Sizin dekorasyon stiliniz ne?

Çarşamba, Ocak 21, 2009, 22:08
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yatak odanızda istediğiniz veya dekore etmeği planladığınız stiliniz ne? Karar vermeden önce küçük çaplı araştırma yapmak şart. İşte dekorasyon stillerinde size kolaylık sağlayacak bazı ipuçları…

1. Çağdaş/Modern Stil

Çağdaş/Modern stil 20. yüzyılı yansıtır ve “çağdaş” dediğimiz kısım da son yüzyılın ikinci yarısını temsil eder. Odaların temiz, net ve düz bir çizgisi…

Ambiyans

Çağdaş/Modern stil 20. yüzyılı yansıtır ve “çağdaş” dediğimiz kısım da son yüzyılın ikinci yarısını temsil eder. Odaların temiz, net ve düz bir çizgisi vardır. Bu görünüm genelde mimarları ve tasarımcıları mest eder çünkü bu stile “sadelik” hâkimdir. Çağdaş ve modern döşenmiş bir eve gelen bir kişi “Burası bugünü yansıtıyor” diyebilmelidir.

Dekorasyon Tekniği

Modern; en yeni ürünleri, en yeni malzemeleri ve teknolojiyi yansıtır. (örnek: fiber cam, plastik, lusit, kontra plak vs.) Mobilyalar minimalist, organik, ileri teknoloji ve hatta çağ ötesi olabilir. Çeşitli geometrik şekillerin ve kromun hakim olduğu mekanlar olabilir. Duvar renkleri açık, oldukça ışığı yansıtan tonlardan seçilebilir, tavanlar beyazdır.

Çağdaş dekorasyonda oldukça fazla renk ve doku kullanılabilir. Modern dekorasyonda daha az doku ve kumaş vardır ve tasarım genelde kullanışlıktan çok, artistik şekiller ve form ile kendini gösterir. Çağdaş dekorasyonun moderne oranla daha yumuşak çizgileri vardır. Çağdaş tasarımlarda da temiz ve net çizgiler, mimari mobilyalar, sanat eserleri, nötr maddeler ve cesur renkler ön plana çıkar.

Asya Stili

image

Ambiyans

Asya stilleri akla kültürü ve Asya ülkelerinin yaşam biçimlerini getirir. Bunlar genelde Çin ve Japon dekorasyon stilleridir. Makul miktarda uygulandığında, Asya stili “başka bir kültürün içinde olma” hissini verir. Vok tavalar, pilav tencereleri, egzotik çiçek desenleri akla ilk gelenlerdir.

Dekorasyon Tekniği

Sade bir arka plan için nötr ve doğal renkler kullanılır. İç mimarlar genelde kalabalık bir görüntüden kaçmak adına geometrik bir düzen önerirler.  Asya stili kumaşlar ve dokular genelde sedir, pirinç kâğıdı, bambu, akça ağacı, taş ve örgü hasırlardır.  Asya sanatı mutlaka insanları ve Asya milletlerinin stillerini ön plana çıkartır. Bunu güçlü bir şekilde kullanmak için işlenmiş ipek, tatami yer döşemeleri ve kimonolara da ihtiyacınız vardır. Asya sanatı basit, güçlü ve grafiktir. Tekstil malzemeleri doğal e boyasız malzemelerden desensiz olarak üretilir. Siyah en önemli renktir ve diğer renklerle serbestçe kullanılabilir. Asya stili narinliği, minyatüre görüntüsü, kağıt ve ipek ağırlıklı malzemeleri ile ilgi çeker. Kâğıttan yapılmış separatörler odaları birbirinden ayırmak için kullanılabilir.

Güney Batı Stili

image

Ambiyans

Güney Batı stili çöllerin hatırasını ve yerli Amerikan halkının yaşam tarzını yansıtır. Yerli Amerikalıları diyince akla sığırlar, kerpiçten evler, kaktüsler ve uçuşan kumlar gelebilir.

Dekorasyon Tekniği

Genelde çöllerde görülen renklerin kullanımı bu havayı verir. Aksesuarlar daha çok yerli Amerikalıların kullandıkları araçlar ve kaktüslerden oluşur. Parlak renkli desenli kumaşlar doğal renklerle dokunmuştur. Doğal organik doku, genelde demir, taş ve ahşaptan yapılmış iri mobilyalarla kendini gösterir.  Fakat gene de şehirde yaşadığınızı vurgulamak için plastik bir kaktüs ve duvar süsleri kullanabilirsiniz. Duvarlara kalın kerpiç görüntüsü verilebilir.

Kulübe / Pejmürde Stil

image

Ambiyans

Bu tarz büyükannenize yaptığınız bir ziyaretin sıcak anılarını çağrıştırabilir. Rahat ve gündelik bir görünüme sahiptir. Belki de çok yoğun bir iş hayatına sahip bir insansanız eve döndüğünüzde bu sadelik ve rahatlığı tercih edebilirsiniz. Bu stil; hatta buna stil bile denmeyebilir- rahatlık ve sıcak bir ev hissine sahip olmak için idealdir.

Dekorasyon Tekniği

Buruşturulmuş, kullanılmış, eskitilmiş fakat temiz ve düzenli malzemeler. Renkler yumuşak ve narin pastel tonlarındadır. Aksesuarlar vintage, mobilyalar rahat, oldukça iri ve içi bol doldurulmuş koltuk ve minderlerden oluşur.  Boyanabilir mobilyalarda serbestçe beyazı tercih edilebilir, el boyaması desenler kullanabilirsiniz.

Bu stilde dantel masa örtüleri, yumuşak çiçek desenleri olan fakat eski ve solmuş görünümlü perdeler, demir perde kornişleri ve dekoratif çiçekler kullanabilirsiniz.

Geleneksel Stil

image

Ambiyans

Kibar ve davetkâr olan geleneksel stil,18. ve 19. yüzyılların zarafetini ve zenginliğini simgeler. Her ne kadar geride kalmış çağları çağrıştırsa da, geleneksel stil aslında son derece yeni ve sakinleştirici bir stildir. Geleneksel dokular ve şekiller basiti ve daha rahat dönemleri yansıtır. Böyle döşenmiş bir odaya girdiğinizde “işte burası benim evim” demelisiniz.

Dekorasyon Tekniği

Geleneksel bir stil kiraz ağacından yapılmış yeni ve eski mobilyaların bir arada kullanılması ile yakalanabilir. Tasarımlar derin ve koyu renklerle dolu ve zengin görünümlüdür. Daha yumuşak renkler kullanılırsa bu stile çağdaş ve dinlendirici bir görünüm de katılabilir. Kumaşlar ve dokular birbirine uyumlu olmalıdır ama tamamen aynı tonlarda olmaları gerekmez. Aksesuarlar minimum sayıda kullanılmalıdır. Daha eski geleneksel stillerde mücevher taşları renkleri kullanılabilir. (yeşim, safir, altın, gümüş vb.)

Antikalar ve antika taklitleri kullanabilir ve daha da geleneksel bir görünüm elde edebilirsiniz. Geleneksel kelimesinin manası illa da “eskimiş” demek değildir.

“Country”(Kır evi) Stili

image

Ambiyans

“Country” stili son derece dost canlısı, eskinin dertsiz tasasız hayat tarzını çağrıştırır. Kır evi stili olarak da bilinen bu stilde adından da belli olacağı gibi “şehirsel” objeler kullanılmaz. Bu stil ideal bir kır hayatını yansıtır. Çiçekli yorganlar ve pişmiş mısır ekmeği kokusunu çağrıştıran bir mutfak ve ev yapımı bir elmalı kek verilecek en güzel örneklerdir.

Dekorasyon Tekniği

Mobilyalar rüstik ve kırsaldır. Renkleri de daha çok toprak tonları ve süt beyazı arasıdır.  Renkler ve yüzeyler çoğunlukla kullanılmış ve eskitilmiş görünümlüdür. Kumaşlar vintage çizgili ve çiçek desenlidir. Aksesuarlar ev yapımı görünümlüdür. Potpuri, örülmüş basketler, çanak çömlek, eski kalay tencereler, pastel renkli havlular ve kokulu sabunlar bu stilin vazgeçilmez parçalarındandır.

Yorum Yaz


.