Sistit hayatınızı daha fazla zehir etmesin!

Cuma, Aralık 2, 2011, 1:13
Kadın Sağlığı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hayatı boyunca sistit hastalığına yakalanmamış kadın neredeyse yoktur. Oysa sık ve ağrılı idrar yapmayla kendisini belli eden bu hastalığı basit tedbirlerle önlemek mümkün. Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Serhat Partalcı, mesanenin iltihaplanması anlamına gelen sistitle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı:
havuz a dikkat!
Aşırı temizlik kaygısı ile genital bölgenin ve içinin sabunlarla yıkanması, deodorant ve parfüm türü alkollü maddelerin kullanılması, buradaki dost bakterileri öldürür. Bunun sonucunda da vajinit ve sistit vakaları ortaya çıkar.
Sistite yol açan bir diğer önemli sebep de, havuzlarda yüksek oranda bulunan klordur. Kadınların, ozonla temizlenen havuzları tercih etmesi gerekir.
Tedavi için…
Sistit, erken anlaşıldığı sürece tedavisi oldukça kolay olan hastalıklardan biridir. Bu nedenle idrar yaparken yanma veya sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedenlerin vakit kaybetmeden bir doktora başvurması gerekir.
Hastalığın tedavisi için öncelikle idrar tahlili yapılır ve kesin tanı konur. Ondan sonra da antibiyotik ve idrar yolu antiseptikleriyle tedavi tamamlanır. Hastalığa ait şikayetler tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra kaybolur.
Hastalıktan korunmanın yollarından biri de; günde 1.5-2 litre su içmektir.

SABAH

Yorum Yaz


.