Tükenmez kaleme neden’tükenmez’denir?

Cuma, Ağustos 5, 2016, 21:53
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Günlük hayatta en fazla kullanılan kalem çeşidi olan tükenmez kalemin adı tükendiği halde neden tükenmezdir?

Tükenmez kalem Vikipedi’de, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı olarak tanımlanır. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda en çok kullanılan kalemdir.

Peki bu kaleme neden ‘tükenmez kalem’ ismi verilmiştir?

Tükenmez kaleme ‘tükenmez’ denmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir.

Tükenmez kalemin icadı ise 1888’e dayanır. 30 Ekim 1888 tarihinde ABD’li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’ya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantin’de fabrika kurdular. Yapılan ikinci denemede başarılı oldular. Chicago’lu Milton Reynolds, Arjantin’de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende olarak satmaya başladı. 1940’larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı.

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri, uçuş personeli için tükenmez kalemi tercih etti. Çünkü 3 bin metre yüksekteki basınçta diğer kalemlerin mürekkebi akıyordu.

Tükenmez kalemin adı ile ilgili sosyal medya ise birbirinden ilginç tanımlamalar var işte onlardan bazıları:

Maksat birilerini kandımak degilmi buda biziz işte anlasana…

Mürekkebi tükenir sadece diğer kurşun kalem gibi ucu tükenmediği için tükenmez kalem denir.

Fiziksel olarak tükenmeyen bir kalem, diğerleri gibi küçülme ve erime söz konusu değil – Zamanı gelince tukenen kalem.. – İsmi kendinden büyük insan icadı – Tükenmez kalemim ki; yoklugunda, tükenmeye susadigim, susuzluk buhranlarina girdigim. mürekkebi tükenmislik kokuyor, nefes aldikca tükenen siirler yaziyorum, yoklugunda uyaniyorum, uyandikca daha da uyumak isteyerek.

Tükenmesin diye ustune ‘hoh’lanan defalarca sallanan fakat yinede tukenen yazının en onemlı yerınde boşluk bırakan faydalı icat.

Her çekmecenin köşesinde, her kanepenin altında bir tükenmez kalem vardır. dikkatli bakmak gerekir.

Günlük hayatta en fazla kullanılan kalem çeşidi olan tükenmez kalemin adı tükendiği halde neden tükenmezdir?

KAYNAK : star.com .tr

Yorum Yaz


.