Sorulardan sıkılınca hastalığını dövme yaptırdı

Pazar, Ağustos 23, 2015, 21:26
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

24 yaşındaki Tiffany Posteraro’nun vücudunda beyaz lekelere neden olan vitiligo hastalığı vardı. Posteraro, hayatı boyunca hep aynı soruyla karşılaştı, “Vücuduna ne oldu.” ABD’de yaşayan Posteraro ise çözümü farklı bir yolla buldu ve koluna dövme yaptırdı: “Buna vitiligo deniyor.”

Okul hayatı boyunca ona takma isimler takıldı, “inek”, “dalmaçyalı”, “hayalet surat” gibi sıfatlarla dalga geçildi. Yıllar boyunca havuz partilerine katılmadı, ten rengini kapatmak için kat kat makyaj yaptı.

“ARTIK SADECE ‘DÖVMENE BAYILDIM’ DİYORLAR”

Ancak daha sonra kendisi gibi vitiligo hastalarıyla tanıştı ve hayata bakış açısını değiştirdi. Sonunda koluna “Buna vitiligo deniliyor.” şeklinde dövme yaptıran genç kız şunları söylüyor, “Bunu diğer insanlarla paylaşmaya karar verdim çünkü dalga geçmektense belki bir şeyler öğrenirler diye düşündüm. Bu yüzden beni dikizleyecek bakışlar atmalarındansa onların kafasındaki soruları silecek bir dövme yaptırmaya karar verdim. Şimdi insanlar yanıma gelip ‘dövmene bayıldım’ diyor. Hastalıkla ilgili bir kaç soru sorup aydınlandıktan sonra da gidiyorlar.”

VİTİLİGO NEDİR?
Vitiligo, ciltte rengin solmasına ve ciltte beyaz lekelere neden olan bir hastalık. Saça, cilde rengini veren melanin maddesinin eksikliği ile ortaya çıkan hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de bağışıklık sisteminin bir tepkisi olduğu düşünülüyor. Vücudun birçok bölgesini etkileyebilen vitiligo genellikle güneş gören yerlerde daha fazla oluyor ve etkisi kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı hastalarda çok küçük izler olurken bazılarında çok büyük lekeler olabiliyor.

Genç kız bu hastalığın kendisini daha iyi bir insan yaptığını ve önyargıyla bakmayı önlediğini söylüyor.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.