Tasarımlarımı giyenleri görünce de gurur duyuyorum

Pazar, Kasım 27, 2011, 23:21
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Şarkılarımı herkes söyleyince nasıl mutlu oluyorsam…

Ünlü bir kadın giyim markası için hazırladığı sonbahar-kış koleksiyonunu tanıtan Ajda Pekkan “Ne sahnede ne sokakta ne spor yaparken bir kalıbın içine girmedim, kendi modamı yarattım. Sadeliği severim, koleksiyona da bunu yansıttım” diyor. Süperstar, Muazzez Abacı ile hazırladıkları Türk Sanat Müziği albümü için de çok heyecanlı.

Twist markası için ikinci kez bir koleksiyon hazırladınız. Teklif size ilk geldiğinde kabul etmenizdeki etken neydi?

Zaten yıllardır kendi tarzımı, kişiliğimi yansıtabileceğim bir şeyler tasarlama hayalim vardı. Bir gün, dostum Yalçın Ayaydın ile sohbet sırasında başladı bu serüven. Yenilikçi ve dinamik ruhu ile son derece beğendiğim Twist ile geçtiğimiz sezon çıktık yola. Sahnedeki Ajda Pekkan ile günlük yaşamdaki Ajda ne ise tasarımlarda da onları görmeyi hayal ettim. Öyle de oldu. Sahnede rahat olmalıyım ben, aynı zamanda da şık. Kendimi her ortamda içinde bulunduğum kıyafetlerle rahat hissetmeliyim, mutlu olmalıyım ki taşıdığım kıyafetin hakkını verebileyim.

Bol bol deri kullandım

Nelerden ilham aldınız?

Bu kez bir önceki sezondan farklı olarak giymek istediklerimden yola çıktım. Geçtiğimiz yaz sezonunda Twist ile ilkini gerçekleştirdiğimiz koleksiyonda sahnedeki Ajda Pekkan’dan çokça izler gördünüz. Bu sezon ise Ajda Pekkan’nın o ilk dönemlerde giydiği bir elbiseyi hiçbir detayına dokunmadan bugüne taşıdık. Ajda Pekkan’ın sahnelerde her dönem giymekten keyif duyduğu parçaları seçtik. Geçmiş ve günümüz Ajda Pekkan’ını harmanladık. Günlük hayatımda, seyahat ederken, alışverişe çıkarken ya da arkadaş toplantılarımızda ne giyiyorum? Çıkış noktamız buydu. Rahatlık, sportif, detaylarda dişilik ve bir o kadarda asi bir ruhta… Aslında ‘cool ve rocker’ bir koleksiyon oldu. Parkalar ve kazaklar vazgeçilmez benim için. Deri de çokça var.

Koleksiyon bitti ve ilk kez gördüğünüzde ne düşündünüz?

‘İşte bu benim’ dedim. Gerçekten çok içime sindi.

Peki tasarımlarınızı giyenleri gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

Mutluluktan ve gururdan öte değil hissettiklerim. Bu aslında seslendirdiğim şarkıların beğenilip herkes tarafından söylenip dinlenmesi gibi bir durum benim için.

Günlük hayatta ya da konserlerinizde ne giyeceğinize siz mi karar veriyorsunuz yoksa bir stil danışmanınız var mı?

Rahatlıktan yana oldum hep. Bu sahnede de böyle, gündelik yaşamımda da. Sahnede her ne kadar ışıltılı, şık ve göz alıcı görünmem gerekse bile kendimi rahat hissetmeliyim. Ancak böyle sanatımı icra edebilirim. Her zaman rahatlık ve sadelik ön planda oldu hayatımda.

Moda sizin için ne ifade ediyor?

Modaya ayak uydurmak için özel bir çaba sarfetmedim. Bu geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle. Modaya göre giyinmedim. Kendi modamı yarattım. Hep söylediğim gibi kendimi kendim gibi hissedebildiğim şey ne ise moda benim için o… Ne giymek istiyorsam onu giydim hep. Belli bir kalıp içine sokmadım kendimi. Sezonun moda renkleri, moda kesimler vs… Benim modam bu değil. İster sahnede, ister sporda…Beni ben yapan da bu sanırım.

Tulumlar da yer alıyor

Son yıllarda modada eskiye dönüş var. Yıllar önce kıyamayıp sakladığınız ve şu an moda olan bir kıyafetiniz var mı?

Gardırobumda vazgeçemediğim ve yıllardır muhafaza ettiğim birçok kıyafetim var. Geçtiğimiz yaz koleksiyonunda geçmiş yıllarda sahnede giydiğim bir elbiseyi hiçbir detayına dokunmadan günümüze taşımıştık. Bu sezon da yine benim giydiğim ve çok beğenilen bol paça pantolonlar ve tulumlarım da koleksiyonda yer alıyor.

‘Yıllar geçse de asla bu kıyafetlerimden vazgeçmem’ dediğiniz kıyafetleriniz var mı?

Parkalarımdan vazgeçemiyorum.

Alışveriş yapmayı sever misiniz?

Çok seviyorum. Özelilkle yurt dışı seyahatlerimde saatlerce vitrin bakmaktan, kıyafet denemekten büyük keyif alıyorum.

Arşivlik albümler yolda

Ajda Pekkan, bugünlerde tasarımlarıyla konuşuluyor ama iki albüm müjdesi de var. Biri pop, diğeri Muazzez Abacı ile birlikte çalıştığı Türk Sanat Müziği albümü: “Benim için çok önemli projeler. Pop albümünde  ve unutulmayan arşivlik eserlerim yer alacak. Sanat müziği albümü ise Muazzez Abacı ile birlikte yapacağımız bir çalışma. Teklifimi kabul etti. İki ya da üç düetimiz olacak. Solo parçalara da 2-3 fasıla da yer vermeyi planlıyoruz.”

Parkadan vazgeçmem

Ajda Pekkan, gardırobunda yıllarca muhafaza ettiği pek çok kıyafet bulunduğunu söylüyor. Sanatçının “Asla vazgeçemem” dediği giysi ise parkaları. Yeni koleksiyonunda kolları ve yakası işlemeli parka bulunuyor.

STAR

Yorum Yaz


.