Şişeden çıkan tartışma daha çok su götürür

Pazar, Eylül 25, 2011, 23:23
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

“Pet şişeler kanser yapar mı? Damacana sular sağlık açısından ne gibi riskler barındırıyor?” gibi sorular son dönemde insan sağlığı açısından en çok tartışılan konulardan. Pet şişelerin en büyük alternatifi ise cam olanlar. Bazı uzmanlar pet şişelerin zararsız olduğunu savunurken bazıları ise bu ürünlerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Son yıllarda kanser vakalarında büyük patlama yaşanıyor. Çok ileri yaşlarda ortaya çıkması gereken bazı kanser türleri, erken yaşlarda görünür oldu. Bunun nedeni ise yaşam tarzımız, yiyip içtiklerimiz ve kullandığımız ürünler… Pek çoğumuzun evine giren plastik ürünlerin kanserojen maddelerden yapıldığı sık sık söylenir. Ya su içtiğimiz pet şişeler? Sağlık açısından cam mı yoksa pet şişe mi kullanılmalı tartışması uzun bir süredir devam ediyor. Bisfenol A (BPA) içeren maddelerin kansere yol açtığı iddia ediliyor. ABD Toksikoloji Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre pet şişelerde bulunan BPA maddesi sıcak sıvılarla temas ettiği zaman açığa çıkıyor. Bu sıvıya karışarak vücuda giren BPA, özellikle prostat ve meme kanseri riskini artırıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise geçen haziran ayında pet şişenin de üretiminde kullanılan BPA isimli maddenin kanser yapabileceği şüphesiyle biberonda kullanımını yasakladı.

Sağlık Bakanlığı ise damacana sularda bulunan BPA miktarının çok düşük olduğunu, yapılan hesaplamalara göre bir kişinin risk oluşturacak kadar BPA alması için günde en az 600 litre damacana su içmesi gerektiğini açıkladı. Son olarak Bilim Kurulu devreye girdi. Bilim adamları ve sağlıkçılardan oluşan Bilim Kurulu toplanarak Türkiye’de su tüketimi konusunda karara varacak. Biz de konuyu uzmanlara sorduk.

Arabada unuttuğunuz suyu içmeyin

Cam ambalajlı suların tercih edilmesi gerektiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, plastik maddelerin ısı değişimine bağlı olarak içinde bulunan su, gazlı içecek gibi maddeyle etkileşime girerek bilinmeyen yan ürünler meydana getirebileceğini söylüyor: “Şişelerin tabanında üçgen şeklindeki bu amblemin içini mutlaka okumalıyız çünkü numaralar plastik şişenin hangi hammadde kullanılarak üretildiğini gösterir. Polikarbonat denilen yedi rakamıyla belirtilen maddelerden yapılmış şişelerden, içlerindeki sıvıya BPA geçebileceği saptanmış. Çalışmalar BPA’nın üreme sistemi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini gösteriyor.”

Karagözoğlu alınması gereken önlemleri ise şöyle sıralıyor: “Arabada unutulan pet şişeli ürünleri kullanmayın. Çünkü kapalı camlı ortamlarda üç-dört kat fazla sıcaklıklar meydana geliyor, bu da içerde unutulan plastik ambalajlı ürünü sağlığa zararlı hale getiriyor. Çocuk oyuncakları da dahil olmak üzere plastik ürünlerden sakınmak en doğrusu.”

Endişeler yersiz

Pek çok su üreticisine danışmanlık yapan Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı Adnan Çavuş, pet ambalaj ve polikarbonat damacanalarla ilgili BPA içeren şişelerin güvenilir olduğu görüşünde. Çavuş tüketicilerin, bilimsel verilere ve sonuçlara dayanmayan haberler nedeniyle endişelenmelerinin yersiz bulduğunu belirtiyor: “Pet şişe ambalajında BPA bulunmadığı gibi aynı zamanda damacana sularımız da sağlık riski taşımıyor. Bilimsel araştırmalar BPA maddesinin, otoriteler tarafından belirlenen oranların 200 kat altında bulunduğu için insan sağlığına zarar vermediğini gösteriyor. Dünyanın her yerinde geri dönüşlü su damacanalarında polikarbonat güvenli ve ekonomik hammadde olarak kullanılıyor.”

Sigaradan zararlı değil

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer ise pet şişe ya da damacanalarda bulunan BPA’nın insan sağlığını tehdit etmediğini söylüyor: “Eğer böyle bir şey varsa mide kanserinin artması gerekir ancak artan tür akciğer… BPA kanserojen bir madde ancak çok yukarı seviyeye çıkması halinde risk oluşturur.” Tuncer bilimsel verilerde pet şişeler yüzünden kanser olmuş bir kişiye rastlamadığını anlatıyor: “Sigaradan daha tehlikeli değil. Ancak çevremizdeki kanserojen maddelerden sakınmamız lazım. Bu nedenle kişiler cama yönelebillir.”

BPA doğada var

Hacettepe Üniversitesi Gıda Araştırma Merkezi Öğretim üyesi Gıda Mühendisi Prof. Dr. Yaşar Kemal Erdem ise polikarbonat damacana ambalajlarıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre BPA maddesinin tabiatta her yerde olduğunu savunuyor: “Bu maddenin insan sağlığına zarar verebilmesi için 35 derece sıcaklıkta 60 gün süreyle bekletilmesi ve kişini bu damacanalardan da günde en az 60 tane tüketmesi gerekiyor.”

STAR

Yorum Yaz


.