Sushi yapamam mı diyorsunuz?

Pazartesi, Nisan 12, 2010, 22:09
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ünlü Japon yemeği sushi yapmak zor olabilir. Fakat misafirlerinize çok küçük bir sürpriz yapıp görünüm olarak sushi sunmak elinizde. Nasıl mı?

Son zamanlarda ünlülerin sushiye gösterdikleri talep sayesinde, artık sushi modası aldı başını gidiyor. Bu nedenle uzak doğu restoran zincirleri ülkemizde şube sayılarını artırıyor. Ama işin gerçeği hatır için çiğ tavuk yenmeyeceği gibi, modası için de çiğ balık yenmiyor.

Bir çok mekan bazı yemek çeşitlerinin sunumlarında sushi temasını kullanarak bu işe çözüm bulmuşa benziyor. İçinde çiğ balık olmasa da adında “sushi” kelimesi olan ürünler artık herkesin tüketebileceği cinsten.

İşte içinde çiğ balığı da yosunu da olmayan, çok kolay ve hızlı hazırlanan; ama gerçek sushi görseli ile bezenmiş bir tarif.

Sushi Börek Malzemeler :

El Açması İnce Lavaş Ekmek

Kakaolu Fındık Kreması

Tam Yağlı Beyaz Peynir

İnce Kıyılmış Maydanoz

Haşlanmış Ispanak Balkabağı Tatlısı

Dövülmüş Ceviz İçi

Hazırlanışı :

Her bir lavaş ekmeğimizin eğri kenarlarını keserek düzgün bir dikdörtgen elde edelim ve dikey olarak ikiye bölelim. Malzemelerimizle 4 çeşit Sushi Börek hazırlayacağız :

Peynirli-Maydanozlu : Beyaz ve tam yağlı peynirimizi ezerek lavaşımızın üzerine boşluk kalmayacak şekilde sürelim. Üzerine ince kıyılmış maydanozlarımızı serperek rulo şeklinde saralım.

Peynirli-Ispanaklı : Beyaz ve tam yağlı peynirimizi ezerek lavaşımızın üzerine boşluk kalmayacak şekilde sürelim. Üzerine 5-7 dakika haşladığımız ve soğuk sudan geçirdiğimiz ıspanaklarımızı yerleştirerek rulo şeklinde saralım.

Kakaolu Fındık Kremalı : Lavaşımızda boşluk kalmayacak şekilde ince bir tabaka halinde kakaolu fındık kremamızı sürerek rulo şeklinde saralım.

Balkabaklı : Balkabağı tatlımızı iyice ezip püre kıvamına getirdikten sonra lavaşımıza ince bir kat yayıp üzerine çok ince çekilmiş cevizlerimizi serpelim ve rulo şeklinde saralım.

Rulo yaptığımız bütün lavaşları 2 parmak eninde eşit dilimler halinde keselim.

Fırınımızı önceden 180-200 derecede ısıtalım ya da ızgara konumunda çalıştıralım.

Tepsimize pişirme kağıdı serdikten sonra Sushi Böreklerimizi dizelim. Lavaşlarımız hafif renk değiştirip, gevrekleşinceye kadar pişirelim.

Afiyet olsun.. Mutfakta Yaratıcılığınız Hiç Eksilmesin…

MİLLİYET

Yorum Yaz


.