Şırnak’ta sağlıkta devrim

Perşembe, Ocak 15, 2009, 20:22
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 1 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Şırnak’ta uzman doktor sayısı 5’den 40’a yükseldi, artık birçok ameliyat yapılıyor.

ADI terör olaylarıyla anılan ve daha 3 yıl öncesine kadar 5 uzman doktorun bulunduğu Şırnak’ta uzman doktor sayısı 40’a yükselirken, Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar yapılamayan ameliyatlar gerçekleştirilmeye başlandı. Başhekim Lokman Üren, 4 ay önce hizmete giren yeni hastanenin modern cihazlarla donatıldığını belirterek, “Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatları hastanemizde yapmaya başladık. Şırnak’ta sağlık sorunlarının çözümü konusunda önemli mesafeler kat ettik” dedi.

Terör olaylarıyla gündeme gelen ve doktorların gelmek istemediği illerin ilk sıralarında olan Şırnak’ta sağlık alanında büyük gelişmeler yaşanıyor. Dört ay önce hizmete giren Devlet Hastanesi modern cihazlarla donatılırken, bir kaç yıl öncesine kadar 4-5 uzman doktorun bulunduğu kentte uzman doktor sayısı çeşitli branşlarda 40’a ulaşırken, kentte daha önce yapılamayan ameliyatlar da gerçekleştirilmeye başlandı. Şırnak Devlet Hastanesi Başhekim Opr.Dr. Lokman Üren, daha önce Diyarbakır ve Mardin’e sevk ettikleri hastaları artık hastanelerinde tedavi ve ameliyat yapabildiklerini söyledi.

DOKTORLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Lokman Üren, son bir ay içinde Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılabilen 4 ameliyatı hastanelerinde uzman doktorlar tarafından ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi. Şırnak’ta görev yapan doktorlarla gurur duyduklarını belirten Başhekim Üren, şunları söyledi:

“Beyin cerrahımız Yavuz Aras, fakülte bazında yapılması gereken iki ameliyatı hastanemizde yaptı. Doktor Korhan Aslan, 20 gün önceki operasyonda mide kanseri ameliyatında parsel ve srektomu yapmıştır. Bu ameliyatın hemen arkasından Dr. Cumhur Özcan ve Dr Didem Ertuğrul ise mide kanserli bir hastaya total gaz sendromu uygulamıştır. Yani, bütün midesinin alınmasını içeren bir cerrahi işlem yaptılar. Şırnak şartlarında bu tür ameliyatların yapılması gerçekten gurur verici bir durum. En son geçen hafta içerisinde beyin cerrahi bir doktorumuzun omurilik yaralanmalarına yönelik yaptıkları başarılı ameliyat bizim için gurur vericidir. Şırnak bölgesinde Devlet Hastanemiz de bu tür ameliyatları yapmak bize gurur ve keyif veriyor. Çalışmalarından ve desteklerinden dolayı onlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah hep böyle devam eder. Bütün arkadaşlarımızın çalışmalarına devam edeceğine inanıyorum.”

AMELİYAT MASRAFLARINI BAŞHEKİMLİK KARŞILADI

Şırnak Devlet Hastanesi doktorlarından genel cerrah Cumhur Özcan, hastane bir hastanın midesini kanser nedeniyle tamamen aldıklarını söyledi. Özcan, “Bu ameliyat Şırnak’ta ilk kez gerçekleştiriliyor. Hastamızın yemek borusu ile ince bağırsaklarını birleştirip mide kanseri ameliyatı yaptık. Hastayı dışarıya sevk etmeden biz burada kısıtlı imkanlarımızla bu ameliyatı gerçekleştirdik. Gayet başarılı oldu. Hastanın şu anda bir sıkıntısı yok, psikolojisi gayet iyi. Hatta bu hasta kanamalı bir hastaydı. Kanı durdu. Yemek yiyemeyen bir hastaydı. Yemek yemeğe başladı” dedi.

Dr. Özcan, “Ameliyat ettiğimiz hastanın bir sağlık güvencisi olmadığı için tüm masrafları başhekimliğimiz tarafından karşılandı. Bu ameliyat için özel aletler gerekiyordu. Bu aletleri de Diyarbakır’dan istedik. Bu aletlerle ameliyatı gerçekleştirdik. Ayrıca sadece bu ameliyatta, değil diğer bir çok ameliyatta maddi durumu iyi olmayan hastalarımıza bu konuda yardımcı oluyoruz” diye konuştu.
Beyin cerrahı Yavuz Aras, Silopi’de yüksekten düşme nedeniyle gelen iki hastanın omurga, sırt ve bel bileşimlerinde kırıklar bulunduğunu belirterek, “Bu hastalarımızın ayağa kalkabilmeleri için ciddi ameliyatları ihtiyaçları vardı. Bu hastalarımızın ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdik. Hastalar yakın zamanda sağlıklarını kavuşacaklar” dedi.1 Yorum yazıldı.

  1. hamza yorumu - Pazar, Temmuz 12, 2009, 12:13

    şırnak güzel şehir şırnak gelişmeye devam edecektirYorum Yaz


.