Tiyatronun ‘onuru’ ve ‘meleği’

Çarşamba, Mart 28, 2012, 22:35
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dünya Tiyatro Günü, Türkiye’de dün çeşitli etkinliklerle kutlanırken tiyatronun usta isimlerine de özel ödüller verildi.

Doğuş Üniversitesi’nce devlet sanatçısı Yıldız Kenter’e ‘Onur Ödülü’ sunulurken, Yeni Yüzyıl Üniversitesi de ünlü oyuncu Gülriz Sururi’yi ‘Tiyatronun Meleği’ seçti.

Yıldız Kenter’in, ilkeli yaşamı, tiyatro dünyası için örnek niteliği taşıyan çalışmaları ve Türkiye’de çağdaş sanat ortamının gelişmesine yaptığı katkı nedeniyle Doğuş Üniversitesi Sanat Kurulu kararıyla kendisine onur ödülü verildi. Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’ndeki ödül töreninde konuşan Kenter, yaşamı boyunca en sevdiği sesin ‘alkış’ olduğunu belirterek, “Doğuş Üniversitesi’ne beni gördükleri, fark ettikleri ve böyle muhteşem bir ödülle şereflendirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Tiyatro bire bir etkiliyor

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı ile üniversitede seçmeli tiyatro dersi alan öğrenciler de Gülriz Sururi’yi ‘Tiyatronun Meleği’ seçti. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Azmi Ofluoğlu Kampüsü’nde tiyatro öğrencileriyle bir araya gelen ünlü oyuncu Gülriz Sururi, tiyatronun insanları birebir etkilediğini ve bu etkileşimin hiçbir sanat kolunda bulunmadığını söyledi. Sururi’ye, öğrenciler tarafından belirlenen ‘2012 Tiyatronun Meleği’ heykelciği, Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Adnan Tönel tarafından takdim edildi.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.