan çok sayıda Los Turcos da vardır.” dedi.

Dünyaca ünlü şarkıcı Adele yıllar önce verdiği bir röportajda ailesinin Türk, İspanyol ve İngiliz asıllı olduğunu kendisi açıklamıştı.

Ünlü ABD’li yıldız Kim Kardashian’ın soyağacı ortaya çıkmıştı. Kardashian’ın Erzurum ve Kars’ın köylerinde yaşamış atalarına ait fotoğraflar yayınlanmıştı.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ALEKSİS ÇİPRAS

Yunanistan’da erken genel seçimleri kazanarak başbakan olan Aleksis Çipras’ın dedeleri Babaeski’den Yunanistan’a göç etmiş.

VENDELA’NIN BABASI TÜRK

Norveçli oyuncu ve eski top model Vendela Kirsebom’un babasının Türk olduğu ortaya çıkmıştı.

TOM HANKS’İN EŞİ RİTA WİLSON

Ünlü oyuncu Tom Hanks’in eşi Rita Wilson’ın babası Türk çıkmıştı.

Steven Segal, kökeninin Moğollara dayandığını ve Türk olduğunu açıklamıştı.

Hugh Jackman gösterisi için İstanbul’a gelen Hugh Jackman, “Babam her zaman bana der ki; ‘sen Türk’sün, Türk sayılırsın.’ O yüzden Türk kahvesine bayılıyorum” açıklamasını yapmıştı. Jackman “Ailemin bazı üyeleri büyük dedelerimin bazılarının Türk olduğunu bazılarının Yunan olduğunu söylüyor. Ama ben Türk diyorum. Türk diyorum ama yüzde yüz emin değiliz.” demişti.

Rusya’nın ünlü şarkıcısı Rusya’nın Tarkanı olarak da bilinen Avraam Russo Türk olduğunu açıklamıştı.

ALMAN EDEBİYATÇI GOETHE

Ünlü Alman edebiyatçının Goethe’nin soyu, Haçlı seferleri sırasında esir alınarak Almanya’ya götürülen bir Selçuklu subayına dayanıyor.

Steve Jobs’un çıkan biyografisinde geçmişinde Malatya izleri çıkımıştı. Kendisini evlatlık olarak alıp yetiştiren annesi ‘Clara Jobs’un Türk Ermeni olaylarında Anadolu’dan ABD’ye göçen Ermeni bir ailenin kızı olduğu belirtilmişti.

KAYNAK : paralimanı.com

Yorum Yaz


.