Teniniz de çikolatanın tadı gibi güzelleşsin!

Pazartesi, Ağustos 17, 2009, 0:52
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

KOKUSU ve tadıyla bizi kendisine esir eden kakao ve şekerin muhteşem bileşimine, kim karşı koyabilir ki! Özellikle biraz moralimiz bozuksa veya kahvenin yanına tatlı bir lezzet eksik kaldıysa. İşte o zaman sadece çikolatadır akla gelen. Çikolatanın eşsiz lezzetini düşünmek bile insanı cezp etmeye yeter. Fakat çikolatanın 550 kalori olduğu düşünülürse, o zaman bütün bir tablet çikolatayı tek seferde yemek çok da fazla tavsiye edilmez.

TAM BİR ŞÖLEN
Yerken ölçüsü kaçmadığı müddetçe bu muhteşem tatlı, bütün duyularımız için tam bir şölendir ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Aslında bize bütün bu güzellikleri sunan çikolatanın içinde bulunan ‘triptopan’ maddesidir. Bu ‘amino asit’ beyinde ‘serotonin’ adı verilen taşıyıcı bir maddeye dönüşür. Çikolata dilimizin üstünde erimeye başladığı anda endorfin maddesi açığa çıkar.

MEST EDİYOR
Çikolata dışında moral bozukluğuna iyi gelen bu kadar lezzetli ve yerken mest eden başka ne olabilir ki? Ayrıca yapılan araştırmalar da çikolatanın gerçekten de sağlıklı olduğunu kanıtlıyor. Bu lezzetli tatlının içinde kakaodan dolayı yoğun miktarda ‘polipenol’ bulunur. Bu anti oksidanlar hücre ve doku zedelenmesine neden olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardım ederken, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarından da korunmayı sağlarlar. Ayrıca yaşa bağlı rahatsızlıklardan ve belli başlı bazı kanser türlerinden de korumaya destek olurlar. Bu arada kakao oranı ne kadar yüksek olursa, çikolata o kadar sağlıklı olur.

Yorum Yaz


.