TÜBİTAK destekli kırışıklık kremi üretildi

Salı, Aralık 18, 2012, 23:23
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

TÜBİTAK desteğiyle üretilen, Afrika’daki kozmetik kongresinde de onaylanan kırışıklık kremi Ocak’ta piyasada. Ürün, nanoteknolojik lipozomlarla deri altına inerek cildi yeniliyor

İlaç sektöründe kullanılan lipozomlar üzerinde yapılan çalışmalarla ‘nanoteknolojik lipozomlar’ üretildi. Bu lipozomlar sayesinde ise piyasadaki diğer ürünlerden çok daha etkili olan bir kırışıklık kremi geliştirildi. TÜBİTAK tarafından desteklenen krem, Afrika’daki Uluslararası Kozmetik Araştırmacıları Federasyonu Kongresi’nde de onaylandı. Bu çalışmaya katılan Biota AR-GE Direktörü Dr. Özden Kasımoğulları soruları yanıtladı:

ÜRÜN TEDAVİ DE ETMELİ!
TÜBİTAK neden bir kırışıklık kremi için çalıştı?
TÜBİTAK’ın bir projeye destek vermesi için, o projenin bir yenilik içermesi şarttır. Bir insanın hayatını kolaylaştırması veya Türkiye’de olmayan bir sistemin ülkeye getirilmesi gerekiyor. Bizim TÜBİTAK tarafından desteklenen projemiz; ilaç sektöründe kullanılan lipozomların, kozmetik sektöründe kullanılmasına yönelikti. Yaptığımız çalışmalarda lipozomların; nemlendirme, anti-aging ve akneler üzerinde olumlu etkileriyle karşılaştık. Ürünü yeni bir teknolojiyle test ettik ve bu kombinasyonu TÜBİTAK’a sunduk. TÜBİTAK tarafından kabul edilen ve desteklenen projemiz, iki yıl süren çalışmanın ardından başarıyla sonuçlandı. Hatta projemiz, bu yıl Güney Afrika’da düzenlenen 27’nci Uluslararası Kozmetik Araştırmacıları Federasyonu Kongresi’nde de kabul gördü. Orada tek Türk firması olarak projemizi sunma fırsatı yakaladık.
Günümüzde kozmetik ürünlerinin aynı zamanda tedavi edici olması da talep ediliyor, öyle değil mi?
Evet, aynen öyle. Kozmetiği; temizlemek ve güzelleştirmek amacıyla derinin üzerinde kullanılan ürünler olarak tarif ediyoruz. Ancak artan ihtiyaçlarla birlikte, kozmetikten daha fazlası isteniyor. Eskiden göz farı sürerken, şimdi o göz farının, göz kapağının sarkmasını engellemesini de bekliyoruz.
Lipozom nedir ve ne işe yarar peki?
Biz genellikle kozmetik ürünlerini derinin üst taraflarına ince bir katman halinde sürüyoruz. Ancak mesela selülit ürünlerinin etkili olması için, ürünün derinin alt tabakalarına kadar inmesi gerekiyor. Ürün yüzeyde kalırsa, etkili olamaz. Zaten deri kolay bir geçiş bölgesi değildir. Cilt üzerinde uygulanan bakım ürünleri, deri içinde kolayca ilerleyemez ve hücre yenilemesinin gerçekleştiği alt tabakaya kadar ulaşmaz. İşte bu noktada; cildin alt tabakasına ulaşabilen, kozmetikle ilaç arasında kalan bir takım preparatlar devreye giriyor. Hücre zarı ile çok benzerlik taşıyan, hem suda, hem de yağda çözünen lipozomlar; aktif maddelerin cildin alt katmanlarına ve hücrelere taşınmasını sağlıyor.

İLERİ BİR TEKNOLOJİ KULLANDIK
Biota AR-GE ekibi, farklı olarak neyi başardı?
Biz TÜBİTAK’ın de desteğiyle deri altına kadar inebilen yaşlılık karşıtı bir krem ürettik. Bizim AR-GE ekibimiz; her açıdan dünyanın en büyük kozmetik firmalarından farklı olmayan bir sistemle çalışıyor. Öncelikle formülasyonlarda ileri teknoloji kullanıyoruz. Örneğin nanoteknoloji lipozomlardan ürettiğimiz ürünün; deriden daha iyi emilebilmesine olanak sağlayacak en uygun yardımcı maddeleri kullanıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları da ileri teknolojiyle test edebiliyoruz.

LİPOZOMLAR DERİNİN ALT KATMANLARINA ULAŞIYOR
Nanoteknolojik lipozomun farkı nedir?
Lipozomun deri altına nüfuz etme özelliğinden yola çıkarak; ileri teknoloji kullandığımız laboratuvarlarımızda, normal ölçüdeki bir lipozomdan daha küçük lipozomlar ürettik. Bu teknolojiyle deri altına kolayca nüfus edebilecek yaşlılık karşıtı bir ürün yarattık.
Kozmetiğe nasıl uygulanıyor?
Lipozomlar zaten uzun zamandır ilaç sanayinde kullanılıyordu. İlaç ve kozmetik arasında, dermokozmetik denilen bir grupta bulunan lipozomlar, deriyi iyileştiriyor. Uygulama şekli ürünün amacına göre değişiyor. Lipozom, etken maddenin derinin yüzeyinde kalmasını da sağlayabiliyor, derinin altına geçmesini de. Eğer bir nemlendirici veya güneş kremi hazırlanıyorsa, lipozomlar etken maddenin yüzeyde kalmasını sağlıyor. Derinin altındaki sorunun giderilmesi isteniyorsa, etken maddenin en derin tabakaya nüfus etmesine imkan veriyor.
Önceden bu tarz ürünler var mıydı?
Lipozomlu krem üreten yabancı markalar var. Ancak bu çalışmaların maliyeti çok yüksek oluyor çünkü lipozom hazırlamak zor. Lipozomu uygun bir preparat haline getirmek için birtakım yardımcı maddeler gerekiyor.

PÜRÜZLERİ GİDERMEDE YÜZDE 58 DAHA ETKİLİ!
Yapılan en son klinik çalışmalar; lipozom içeren kremlerin, cildin esnekliğini artırdığını ve pürüzlü görünümü azalttığını gözler önüne sermektedir.
Lipozom içermeyen kremlerle karşılaştırıldığında, lipozom içeren kremler; aktif maddelerin deri altına taşınmasını sağlayarak, ürünün etkinliğini yüzde 99 artırmaktadır. Bu kremler; pürüzlü görünümün giderilmesinde de yine lipozomsuz kremlere göre, yüzde 58 daha etkilidir.
Araştırmalarda; kullanıcıların tamamında, ciltteki su kaybının azaldığı da tespit edilmiştir.

OCAK AYINDA PİYASADA!
Bu kremle ilgili yapılan AR-GE çalışmaları sona erdi mi? Ürün ne zaman piyasaya çıkacak?
Evet, AR-GE çalışmalarımız sona erdi. Bu ürün Bio- Der markası altında hazırladığımız yeni bir cilt bakım serisi ile birlikte, önümüzdeki ay piyasaya çıkacak. Bu cilt bakım serisindeki tüm ürünlerin yaşlanma karşıtı etkisi ve antioksidan özelliği var. Nanoteknolojik lipozomları, yeni bakım serimizin içinde yer alan göz ve dudak kremlerimizde de kullandık.

KAYNAK : Esra TÜZÜN

SABAH

Yorum Yaz


.