Soğuk suyla yıkanmanın inanılmaz faydaları

Cuma, Haziran 27, 2014, 21:41
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İlk duyduğunuzda içiniz titremiş olabilir ancak soğuk duş almanın faydalarını öğrendiğinizde denemeyi düşüneceksiiz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Zayıflatır

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu sayede ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk su ile duş alanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Soğuk su kan akışını hayati organlara yönlendirir ve vücudun daha etkin kan dolaşımı yapmasını sağlar.

Depresyona karşı etkilidir

Soğuk suyun depresyonun semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Depresif zamanlarda soğuk suyun altında bir müddet durduğunuzda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Cilt ve saçların parlamasını sağlar

Soğuk su açık gözeneklerin daralmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca soğuk su ile duş alanların saçlarının daha parlak göründüğü belirtilmektedir.

Testesteron seviyesini arttırır

Soğuk duş alan erkeklerde testesteron seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Sperm kalitesini yükseltir

Sıcak su ve ortamlar sperm kalitesini düşürür. Bebek sahibi olmak istiyorsanız soğuk duş almanız önerilmektedir.

Daha iyi uyursunuz

Uyku sorunu olanlara soğuk duş almaları önerilmektedir. Çünkü soğuk suyun sebep olduğu şok sonrasında vücudunuz rahatlayacak ve uykuya dalmada zorluk yaşamayacaksınız.

Nefes alışverişini düzenler

Soğuk suya maruz kaldığınızda daha derin nefes alma ihtiyacı hissedersiniz. Bu sayede  akciğerleriniz açılır ve daha fazla oksijen alımını sağlar.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.