Sofraların yeni gözdesi nar suyu

Cuma, Kasım 18, 2011, 23:26
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Tüketimi son günlerde artan nar suyunun antioksidan özelliğinin yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerle vücut direncini artırdığı bildirildi

Prof. Dr. Tetiker: “Kalp ve damar hastalıklarını önleyici özelliği olan nar suyu, kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine  de katkıda bulunuyor”
Asitli içeceklerin yerine tavsiye edilen ve tüketimi son günlerde artan nar suyunun antioksidan özelliğinin yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerle vücut direncini artırdığı bildirildi.

Tüketimin son günlerde ardan ve uzmanlar tarafından sağlık açısından faydalı olduğu belirtilen nar suyu, Adana’da hemen hemen her köşe başında satışa sunuluyor.

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören nar suyunun bardağı ise 2-2,5 liradan satılıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Tetiker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, narın içeresinde barındırdığı vitamin ve mineraller bakımından son derece sağlıklı bir meyve olduğunu söyledi.

Narın antioksidan özelliğe sahip olduğunu belirten Tetiker, “Narın ayrıca damarları koruyucu özelliği de var. Kalp damar hastalıklarını önleyici özelliği olan nar suyu, kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine de katkıda bulunuyor” dedi.

Asitli içeceklerin vücudun gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Tetiker, vatandaşlardan asitli içecekler yerine soğuk kış aylarında nar suyu tüketmelerinin sağlık açısından yararlı olacağını ifade etti.

Bardağı 2-2,5 lira

Adana’da nar suyu satışı yapan Zarife Evren, Mersin’in Tarsus ilçesinden getirdikleri narların suyunu sıkarak bardağı 2-2,5 liradan tüketiciye sunduklarını söyledi.

Evren, nar suyunun sağlık açısından son derece faydalı olduğunu belirterek, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Satışlardan memnun olduklarını anlatan Evren, “Her gün 100 bardak nar suyu satıyoruz” dedi.

Sefa Savatlı ise her gün nar suyu içtiğini ifade ederek, “Nar suyu insana enerji veriyor. Asitli içecekler yerine nar suyunu tercih ediyorum” diye konuştu.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.