Tam yağlı yoğurt zayıflamaya yardımcı

Perşembe, Haziran 12, 2014, 23:30
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kilo kontrolü yapılmaya çalışırken bir çoğumuz yağlı olduğu gerekçesi ile yoğurdun ve sütün az yağlı olanını tercih ederiz. Ancak son yıllarda İspanya’da 8500 kişi üzerinde 7 yıl yapılan bir araştırmada, tam yağlı yoğurt tüketildiği zaman az yağlı yoğurda oranla zayıflamaya daha yardımcı oluyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya tam yağlı yoğurt yiyerek zayıflamanın metabolizma üzerine olan etkileri konusunda bilgi veriyor:

– Yoğurt içerdiği süt şekeri olan laktoz sayesinde yemekten sonra olan tatlı ihtiyacını azaltıyor.
– Yüksek protein içeriği nedeni ile kişiyi daha uzun süre tok tutuyor.
– Tam yağlı yoğurdun içerdiği yağ sayesinde mide boşalma zamanı uzuyor ve kişinin acıkma duygusu azalıyor. Kişi az yağlı yoğurt yediğinde mide boşalma zamanı daha kısa oluyor ve daha çabuk acıkıyor.
– Yoğudun içerdiği iyi bakteriler sayesinde, bağırsak florası iyileşiyor ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkiler ortaya çıkıyor
– Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan sütün bu açıdan damar üzerine koruyucu etkisi ile birlikte metabolizmayı hızlandırıcı etkisi birleşiyor ve zayıflama sürecini hızlandırırken damarları iyileştiriyor. Kalsiyum aynı zamanda kemikler üzerine de koruyucu.
– İçerdiği konjuge linoeik asit bel çevresi yağlarına tam bir düşman.
– Yoğurt aynı anda 3 temel beslenme bileşeni olan protein, yağ ve karbonhidrat içeren yegane besinlerden biri. Yani sadece yoğurt tüketmek bile beslenme açısınadn üç major besin bileşenini vücuda kazandıyor.
– Yoğurt demir emilimini azaltabiliyor. Kansızlığı olanların ana öğün yerine ara öğünde yoğurdu tercih etmesi daha doğru.
– Eğer kansızlığınız yoksa, her yemekten sonra 1 su bardağı tam yağlı ev yapımı yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirin ki, zayıflama sürecine, damarlara, kemiklere, bağırsaklara ve bağışıklığa yardımcı oluyor.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.