Taylan Kümeli’den SPA’nın sırları!

Cumartesi, Kasım 26, 2011, 23:46
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de SPA’lara olan talep her geçen gün artıyor. Kümeli’ye göre Türkiye, SPA sayısı ile Avrupa’da 6. sırada.

‘Kent yaşamının üzerimizde kurduğu baskıyla baş edebilir miyiz? Kendimizi ihmal ettiğimizin, yorgun hissetmeye alıştığımızın farkında mıyız acaba?’ diye başlıyor Taylan Kümeli’nin web sitesindeki Wellness bölümü. Sağlıklı Yaşam Uzmanı Taylan Kümeli, Wellness – yani sağlıklı yaşam – ve SPA’larla ilgili merak ettiklerimizi ve Türk insanının bu konsepte nasıl yaklaştığını anlattı.

Su ve çamur terapileri, sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapiler, güzellik ve bakım hizmetleri… Hepsini bir arada sunan SPA’lar hem bakım hem sağlık hem de keyif merkezleri.

Türkiye’de sağlık turizmi denince ilk akla termal turizm olsa da, dünyada sağlık turizmi SPA olarak adlandırılan daha detaylı bir turizm türünün parçası. Türkiye’de de sağlık ve bakım bilinci arttıkça hem bu turizm kolunun hem de SPA’ların sayısı da artıyor.

İster sağlık için olsun ister keyif için, SPA’ların faydası yadsınamaz. Sadece 1 saatlik bir masaj bile stresten kaynaklanan kas ağrılarını gidermesi bir yana, kişinin bütün gününü gülümseyerek geçirmesine yetiyor.

Ünlü Sağlıklı Beslenme ve diyet uzmanı / Sağlıklı Yaşam Uzmanı Taylan Kümeli de Türkiye’de SPA merkezlerine olan talebin her geçen gün arttığını belirtiyor.“SPA’lar sadece yabancı ziyaretçiler için değil, yerli ziyaretçiler için de son yıllarda büyük rağbet görüyor” diyen Taylan Kümeli. Kendisi Cosmopolitan, Marie Claire, Form Sante, Aktüel gibi dergilerde ve Hürriyet, Milliyet, Posta, Sabah gibi gazetelerde çok sayıda makalesi yayınlanmış sağlıklı yaşam bilirkişisi. Kümeli’ye göre Türkiye, SPA sayısı ile Avrupa’da 6. sırada.

Sağlıklı yaşam konseptinde SPA’lar nasıl bir yere sahip?

Sağlıklı yaşam için çözümleri ele aldığımızda öncelikle dengeli beslenme, detoks ve kilo verme, organik ürünler, egzersiz ve düzenli spor akla gelirdi. Son zamanlarda bu çözümlere SPA ve masaj da eklendi.

Etkili mi sizce? SPA’ların sağladığı faydalar neler?

SPA’lar günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapiler, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici bir terapi. Tabii ki etkili. Diyet yapılırken kişinin içinde bulunduğu stresi biraz olsun azaltmak ve kişiyi rahatlatıcı etkisi ile sağlıklı yaşamda SPA’nın yeri çok önemlidir.

Biz Türkler sağlıklı yaşam konusunda nasılız sizce?

Dünyanın her sofrasında yer alan ekmeği en fazla tüketen toplumların başında geliyoruz. Bunun dışında Türk kültüründe yer alan kebaplar, hamur işleri, makarna ve pilavın yeri tartışmasız çok önemli bir alışkanlık. Ancak son yıllarda Türk toplumu bilinçli beslenmeye başladı. Bu saydığımız besinlerden tamamen uzak durmak yerine ne zaman ve ne şekilde yersek vücudumuza geri dönüşü en zararsız olur mantığını kazanmış durumdayız.

Türkiye’de SPA kullanımının yaygınlığı ne durumda?

SPA sayısı bakımından İtalya 300 SPA ile Avrupa’da birinci, Almanya 260 SPA ile ikinci, İspanya 128 SPA, sonra İsviçre, Avusturya var. Avusturya’nın ardından 100’ün üzerinde SPA ile Türkiye geliyor.

Bir sağlık turizminden bahsedebilir miyiz yani?

Tabii ki. Türkiye’de sağlık turizmi denince ilk akla termal turizm gelse de, dünyada termal turizm, SPA olarak adlandırılan daha detaylı bir turizm türünün bir parçası olarak görülüyor. Türkiye’deki SPA merkezlerinin Avrupa’dakilere göre çok daha ucuz olması nedeniyle talep artıyor. SPA’lar sadece yabancı ziyaretçiler için değil, yerli ziyaretçiler tarafından da son yıllarda büyük rağbet görüyor.

SPA kavramının Türk kültüründeki karşılığı hamamlar mı? Hamamlar, SPA’ları tam tanımlayabiliyor mu?

SPA Türk hamamlarını kapsar ancak bununla sınırlı kalmaz. Bunun dışında vücut bakımları ve masajlarını da kapsar. SPA uygulamasının tamamını almak isteyen bir kişi mutlaka Türk hamamını da bu kapsama dahil etmek ister kullanıcılar.
SPA kelimesi latince kökenli bir kelime Sanitas Per Arpuas’ ın kısaltması. Su ile gelen sağlık. Her türlü su ve çamur uygulaması bu kapsamına girer.

Kısaca SPA şifalı sular ile yapılan bakım demek. Sıcak su banyosu olan Türk hamamı cildi yumuşatır, ölü tabakaların soyulması, vücut cildinin yenilenmesi, nemlenmesi ve yumuşak olmasını sağlar. Sıcak ve kuru hava banyosu olan sauna sadece terlemeyi artırır. Fin hamamı veya buhar banyoları, nemli sıcak hava banyosudur, saunaya benzer ama buhar sayesinde su terapisi kabul edilir.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.