Taş devri diyeti zayıflatmıyor

Salı, Şubat 23, 2016, 22:31
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de adı yeni duyulmasına rağmen dünyada çok yaygın olan ve Hollywood yıldızlarının da uyguladığı ‘taş devri diyeti’nin sadece 8 hafta zayıflattığı tespit edildi.

Taş devri diyeti son yılların en popüler diyetlerinden bir tanesi. ABD’de Jessica Biel, Matthew McConaughey gibi birçok ünlünün de uyguladığını açıkladığı diyet ile ilgili uzmanlar uyarıyor: Taş devri diyeti bir süre sonra kilo aldırabilir. Düşük karbonhidrat, yüksek protein ve fındık, badem, ceviz, yumurta gibi sağlıklı yağ içeren besinlerden oluşan taş devri diyeti ilk olarak 2001 yılında Prof.r Loren Cordain’in ‘Taş Devri Diyeti’ isimli bilimsel makalesinden sonra gündeme gelmişti.

‘SADECE 8 HAFTA’

Avustralya’nın Melbourne Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma ise diyetle ile ilgili bilinen algıları yıkıyor. Araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre diyet 8 haftadan sonra kilo vermenin aksine kilo aldırıyor ve sağlık sorunlarına neden oluyor. Melbourne Üniversitesi’nde yapılan çalışmada insanlara Taş Devri Diyeti yerine en sağlıklı beslenme türü olduğu daha önce de defalarca söylenmiş olan ‘Akdeniz Diyeti’ öneriliyor.

BİLİMSEL KANIT YOK

Çalışmayı yürütenlerden Prof. Sof Andrikopoulos ‘Taş Devri Diyeti’ni özellikle de fazla kilolu kategorisindeki insanlara önermiyor. Prof. Andrikopoulos “Ünlüler bu diyeti yaptığını açıklıyor, sürekli bu diyet popülerleştiriliyor ancak diyetin hiçbir bilimselliği yok” diye konuştu.

JESSICA BIEL AKDENİZ DİYETİNİ ÖNERİYOR

Dünyaca ünlü model Jessica Biel de formunu ‘taş devri diyeti’ yaparak koruduğunu açıklamıştı. Ancak uzmanların “Bu diyet bir süre sonra kilo aldırıyor” uyarısı çok sayıda ünlü yıldızı da üzecek gibi görünüyor. Melbourne Üniversitesi’nde yapılan çalışmada ‘taş devri diyeti’ yerine Akdeniz diyeti öneriliyor.

KAYNAK : star.com.tr

Yorum Yaz


.