Sporcuların sakatlık bantları

Perşembe, Ağustos 2, 2012, 20:55
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dünya Kupası maçlarında İtalyan futbolcu Balotelli’nin kullanımıyla dikkat çeken vücut bantları, Olimpiyatlar’da bir kez daha gündeme geldi. Şimdi spor dünyası ile tıp ve fizyoterapi uzmanları bantların gerçekten faydalı olup olmadığını tartışıyor.

Kinesio bandı olarak adlandırılan ve 30 yıl önce bir Japon doktor tarafından geliştirilen yapışkan bantların hareketleri kısıtlamayacak şekilde kaslara ve eklemlere destek sağladığı ifade ediliyor. Kinesio’nun internet sitesinde ayrıca bu ürünün kullanımının özel bir teknik gerektirdiği ve bunun için özel kurs alınması gerektiği belirtiliyor.

İngiltere’de içlerinde dünyaca ünlü sporcuların da bulunduğu 4 binden fazla insan Kinesio bandı ile spor yapıyor.

Ancak bantların yararları bilimsel olarak henüz kanıtlanmış değil. Hatta bazı araştırmalar Kinesio bandının ağrıyı azaltma veya kas gücünü geliştirme yetisinin sınırlı olduğuna işaret ediyor.

Örneğin Sports Medicine dergisinin Şubat sayısındaki bir araştırmaya göre spor yaralanmalarının tedavisi ve önlenmesi amacıyla Kinesio bant kullanımını desteklemek için çok az iyi kanıt olduğu belirtiliyor.

Bu açıklamalara karşılık Kinesio İdari Müdürü Kevin Anderson, ürünün sporcular ve fizyoterapistler tarafından belirtilen faydalarının bilimsel olarak da kanıtlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bilim dünyasındaki şüpheler bir yana, sporcular Kinesio bandının çok faydalı olduğuna inanıyor.

Örneğin Londra 2012 Olimpiyatları’ndaki maçlarına Kinesio’suz çıkmayan Alman voleybolcu Sara Goller, bandın yapılan harekete bağlı olarak kasların gevşemesine ve gerilmesine yardımcı olduğunu söylerken ürünün fizyoterapi açısından yararlı olduğunu vurguladı.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.