Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Cumartesi, Ekim 1, 2016, 17:55
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Tereyağı hem ülkemizde hem de dünyada tüketilen yemeklerde sıklıkla yer bulan bir besindir.

Özellikle ülkemizde yemeklerin tereyağı ile pişirildiği takdirde gerçek lezzetine ulaşabileceği yönünde bir düşünce mevcuttur. Tereyağının insan sağlığı için de oldukça fazla yararı bulunmaktadır ve diğer margarinlere göre daha çok tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak tereyağı tercih edilirken de özellikle doğal olanlara yönelmek gerekmektedir. Aksi takdirde tereyağından sağlayacağı faydalar konusunda yeterli verim alınamayabilir.

Tereyağının Sağlığa Etkileri

1. Mide

Tereyağı mide ve bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bu tip hastalıkların ortaya çıkmasına karşı koruyan tereyağı mideyi rahatlatmak konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu sebeple vücut için yeterli miktarda tereyağı tüketilmesi oldukça önemlidir.

2. Göz

Tereyağının göz sağlığı için de oldukça faydalı olduğu dile getirilir. Tereyağının içerisinde bolca bulunan beta karotenler gözü korur ve gözde olması muhtemelen rahatsızlıkların ve kusurların önüne geçilmesinde yardımcı olur.

3. Eklemler

Tereyağının eklemler üzerinde de olumlu etkisi vardır. Özelikle eklemlerde meydana gelen ağrılara veya hasarlara karşı tereyağı oldukça faydalı bir besindir. Benzer şekilde eklemlerde meydana gelen kireçlenme oluşumuna karşı da tereyağı koruyucudur.

4. Kemikler

Tereyağı eklemlere olduğu gibi kemiklere de iyi gelmektedir. Nihayetinde içeriğinde süt bulunduran ve bir çeşit süt ürünü olan tereyağı, kemik sağlığı için güçlü bir koruyucudur. Aynı şekilde kemik erimesi riskini de zaman zaman azaltabilmektedir.

5. Antioksidan

Tereyağı bir çeşit antioksidan olarak da görülür. Doğal tereyağının düzenli ve yeterli miktarda tüketimiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük etkileri vardır. Ayrıca tereyağı vücudu onarır ve yaşayanması muhtemel enfeksiyonlara karşı da korur. Dolayısıyla aşırıya kaçmamak şartı ile tereyağı tüketilmelidir.

Tereyağının Diyetinizdeki Önemi

Aslında diyetlerde genel olarak yağ tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü zaten yağı tükettiğimiz diğer gıdalardan da alabilmekteyiz. Ancak tereyağ fazla tüketilmediği takdirde direkt olarak kilo yapmaz. Hatta tereyağının diyet yapanları özellikle memnun edecek iştah kapatıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu sebeple diyet yapan kişiler az miktarda tereyağı tüketerek zayıflamaya yardımcı olabilirler. Aynı zamanda tereyağı içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu yönüyle de az miktarda tüketildiği takdirde diyet yapan kişilerin işini kolaylaştıracaktır. Yine de diyet yapan kişilerin tereyağı tüketimi ile ilgili en doğru bilgiyi beslenme ve diyet uzmanlarından almaları, ona göre bir diyet listesi oluşturmaları gerekmektedir.

Fazla Tereyağı Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Tereyağı faydalı bir gıda olmamakla birlikte elbette ki asla fazla tüketilmemelidir. Muhakkak başka sağlıksız yağların yerine tercih edilmesi elbette önemlidir ancak tereyağının da sürekli ve fazla tüketimi doğru bir hareket değildir. Tereyağı kalorisi sebebiyle fazla kiloya neden olmaktadır. Eğer ki tereyağını haddinden fazla tüketirseniz kaçınılmaz şekilde ve sağlıksız olarak kilo almaya başlayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için tereyağını özenli şekilde ve az miktarda tüketmek gerekir. Benzer şekilde tereyağı kolesterol problemi olan insanlar için de yanlış bir gıdadır. Tereyağının fazla tüketiminde yüksek kolesterol riski ortaya çıkar. Eğer ki haddinden fazla tereyağ tüketirkeniz kolesterolünüz yükselebilir ve bu durum da başka sağlık problemlerine yol açabilir. Yüksek kolesterolün insan sağlığı için tehlikeli olduğu ve pek çok ciddi rahatsızlığa yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca genellikle kolesterol problemi orta yaş üstü insanlarda görülür gibi bir düşünce olsa da genç yaşta da yüksek kolesterolün temelleri atılabilir ve insan sağlığı için olumsuz etkileri gözlenmeye başlanabilir. Bu sebeple kesinlikle ama kesinlikle tereyağı tüketirken aşırıya kaçmamak ve kontrollü gitmek büyük önem taşır. Tereyağı tüketimi ile ilgili olarak doktorunuza danıştığınız takdirde sizin için en doğru ve en sağlıklı cevabı kendisi verecektir. Bu yasaklamalara ve kontrol altında tutmalara muhakkak uymalı ve dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde hamile olan kadınların ve emzirme dönemindeki kadınların da hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları için tereyağı tüketirken dikkatli olmaları ve kadın doğum doktorlarına bu durumu sormaları büyük önem taşımaktadır.

Tereyağının Besin Değerleri

100 g tereyağda;

 • Kalori (kcal) : 52
 • Karbonhidrat (g) : 0.85
 • Protein (g) : 0.19
 • Yağ (g) : 83.22
 • Lif (g) : 0
 • Kolesterol (mg) : 191
 • Sodyum (mg) : 7
 • Potasyum (mg) : 20
 • Kalsiyum (mg) : 15
 • Vitamin A (mg) : 559
 • Vitamin C (mg) : 0
 • Demir (mg) : 0.09

KAYNAK : mynet.com

Yorum Yaz


.