Sıcak tutan moda

Cumartesi, Kasım 5, 2011, 22:24
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sonbahar ve kış, bize hep soğuk günleri hatırlatır ama bu sezonun kıyafetlerindeki renklilik içimizi ısıtıyor. Geniş pançolar, kürkler ve renkli paltolarla mevsimin ruhu canlanıyor

Bu sezon renkler, modeller ve kumaşlarda farklılıklar ön plana çıkıyor. Bu farklılık en çok da kaban, mont ve palto gibi ‘dış giyim’de göze çarpıyor. Soğuk kış günlerinde sizi ısıtacak her türden palto ve kaban var. Versace militer, Burberry seksi kesim, Michael Kors ise sofistike modelleri koleksiyonlarına taşıdı. Elbette palto modası bunlarla da sınırlı değil. Kürk detaylara yer verenler, kaz tüyü modasına geri dönenler ve geniş pançoları günümüze uyarlayanlar da var. İşte 2011-2012 sonbahar-kış ‘dış giyim’ modası.

Başrolde deri var

Kürk detaylarla daha iddialı görünen deri paltolar iddialı kadınların tercihi olabilir. Üstelik hem mini hem de maksi deri ceketler çok moda. Hermes gibi bazı modaevleri baştan aşağı deri paltolara yer verirken bazı tasarımcılar da deriyi detaylarda kullanmış.

Renk cümbüşü
Kışla birlikte siyah, gardıroplarımızdaki hakimiyetini geri kazandı. Ama metalik renkler de bu kış öne çıkıyor. Metalik paltolar kıyafetlere tarz katıyor. Üstelik bu kış sarı, mor, kırmızı, saks mavisi gibi iddialı renklerden üretilen paltolar çok moda. Blue Marin‘den Missoni‘ye birçok marka, rengarenk paltoları koleksiyonlarının baş tacı yaptı bile.

Panço
Panço ve pelerinler geri geldi. Meksika’dan tüm dünyaya yayılan panço salgını, bu kışın en eğlenceli moda akımları arasında. Üstelik abiye ya da spor her ortama ayak uydurabiliyor. Etek, elbise ve pantolonlarla rahatlıkla kullanılabilen pançolar bağcıklı, düğmeli ya da baştan geçirmeli olarak karşımıza çıkıyor. Koton ve Mango gibi birçok markada uygun fiyatlı panço modelleri bulabilirsiniz. Abiye olarak da kürklü pançolar kullanılabilir. Önemli olan pançoyla giyeceğiniz etek, elbise ya da pantolonun geniş kesim olmamasına özen göstermek.

Kapitone
Kapitone montlar aslında hayatımızda hep var. Özellikle Burberry markasının öncülüğünü yaptığı kapitone montlar, bu yıl farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Kimi zaman kısa bir deri ceket oluyor, kimi zamansa uzun, yakası kürklü bir palto… Spor bir görüntü kazandıran kapitoneler abiye davetler için tercih edilmiyor.

Devetüyü
Bu kış dış giyime devetüyü damgasını vuruyor. Siyah ve toprak tonlarıyla rahatlıkla kullanılabilen devetüyü, sofistike bir renk olması nedeniyle tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda uzun modellerde karşımıza çıkıyordu. Bu yıl farklı formlara bürünmüşler. Kimi zaman bol kesim kapüşonlu bir mont olarak karşımıza çıkıyor, kimi zaman da kısa deri ceket halinde.

Ye kürküm ye
Bu yıl kürk birçok detayda karşımıza çıkıyor. Kimi zaman bir kazakta kol detayı oluyor, kimi zaman bir ayakkabıda süs olarak kullanılıyor. Ama en çok da paltolarda karşımıza çıkıyor. Özellikle kapüşonlu paltolarda kürk detayları sıkça görmeye hazırlıklı olun. Üstelik artık pek çok marka oldukça başarılı imitasyon kürkler kullanıyor. Modaevlerinden Oscar de la Renta da bu yıl kürk detaylı paltoları koleksiyonunda çok kullanmış.

Androjen
Dünya değişiyor. Artık erkekler daha feminen, kadınlar ise daha erkeksi giyinebiliyor. Androjen bir akım söz konusu. Kadınlar zaten bir süredir erkek gömlekleri, hatta botlarıyla boy gösteriyordu. Militer paltolar ise bu yılın en büyük trendlerinden. Sofistike ve seksi görünüm yakalayabileceğiniz militer paltolar, özellikle tayt ve skinny jeanlerin üzerinde çok hoş duruyor. Birçok modaevi, koleksiyonlarında militer palto modasına geniş yer verdi. Ama kuşkusuz bunlar arasında başı Versace çekiyor. Tabii kısa militer montların daha çok ince bedenlere yakıştığını hatırlatmakta fayda var.

Maksi / mini
Palto boyları da bu yıl çok hareketli. Hem kısacık ceketler çok moda hem de bilekte biten uzun modeller. Üstelik gece-gündüz ayrımı da yok. Gündüz uzun bir trençkot, gece ise kısacık, dar bir palto ya da ceket tercih edebilirsiniz.

Kumaş kombinasyonları
Bu kış tam bir moda cümbüşü yaşanıyor. Sadece renklerde değil, kumaş kullanımlarında da aynı şey söz konusu. İpekler kürklerle birlikte kullanılıyor, şifonlara örgüler eşlik ediyor. Paltolarda da derinin kürkle, örgünün kaşmirle kombinasyonu söz konusu.

SABAH

Yorum Yaz


.