Töre mağduru Nazan’ın dramı

Perşembe, Ocak 29, 2009, 21:49
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

DİYARBAKIR’da amcasının oğlu ile zorla evlendirilen ve sevdiği genç de ailesi tarafından öldürülünce devlet tarafından can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle bir süre koruma altına alınan 21 yaşındaki Nazan G., fuhuş batağına saplandı. Töre kurbanı Nazan’ın da aralarında bulunduğu 6’sı kadın 17 sanıklı ‘Fuhuş çetesi’ davasında 18 yıldan 350 yıla kadar hapis cezaları isteniyor.

Diyarbakır’da Nazan G. adlı genç kız 5 yıl önce Rüstem G.’yle aşk yaşadı ve evlenmek istedi. Ancak eski korucu olan baba Vezir D. bu evliliğe karşı çıkarak kızını kardeşi İrfan D.’ın oğlu Atilla D. ile zorla imam nikahıyla evlendirdi. Nazar G., aynı zamanda amcasının oğlu olan eşinin fiziksel şiddetine maruz kalınca 8 ay sürdürebildiği evliliğini bitirerek baba evine kaçtı. Baba Vezir D., ısrarla kızının eşine geri dönmesini istemesi üzerine Nazan G., sevgilisi olan ve daha sonra evleneceği Rüstem G.’ye kaçarak imam nikayı kıydıktan sonra birlikte yaşamaya başladı. Rüstem G.’nin vatani görevini yapmak için İzmir’e gitmesi üzerine yalnız kalan Nazan G., tekrar aile baskısına uğrayarak eski eşine dönmesi istendi. Bunu duyan Rüstem G., birliğinden firar ederek Diyarbakır’a geldi, ancak yakalanarak birliğine teslim edildi ve firar ettiği için İzmir’de askeri cezaevine konuldu.

CEZAEVİNDE RESMİ NİKAH YAPTI

Hiçbir koşul altında eski eşi olan amcasının oğluna dönmek istemeyen Nazan G., ailesinden habersiz İzmir’e giderek askeri cezaevindeki imam nikahıyla yaşadığı eşi Rüstem G. ile resmi nikah kıydı. Bir süre sonra Rüstem ve Nazan G. Diyarbakır’a döndü. Nikahı duyan baba Vezir D., bu kez kızına karşılık 10 bin lira başlık istedi ve damadı olan Rüstem G.’ye, “Parayı verip, Diyarbakır’dan gidin. Çünkü kardeşim İrfan ve yeğenim olan damadım Atilla ikinizi de yaşatmaz” dedi. Rüstem, bu kadar parası olmadığını söyleyince baba Vezir D., bu kez kızı Nazan’a, “Öyleyse Rüstem gitsin, sen kal. Parayı getirdiği zaman gidersin” dedi. Ancak Nazan G., babasını dinlemeyip resmi nikahlı eşi Rüstem ile birlikte kaldı.

4 KURŞUNLA ÖLDÜRÜLDÜ

Vezir D., damadı Rüstem G.’yi, konuşma bahanesiyle cep telefonundan arayıp Diyarbakır merkeze bağlı Çakırbağ Beldesi’ne çağırttı. Rüstem G.’nin bu görüşmeden 4 saat sonra Gömmetaş köyü yakınlarında çobanlar tarafından başına 4 kurşunla vurulmuş olarak bulundu. Jandarma, olay yerinde yaptığı incelemede, sol eli yumruk şeklinde kapalı olan Rüstem G.’nin güçlükle açılan elinden ‘Nazan-Rüstem’ yazılı evlilik alyansını çıkardı. Babası ve amcasından şikayet olan Nazan G., töre cinayetine kurban gidebileceği nedeniyle mahkeme koruma altına alarak gizli duruşmada ifadesini aldı.

Nazan G. verdiği ifadesinde, “Ben öldürülen eşim Rüstem ile sözlü iken babam beni amcamın oğlu ile zorla evlendirdi. Bunu duyan eşim Rüstem benim için askerden firar edince yakalanıp cezaevine konuldu. Ben de eski eşimle geçimsizlik yaşadığım için döndüğüm baba evinden İzmir’e giderek askeri cezaevinde nikah kıydım. Rüstem cezaevinden çıkınca Diyarbakır’a yerleştik. Babam, nerede kaldığımızı sordu ve Diyarbakır’ı terk etmemizi istedi, aksi halde eski eşim ve amcam olan kayınpederimin, beni ve eşimi öldüreceğini söyledi. Bizden 10 bin lira da para istedi. Eşimde para yoktu, veremedi. Olay günü eşimi öğlen saatlerinde aradım, o da babamla birlikte olduğunu söyledi. Sonra 5-6 kez aradım cevap vermedi, mesaj yazdım yine cevap gelmedi. Israrla aradığımda bu kez tanımadığım biri açtı ve telefonu yerde bulduğunu söyledi. Babamı arayıp eşimi sordum. Bana, ‘Ya ölmüş, ya da öldürülmüştür’ dedi. Sonra da, ‘Onu öldürdüm’ dedi. Babamın herşeyden haberi var. Eşimi kandırıp, amcam İrfan, eski eşim Atilla ve kayınbiraderim Mehmet’e teslim etmiştir. Bunlar benim eşimi öldürdüler. Hepsinden şikayetçiyim” dedi.

Baba Vezir D. kasten adam öldürmekte tutuksuz yargılanırken, Kardeşi İrfan D. ve yeğenleri Atilla ve Mehmet ise adam öldürmeye azmettirmekten tutuksuz yargılanıyor.

FUHUŞ BATAĞINA SAPLANDI

Babası cezaevine düşen ve eşi de öldürülen Nazan G.’nin koruma tedbirinin kaldırılması ve baba evine geri dönememesi nedeniyle fuhuş çetesinin ağına düştüğü ortaya çıktı. Diyarbakır’da yapılan bir operasyonda gözaltına alınan Nazan G. ile birlikte 6’sı kadın, 2’si eşcinsel, 17 sanıklı davada, sanıkların haklarında 82 ayrı suçtan dolayı 18 yıldan 350 yıla kadar hapis cezaları isteniyor. G., ‘Fuhuş yapmak ve fuhuşa aracılık etmek’ suçundan Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Yorum Yaz


.