Sigara düşkünü kadınlar

Çarşamba, Mart 14, 2012, 0:01
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Almanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışan kadınlar çalışmayanlara oranla daha fazla sigara içiyor. Tüketim alışkanlıklarına eğitim seviyesinin de etkisi var

Almanya’nın Bayreuth Üniversitesi’nde görevli iki bilim insanı Brit Schneider ve Udo Schneider, ilginç sonuçlar ortaya koyan bir araştırma hazırladı. Buna göre, çalışan kadınlar, ev hanımlarına oranla daha fazla sigara içiyor.

Ayrıca iş yerindeki stres ve yoğunluk da kadınların sigara ve alkol tüketimine yansıyor. Yani kadınlar ne kadar yoğun çalışıyorsa, o kadar fazla sigara ve alkol tüketiyor. Oysa haftada 42 saatin altında mesai yapanlarda, alkol ve sigara tüketimi gibi aşırı kilo sorununa da daha nadir rastlanıyor.

Çalışan kadınlar, ev hanımlarından daha çok sigara içiyor.

Eğitim seviyesinin tüketime etkisi

Araştırma, tüketim alışkanlıklarına eğitim seviyesinin, gelir düzeyinin ve iş durumunun büyük etkisi olduğunu gösteriyor. Buna göre yüksek eğitim seviyesine sahip olan kadın ve erkekler daha nadir sigara kullanıyor ve daha seyrek şişmanlık sorunu yaşıyor. Ancak alkollü içecek tüketiminde ise tam tersi söz konusu.

Eğitim seviyesi yükseldikçe alkol kullanımını da artıyor. Araştımacı Udo Schneider bu eğilimi, “Özellikle yüksek eğitim almış sosyal sınıflarda insanların karşılıklı birbirlerini alkol kullanımına teşvik etmesi alışılmadık bir durum değil” diye açıklıyor.

Aynı zamanda Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nde (SOEP) çalışan araştırmacı Brit Schneider ve Udo Schneider, bu sonuçlara ulaşabilmek için 1984 yılından bu yana düzenli bir şekilde tam 11 bin hanede inceleme yaptı.

STAR

Yorum Yaz


.