Tasarımlarımla küçük göğüsleri büyütüyorum

Salı, Ocak 20, 2009, 0:11
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Cengiz Abazoğlu yepyeni sahalara el atmış…

Cengiz Abazoğlu’nu yıllardır tanıyorum. Moda konusundaki başarısı tabii ki tartışılmaz ama bence onu farklı kılan şey, yüzünden hiçbir zaman eksik olmayan gülümsemesi ve efendiliği. Cengiz tekstilci bir aileden geliyor. Babası emprime kumaş imalatçısı ve toptancısı. O da küçüklüğünden beri her yaz babasının yanında çıraklık yapmış. Babasının bütün karşı koymalarına rağmen bir aile dostlarının markasında yardımcı tasarımcı olarak işe başlamış. Devrin tek moda dergisi Vizon’un Genel Yayın Yönetmeni Aliye Simavi keşfedip, ondaki potansiyeli fark edince Cengiz’e bütün Vizon şovlarda yer vermiş. Rüştünü ispat eden Cengiz yıllardır bütün sosyeteye ve sanat dünyasına kıyafet dikiyor. Giydirdiği ilk sanatçı Ajda Pekkan olan modacının portföyünde Seda Sayan, Petek Dinçöz, Nilüfer, Nüket Duru gibi birçok ünlü isim bulunuyor. Şimdi ise Cengiz yepyeni sahalara el atmış.

Sokaktaki insan da tasarımlarımı alabilecek

Kişiye özel kıyafetler dikiyorsunuz, neden bununla yetinmeyip yeni projelere giriştiniz?
İşimi çok severek yapıyorum, çünkü kişiye özel tasarımlarda göğsü olmayan bir kadına göğüs yapabiliyorsunuz. Ben artık biraz daha fazla kitlelere hitap etmek istiyorum. Bu nedenle Nişantaşı Abdi İpekçi’de bir mağaza açtım. Artık sokaktan geçen insan da kıyafetimi alabilecek.

Şimdi de dünyaya açılıyorsunuz…
Uzun süredir Rusya’ya ve Dubai’ye ihracat yapıyorum. Geçen yıl Paris’te lüks ürünler fuarı Vandome Luxury’de katıldım. Hem Avrupa’dan hem de Amerika!dan müşterilerim oldu. Bunun üzerine merkez şehirlerde showroomlar açmaya karar verdim. İlk adım olarak 26 Ocak’ta Paris Georges Sand Hotel’de defile yapacağım.

Yaşa ve statüye göre giyinmeyi bilmek önemli

Türk kadınlarının moda zevki ve giyim tarzı son zamanlarda neden kötüleşti?
Türk kadının en büyük problemi kendi vücut yapısını, daha doğrusu kendisini tanımaması. Giyimde vücut biçiminize göre giyinmek çok önemli. Ayrıca tabii ki gittiğiniz yere, yaşınıza, statünüze göre giyinmeyi bilmek de mühim. Ama Türk kadınları buna pek dikkat etmiyor. Özellikle ünlü gardırop yöneticilerinden, stil danışmanlarından tavsiye almıyor ya da almak istemiyorlar ve bunu kompleks haline getiriyorlar.

Giyim konusunda kadınlara önerileriniz var mı?
Mesela büyük göğüslü kadınlar asla vücutlarını saran likralı üstleri tercih etmemeli. Bacak boyu kısa ve kalın olanlar, skinny tabir edilen dar pantolonlar giymemeli. Vücut boyu kısa olanlar yüksek bellerden kaçınmalı. Ama yeni jenerasyon zevkli ve çok hoş tercihler yapıyor. Moda ve markalar bizde çok yeni. Yani her şey zamanla oturacaktır. Herkesin keyifli bir yıl geçirmesini diliyorum. Umarım bütün problemler 2008�de kalır ve bol paralı, barış dolu sağlıklı bir yıl olur.

Vizon, mink, ronar ve vaşak kullanıyorum

Yeni koleksiyonunuzda öne çıkan parçalar neler?
Küçük elbiseler, yüksek belli kalem etekler, yüksek belli geniş paçalı XL pantolonlar, koton ve tafta bluzlar, şifon ve ipek satenden hazırladığım tunikler… Dokularda ise krep, kaşmir, mat, ipek, koleksiyonumda öne çıkan parçalar arasında.

Koleksiyonunuzda kürk grubunda nasıl tasarımlar çıkacak karşımıza?
Diz boyunda mantolar, yine aynı boyda yelekler tasarladım. Vizon, mink, ronar ve vaşak koleksiyonumda kullandığım kürkler.

Kürklerinizi nerede ürettiyorsunuz?
Ağırlıklı olarak İtalya’da üretiliyor. Malzemeleri ise çeşitli ülkelerden ithal ediyoruz.
Neden gerçek kürkü tercih ettiniz?
Her türlü malzemenin doğalını kulanmayı severim. İpek, koton, yün gibi kürkte de suni değil gerçeğini tercih ediyorum. Ancak kullandığım kürkler özel çiftliklerde yetiştirilmiş hayvanlardır. Hiçbir şekilde doğal ortamında avlanmış bir hayvanın derisini veya kürkünü kullanmam. Ayakkabı ve çantalarda kullandığımız krokodil ve yılanların aımını da çifliklerden yapıyoruz.

Kışın mini, yazın uzun elbiseler alınıyor

Kürk karşıtlarından tepki almaktan çekinmiyor musunuz?
Bugüne kadar bir tepki almadım. Bu konuda hassas davranıyorum.

Neden kürk koleksiyonu?
Kış koleksiyonlarımda kürkü kullanmayı severim.

Tasarımlarınızı alan kadınların kürke bakış açısı nedir?
Arkadaşlarım ve müşterilerim beğenerek ve severek kullanıyor.

Koleksiyonlarınızda en çok hangi modeller alınıyor?
Kışın küçük elbiselerim, yazın ise davetlerin yoğunluğundan uzun elbiseler daha çok alınıyor.

Tasarımlarınızda etkilendiğiniz isimler var mı?
Evet, var. Nicole Kidman, Jessica Alba, dış görünüm ve tarzları ile beğendiğim yıldızlar.

Aksesuarlarda CA damgası

Defilelerimde ayakkabı ve çanta tasarımı yapıyordum. Mağazamla birlikte koleksiyonlar seri üretime girdi… Ayakkabılarda mat rugan yılan derisi kullandım. Platformlu ve kalın topuklarla, dolgu topuklu modeller var. Gece için parmak dekolteliler favorilerim. Clutch’arımda ise fuşya, zümrüt, bakır ve siyah renkleri tercih ettim. CA damgalı metaller ise aksesuarlarım oldu. Malzemelerde ise yılan derisi ve eldiven derisini tercih ettim. Büyük boy hacimlilerde ise süet ve kalın, fakat yumuşak derileri kullandım.

Yorum Yaz


.